Tradicionāli Līgo svētki nav iedomājami bez dzeltena siera rituļa, smaržīgu jāņuzāļu vainaga un putojoša alus kausa. Čaklākās saimnieces steidz sieru siet mājās, jo labāku par pašas gatavotu veikalu plauktos būs grūti atrast. Recepšu siera pagatavošanai ir daudz, un katrai siera gatavotājai pat pēc vienas receptes tas iznāks atšķirīgs.
Ne tikai ar ierastajām ķimenēm, arī ar zaļumiem un ķiploku, sierāboliņu, žāvētiem augļiem, riekstiem, ogām – tik dažādu sieru namamātes var celt svētku galdā vai dodoties ciemos gada vasarīgākajos svētkos – saulgriežos.
Receptes
Jāņu siers ar žāvētiem augļiem
Sastāvdaļas: 1 līdz 1,5 l piena, 12 olas, pāris ēdamkarotes medus, sāls, žāvēti augļi.
Pagatavošana: sakuļ olas, sāli un medu. Katlā lej pienu un karsē, visu laiku maisot. Kad tas tuvojas vārīšanās temperatūrai, pievieno olas, medu, sāli un turpina karsēt maisot, kamēr masa kļūst viendabīga. Noņem katlu no uguns un pievieno žāvētos augļus. Liek masu marlē uz caurdura, izveido siera formu. Uzliek slogu un atstāj nakti ledusskapī.
Mājas siers ar ķimenēm
Sastāvdaļas:kilograms biezpiena, 3 litri piena, 3 olas, 10 g ķimeņu, 100 g eļļas, ēdamkarote krējuma, sāls.
Pagatavošana: lielos biezpiena graudus izberž caur sietu. Pienu uzkarsē līdz 90 grādiem Celsija un, maisot ar koka karoti, liek tajā biezpienu. Turpina maisīt pienu ar biezpienu tik ilgi, kamēr veidojas sūkalas, kuras jānolej. Samazina uguns liesmu un turpina maisīt biezpiena masu. Pa vienai pievieno olas, sāli, ķimenes, sviestu un krējumu. Labi samaisa, turpina karsēt sieru, kamēr masa kļūst saistoša, staipīga un bez drupatām. Sieru turpina karsēt, kamēr masa kļūst viendabīga. Cilindra formā, kas iesmērēta ar sviestu, liek siera masu, izlīdzina ar dakšiņu un nosmērē ar sviestu no virspuses, atstājot 8 stundas vēsā vietā.
Jāņu siers ar citronskābi
Sastāvdaļas:piens, citronskābe, olas, sāls, ķimenes, var izmantot arī garšaugus un ķiploku.
Pagatavošana: pienu uzkarsē, pievieno citronskābi, turpina karsēt, kamēr veidojas sūkalas. Tās izkāš. Katlā liek sviestu, olas, sāli, ķimenes un siera masu. Ķimenes ieteicams pievienot pašā sākumā, lai samirkst un ievelkas. Visu karsē, lai masa kļūst viendabīga. Masu liek traukā, kas iesmērēts ar sviestu, garšaugiem un ķiplokiem, izveido formu un atstāj zem sloga vēsā vietā.
Ieteikumi lai siers izdotos garšīgs
* Siers būs cietāks, ja masu karsēs augstā temperatūrā ilgu laiku.
* Ja vēlas mīkstu sieru, tam var pievienot ūdeni.
* Drupans siers iznāks, ja maisot tam katlā ļaus atdzist.
* Siers būs irdens un mīksts, ja masu karsēs zemā temperatūrā.
* Ieteicams marli samitrināt, lai siera masu varētu viegli no tās atdalīt.
* Siers iegūs vienmērīgu, dzeltenu krāsu, ja olas tiks pieliktas reizē ar sviestu. Dzeltenas nokrāsas radīšanai sieram var pievienot kurkumas pulveri.
* Ja ir vēlēšanās sieru ilgāk uzglabāt, to var ieberzt ar sāli, ietīt maisiņā un novietot vēsā, sausā telpā.
* Lai sieru grilētu, šim procesam piemērotāks būs cietāks un sausāks.