Senos laikos mūsu senči Mārtiņam ziedojuši melnu gaili un vistu. Ap Mārtiņiem bijis arī laiks, kad jākauj lopi un mājputni, jāgatavo gaļas krājumi ziemai, vakaros jāmin mīklas, pirmoreiz ķekatās jeb mārtiņbērnos jāiet un daudz kas vēl cits jādara, bet šajā ēdieniem veltītajā lappusē – jā, par to vistu.
Sestdiena vairumam cilvēku ir brīvdiena, tāpēc var veltīt mazliet vairāk laika maltītes pagatavošanai un dot darbu arī cepeškrāsnij, izcepot veselu vistu. Būs jāparosās mazliet ilgāk, toties iznāks gardāka, sulīgāka iekšpusē un kraukšķīgāka no ārpuses. Var izvēlēties vienkāršu un tradicionālu recepti, bet var to aizņemties arī no citu tautu virtuves, kā savulaik mūsu priekšteči no vāciešiem aizņēmās ideju par Mārtiņu zosi - protams, lai veicas visiem, kuri rīt ceps zosi vai gatavos kādu citu gardu cienastu.
Izvēlēties cepšanai recepšu autori iesaka aptuveni 1,5-2 kg smagu vistu. Daudzās pavārgrāmatās un interneta receptēs gatavošanas apraksts sākas ar vārdiem «vistu rūpīgi nomazgā...». Mūsdienu pārtikas drošības ekspertu nostādne ir pretēja: vistas gaļu pirms gatavošanas nedrīkst mazgāt. Ūdens nenogalina salmonellas un kampilobaktērijas, kas mēdz būt uz šādas gaļas, bet sekmē kaitīgo mikroorganismu izplatīšanos - tie var nonākt uz rokām, uz drēbēm, trauku dvieļiem vai apkārtējiem priekšmetiem un, kas ir neizbēgami - izlietnē, kur pēc tam mazgā arī augļus, dārzeņus, zaļumus un citus produktus, ko termiski neapstrādā, līdz ar to draud nepatīkamas infekcijas slimības. Termiski apstrādājot, salmonellas un kampilobaktērijas iet bojā, tikai jāseko, lai vista kārtīgi izceptos. To vislabāk pārbaudīt, izmantojot cepeša termometru - mērot visbiezākajā vietā, temperatūrai vajadzētu būt 75-80 grādiem. Ja termometra nav, var izmantot tradicionālo metodi - iedurot iesmiņu kādā biezākā cepeša daļā, jāiztek gaišai un dzidrai, nevis rozīgai un nedaudz duļķainai sulai. Ko pasniegt vistai piedevās, katrs var izvēlēties pēc savas gaumes.
***
Cepta vista ar ķiplokiem un rozmarīnu
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Cepeškrāsni iesilda līdz 200 grādiem. Sviestu izkausē, sajauc ar olīvu eļļu, vīnu un sulu, kas izspiesta no vienas citrona pusītes, pievieno sasmalcinātos ķiplokus, sāli un piparus. Ar šo maisījumu ierīvē vistu no iekšpuses un ārpuses. Liek vistu ar krūtiņu uz augšu dziļā pannā, kas izklāta ar cepamo papīru, vai arī viegli ietaukotā čuguna cepamajā traukā, vidū ieliek horizontāli pārgrieztu ķiploku, kas apslacināts ar sulu no atlikušās citrona pusītes, un rozmarīna zariņus. Kājas sasien krusteniski ar virtuves diegu. Cep aptuveni stundu un 15 minūtes, regulāri laistot ar iztecējušo cepeša sulu. Izņem no cepeškrāsns, pārsedz ar vāku vai foliju, atstāj uz 10 minūtēm nobriest pirms pasniegšanas.
Alus vista
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Alus pudeli atbrīvo no etiķetēm un rūpīgi nomazgā. Vistu no ārpuses un iekšpuses ieziež ar majonēzes, sāls un sauso garšaugu maisījumu.
Vistu «uzsēdina» uz atkorķētas alus pudeles, liek ietaukotā cepamajā traukā un ievieto pavisam viegli iesildītā cepeškrāsnī, iestata maksimālu karstumu un cep 20 minūtes, pēc tam vidējā karstumā vēl 40-45 minūtes. Ja ir bažas, ka vista varētu piedegt, cepšanas traukā ielej nedaudz ūdens un laiku pa laikam pārbauda, vai tas nav jāpapildina.
Sālī cepta vista
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Ņem pietiekami lielu cepamo trauku vai dziļu plāti, kurā vista brīvi ietilpst, seko, lai tas būtu pilnīgi sauss. Cepamajā traukā ber sāli, vienmērīgi izlīdzina (vēlamais sāls slāņa biezums - aptuveni centimetrs). Vistu ierīvē ar sauso garšaugu maisījumu. Citronu noplaucē vārošā ūdenī un ieliek vistā. Kājas sasien kopā, krūtiņā veic nelielus iegriezumus, kuros iedur spārnu galus, lai tie nepiedegtu. Vistu liek sagatavotajā traukā uz sāls, cep cepeškrāsnī 190 grādu temperatūrā 50-60 minūtes.
Kad vista gatava, sāli, citronu un sasiešanai izmantoto diegu izmet.
Bez cepeškrāsns cepta vista
Sastāvdaļas:
Pagatavošana:
Vistu ar lielu un asu nazi pārgriež no augšas līdz lejai pa krūšu kaula līniju un izplacina plakanu; ierīvē ar sāli un pipariem. Dziļā un pietiekami lielā pannā lej eļļu, uzkarsē, liek tajā vistu ar krūtiņu uz leju, stingri piespiež no abām pusēm ar piemērotiem piederumiem (lāpstiņu, dakšiņu, koka karoti u.c.), lai forma joprojām paliktu saplacināta, un, tā turot, cep aptuveni 15 minūtes. Pēc tam vistu apgriež uz otru pusi, piespiež pie pannas virsmas, uzliek vāku un turpina cept uz vidējas uguns, laiku pa laikam apgrozot, līdz vista gandrīz gatava. Ķiplokus saspiež spiedē, sajauc ar ūdeni, šo maisījumu pārlej vistai un turpina cept ar vāku vēl aptuveni 10 minūtes.
***
Vistu gaļas priekšrocības:
• satur līdz 10 reizēm mazāk tauku nekā citi gaļas veidi
• satur par 11-25% vairāk olbaltumvielu nekā citi gaļas veidi
• bagāta ar minerālvielām: kāliju, fosforu, kalciju, dzelzi, varu, mangānu, kobaltu, cinku
• satur A, B grupas un PP vitamīnus
• salīdzinoši maz saistaudu, mīkstāka, līdz ar to vieglāk un ātrāk pagatavojama