Maģiskās ābolu smaržas un garšas: Signes Meirānes augusta receptes

 
©f64

Šī vasara Latviju lutinājusi gan ar laikapstākļiem, gan labu ogu un augļu ražu. Dārzos sācies ābolu laiks. Ko ar tiem iesākt, kad pirmā ābolu kāre pārvarēta un svaigā veidā tie vairs “nelien iekšā”, iesaka kulinārijas eksperte un Rimi Gardēde Signe Meirāne.

Kamēr daudzviet pasaulē cilvēkiem vēl aizvien šķiet, ka citur zāle ir zaļāka un no citām valstīm atbraukušie augļi un ogas - labāki, Latvija lēnām un pamatīgi atgriežas pie saknēm. Gluži burtiskā nozīmē: aizvien vairāk cilvēku izvēlas to, kas izaudzis pašu valstī un ir vispiemērotākais mūsu organismam. Par labu paradumu kļūst tendence izvēlēties vietējos sezonas produktus un apvienot tos ar citu valstu virtuvei raksturīgām garšām - vaniļu, kanēli, kardamonu, brūno cukuru un citām garšvielām. Sezonas augļus un dārzeņus var ēst gan svaigus, lai uzņemtu vitamīnus, gan gatavot ievārījumus, konservēt, spiest sulās, sasaldēt, bet, pats galvenais, - iekļaut ēdienos, kas tieši īstajā sezonā garšo vislabāk. Pasaulē to sauc par real food - īstu ēdienu, tādu, kurš ir vienkāršs un pamatīgs, vērtība pats par sevi. Vasaras izskaņā tie ir āboli, mellenes, plūmes, cidonijas.

Šogad raža ienākusies agrāk, nekā ierasts, un varbūt arī beigsies ātrāk nekā parasti. Daži augļi nobriest vēlāk, un tos var arī ilgāk novākt. Taču šovasar viss ir vienlaikus. Jau tagad plūmju koki lūst no plūmēm un ābeles - no āboliem, lielogu mellenēm pilni krūmi, rudens avenes drīz būs gatavas. Ko ar šo bagātību iesākt?

Te man ir daži padomi:

Nebaidies kombinēt garšas! Liec kopā to, kas aug kokos, ar to, kas ienākas zemē. Nogaršo atspirdzinošo gurķu un ābolu sulu, izvēloties savai gaumei atbilstošas proporcijas. Ja āboli ir ļoti saldi, ņem 1/3 ābolu un 2/3 gurķu bez mizas.

Vāri ābolu ievārījumu! Vienmēr noderēs klasiskas kombinācijas - āboli ar brūklenēm vai dzērvenēm. Pamēģini ābolus likt kopā arī ar kazenēm, avenēm, bumbieriem, ķirbi, pat cukīni. Pievieno vaniļu, kanēli, kardamonu vai visu trīs garšvielu maisījumu.

Ja negribas neko saldu, pienācis laiks ābolu čatnijam. Pievieno ingveru, ķiploku, ābolu etiķi, kombinē ābolus ar kazenēm vai nelielu daudzumu svaigu un žāvētu dzērveņu. Āboli čatnijā ideāli sadzīvos arī ar plūmēm, pievienojot gan svaigās, gan nedaudz žāvēto.

Ja gribas ko veselīgu saglabāt ziemai, liec krāsnī veselus vienāda izmēra ābolus, cep, līdz tie mīksti, piepildot māju ar maģiskāko aromātu, kāds vien iespējams. Tad sablendē, izberz caur sietu un iegūto biezeni sasaldē tādās porcijās, kādas gribēsi lietot. Pēc tam ziemā baudi ar putru, pankūkām, pildi kūkās kopā ar krēmiem, sablendē smūtijos.

Karamelizē ābolus un pasniedz ar grauzdētām auzu pārslām, kārtojot pamīšus ar ogām (avenēm vai kazenēm) un virsū liekot grieķu jogurtu. Kanēlis šajā kombinācijā ir obligāts - tas ir ļoti garšīgi!

Cep ābolkūkas un ābolu plātsmaizes, liec ābolus kompotā, pievienojot vaniļas pāksti un kanēli.

No skābajiem āboliem vāri ābolu krēmu (curd), kas pagatavots ar olām un cukuru. Ja gribi rozīgu krāsu, pievieno dzērveņu sulu. Krēmu pildi eklēros un cepumos, pasniedz ar pankūkām.

Sarīvē ābolu, sajauc ar sauju auzu pārslu, bezpiedevu jogurtu, riekstiem un sēklām un atstāj uz nakti ievilkties. Nākamajā rītā pievieno avenes un nedaudz kļavu sīrupa vai medus un baudi fantastisku Bircher musli. Veselīgi un supergaršīgi!

Pagatavo klasisko ābolu tarti (tarte tatin) vai nu tikai no āboliem, vai miksējot ar līdzīgas cietības bumbieriem.

Gatavojot tiramisu, papildini to ar āboliem un ogām. Tas būs vieglāks un sezonai atbilstošāks variants. Nomizotus, gabaliņos sagrieztus ābolus katlā sasautē ar cukuru, vaniļu vai kādu no savām mīļākajām garšvielām, pēc tam pilnībā atdzesē. Liec pamīšus krēmu, cepumus, savārītos ābolus, krēmu, cepumus, ogas un atkal krēmu. Veido tik kārtas, cik vēlies, un baudi rudens tiramisu!

 
Turpinājumu lasi nākošajā lapā