Ceturtdiena, 25.aprīlis

redeem Bārbala, Līksma

arrow_right_alt Izklaide \ Gardēžiem

Sēnes, kabači un ķirbji: garšu ekspertes Signes Meirānes ieteikumi un receptes rudens ēdienkartei

© f64

Rudens ir laiks, kad kāds izbauda lapu krāsainās pārvērtības un silto laiku, bet cits priecājas par pašmāju labumiem – rudens ogām un augļiem, dārzeņiem un sēnēm. Arī garšas ekspertei un Rimi Gardēdei Signei Meirānei šis ir mīļākais gadalaiks, jo tas ir arī ražas laiks. Gardo un veselīgo dabas velšu ir tik daudz, ka bieži vien rodas apjukums, ko ēst un ko neēst, jo gribas visu. Lai neapmaldītos bagātā rudens velšu piedāvājumā, Signe Meirāne dalās ar padomiem un ieteikumiem, ko šajā gadalaikā likt galdā.

“Laikam lielākais dārgums mums, latviešiem, šajā sezonā ir sēņošana. Tā ir meditācija, atpūta, tās ir arī sacensības, kurās uzvar tas, kurš nostaigājis visgarākās distances vai salasījis visvairāk baraviku. Bet, lai gan baravikas ir meža karalienes, mēs bieži vien aizmirstam par citām sēnēm, kas vēl ir pa ceļam, piemēram, bērzlapēm. Tās ir lieliskas gan saceptas karbonādēs, gan mērcēs vai salātos kopā ar lēcām vai pupiņām. Tāpat nevajag aizmirst arī gailenes, kuras vēl arvien spītīgi turas kopā ar pārējām sēnēm. Nekas nav labāks par gaileņu sacepumu ar kartupeļiem, tās iederas salātos ar grūbām, kišā, mērcēs, un sarakstu vēl varētu turpināt…” stāsta Signe Meirāne.

Bet sēnes nav viss - rudens nav iedomājams bez lielajām kaudzēm ķirbju, burkānu, pastinaku, puravu, kabačiem, kā arī bietēm. To ir daudz, tie visi ir garšīgi un paver plašas iespējas dažādiem garšu eksperimentiem, sākot no pikantām uzkodām līdz kūkām un marinējumiem. Lai gan burkāni vēl arvien lielākoties ir vienā - oranžā - krāsā, pa retam tomēr parādās arī krāsainie - violeti, rozā, balti un dzelteni. Kad tas tā notiek, tie jāsteidz nobaudīt, jo tos ilgi nevar uzglabāt un ziemā tie vairs nebūs. Savukārt oranžos burkānus jāēd salātos, biezzupās, jācep slavenā burkānkūka, jāmarinē ar ingveru un ķiplokiem.

Lieliska rudens velte ir kabači, kas nepavisam nav tie, kas glabāsies ilgi, tāpēc īstais laiks to ēšanai ir tieši tagad. “Ēd tos svaigus kopā ar pēdējiem gurķiem, kazas piena sieru un riekstiem, sacep kabaču pankūkas, uztaisi īstenu franču gratinu tikai no kabačiem vai slaveno ratatuju. Un neaizmirsti, ka vēl ir arī bietes! Īpaši labas tās ir tagad, svaigi novāktas un vēl kraukšķīgas. Sagrieztas plānās šķēlēs, tās ideāli derēs ar kaņepju sēklām, kazas piena sieru un salātlapām,” apgalvo Rimi Gardēde.

Ieteikumi:

Lai gan sēnes jāēd pēc iespējas svaigākas, tās var arī sasaldēt. Gailenes labāk pirms tam apcept sviestā un tad saldēt pilnībā atdzesētas, bet baravikas pietiek sagriezt šķēlēs un sasaldēt svaigas.
Sēnes var arī sālīt, bet tad jāķeras klāt omes receptēm.
Baravikas būs lieliskas arī kaltētas, tieši tāpat kā gailenes.
Lai ķirbi ziemai saglabātu ne tikai svaigu, bet jau sagatavotu, ideāli ir to vai nu tvaicēt, vai arī sacept krāsnī kopā ar kanēli un pavisam, pavisam nedaudz cukura, sablenderēt un sasaldēt. Pirms saldēšanas tas pilnībā jāatdzesē. Izmanto TIKAI miltainus ķirbjus, piemēram, riekstu vai sviesta. Un, ja pirmā versija var derēt pie visa, tad otrā perfekti derēs kā pamats ķirbju pankūkām, kā piedeva putrām un smūtijiem. Var gatavot arī bez cukura, tikai ar kanēli, kardamonu un ingveru.
Ja dzīvē jau ir par daudz kabaču, tad iespējams uzvārīt kabaču džemu ar rozmarīnu vai timiānu. Ziemā tas ideāli derēs pie siera, cepeša vai kā dāvana.
No kabačiem sanāk lieliski saldie un sāļie mafini, kā arī pasakainas kūkas ar šokolādi.
Kabači ir ideāli arī mazsālīti, tieši tāpat kā gurķi.
Intensīvāka garša un mazāk ūdeņainas bietes būs, ja krāsnī tās tiks ceptas ar visu mizu. Atkarībā no bietes izmēra, tas prasa 1 līdz 2 stundas, bet pēc tam mizas viegli nolobās, un bietes ir ļoti saldeni intensīvas savā garšā.
Nebaidieties bietes pievienot salātiem, braunijam vai uzcept biešu šokolādes kūku ar baltās šokolādes krēmu, bietes ideāli der salātos ar avenēm (kamēr vēl ir rudens avenes).

Turpinājumu lasi nākamajā lapā