Pirmā jaunās popmūzikas balvas "Gamma" jeb "Gada augstākā mūsdienu mūzikas apbalvojuma" ceremonija notiks 2025.gada 5.martā "Arēnā Rīga", balvas pasniedzot vairākos desmitos nomināciju, trešdien preses konferencē informēja pasākuma rīkotāji.
Balvas pamatā ir nolikums, kuru rakstīja "Gammas" konsultatīvā padome, kuras sastāvā ir Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) locekļi, biedrības "Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība" (AKKA/LAA) pārstāvji, kā arī pārstāvji no "Music Latvia", Patentu valdes, radio dīdžeji un pasākumu producenti.
Nomināciju izvērtēšanā tiks ņemti vērā dati, kā arī žūrijas vērtējums. Vienu daļu nomināciju aptver visu mākslinieku darbības kopumu aktuālajā gadā, otra nomināciju daļa vērtē kādu noteiktu sastāvdaļu, aspektu, norādīja organizatori.
Balvas tiks pasniegtas tādās nominācijās kā "Gada solo mākslinieks", "Gada solo māksliniece", "Gada grupa". Šīs nominācijas apvienos gan izmērāmus datus - tādus kā straumēšanu, radio un koncertdarbību - ar žūrijas mākslinieciski profesionālo vērtējumu.
Tāpat tiks pasniegta balva nominācijā "Gada jaunais mākslinieks vai grupa". Šo nomināciju izvirza "Music Latvia" saskaņā ar biedrības mērķiem un misiju. Izvērtēšanas kritērijos tiks ņemti vērā gan kvantitatīvie dati, gan žūrijas vērtējums.
Līdztekus tiks basniegtas balvas nominācijās "Gada autors" un "Gada dziesma". Kā norādīja balvas organizatori, kā "Gada autors" tiks sumināts dažādu aktuālajā gadā izdoto dziesmu un tekstu autors, bet "Gada dziesma" būšot gada spilgtākā kompozīcija. Šīs nominācijas vērtēs žūrija.
Savukārt "Straumētākais ieraksts Latvijā", "Radio hits", "Gada hits" būs kvantitatīvas kategorijas, kurās laureātus noteiks pēc straumēšanas un radio atskaņojumu skaita. Kā skaidroja balvas organizatori, "Gada hits" ir dziesma, kas visvairāk atskaņota gan straumējumos, gan radio, un aktīvi izmantota dažādos sociālo tīklu kanālos un kampaņās, to visu kopā ņemot.
Nominācijas "Gada ieraksts" centrā būs studijas darbs, ko veic producenti, skaņu režisori un inženieri. Vērtēšanas procesā piedalīsies paši producenti, novērtējot kolēģu paveikto darbu.
Tāpat tiks apbalvoti gada mākslinieki un grupas žanros - "Pops", "Hip hops", "Roks", "Elektroniskā mūzika", "Džeza un fanka mūzika", "Tautas mūzika", "Šlāgermūzika vai kantrī", "Indie un alternatīvā mūzika", "Starpžanru un instrumentālā mūzika". Labākos māksliniekus katrā žarnā noteiks žūrija, ņemot vērā ne tikai dziesmas un ierakstus, bet arī mākslinieku koncertdarbību un citas publiskās aktivitātes.
Tiks pasniegtas balvas arī industrijas nominācijās - "Gada nozares profesionālis". Šajās nominācijās varēs būt vairāki laureāti un tās godinās izcilākos, profesionālākos un nozīmīgākos "aizkulišu cilvēkus", kuru darbs un atbalsts ir neatņemama daļa no panākumiem mūzikā, norādīja "Gammas" organizatori. Balvas tiks pasniegtas tādās nominācijās kā "Mediju profesionālis mūzikas jomā", "Menedžments vai ierakstu izdevējs", "Gaismu vai skaņu režisors", "Videoklipu režisors", "Pasākumu un koncertu producents vai režisors", "Scenogrāfs", "Gada eksports", "Gada kocertvieta", "Gada muzikālais notikums", "Labākais dzīvais izpildījums/ koncerts". Šīs būs "Music Latvia" nominācijas, kuras izvērtēs attiecīgo nozaru lietpratēji.
Tāpat balva tiks pasniegta nominācijā "Gada inovācija mūzikas tehnoloģijās". Šo nomināciju virza Patentu valde, un to piešķirs par izcilāko un nozīmīgāko Latvijā radīto tehnoloģisko sasniegumu mūzikas nozarē aizvadītajā gadā.
Kā norādīja organizatori, "Gammas" nolikums ir "dzīvs dokuments", kuru balvas rīkotāji katru gadu pārskatīs un pielāgos, lai tas pēc iespējas precīzāk atspoguļotu nozares aktuālos procesus. Nolikums ir pieejams mājaslapā "gammabalva.lv", un ikvienam līdz 16.oktobrim ir iespēja par to sniegt komentārus, rakstot uz e-pasta adresi "info@gammabalva.lv".
Kā informēja organizatori, "Gamma" komanda izskatīs priekšlikumus un ieteikumus, tos apkopos, un līdz 1.novembrim tiks publicēta šī gada nolikuma gada versija.
"Gammu" vada LaIPA padome, sadarbojoties ar AKKA/LAA padomi, Patentu valdi un Kultūras ministriju (KM).
Aģentūra LETA jau rakstīja, ka valsts un nozares organizācijas septembrī, parakstot sadarbības memorandu, vienojās par savstarpēju sadarbību un līdzdalību mūzikas nozares attīstības veicināšanā un arī balvas "Gamma" organizēšanā.
Kā aģentūru LETA informēja LaIPA pārstāve Inese Saulāja-Dobele, sadarbības memorandu ar LaIPA parakstīja KM, biedrība AKKA/LAA un Patentu valde.
Pavasarī biedrības LaIPA biedri lēma par jauna apbalvojuma - "Gamma" - nepieciešamību mūzikas nozarē, uzticot šo uzdevumu īstenot LaIPA Padomei. Lai īstenotu šo ieceri, LaIPA ir uzrunājusi gan valsts iestādes, gan nozaru organizācijas, kur visas iesaistītās puses ir nonākušas pie vienota uzskata, ka ir nepieciešams publiski atzīt un apbalvot nozares izcilniekus.
Jau vēstīts, ka marta sākumā notika Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas "Zelta mikrofons" apbalvošanas ceremonija, kas izpelnījās atsevišķu nozares pārstāvju kritiku. Piemēram, mūzikas producents un LaIPA padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Budze sociālajos medijos pārmeta "Zelta mikrofona" producentei Elitai Mīlgrāvei narcisismu, kas esot izpaudies kā "savas grāmatas ["Mikrofons"] bāšana visiem laureātiem klēpī".
Viņaprāt, neesot normāli, ka pasākumam, kas tiek pasniegts kā vienīgā neakadēmiskās mūzikas prestižā ceremonija un kam tiek novirzīta Kultūras ministrijas un LaIPA nauda, ir tikai "viena konkrēta seja" un zīmols pieder Mīlgrāvei. Budze pieļāva, ka peļņa, ja tāda no pasākuma tiek gūta, paliek viņai. LaIPA padomes priekšsēdētājs atzīmēja, ka pasākuma izskatījies pēc "vidējas kvalitātes korporatīvā pasākuma". Tāpat Budze pauda bažas par žūrijas objektivitāti un izteica cerību, ka piedzīvotais bijis pēdējais "Zelta mikrofons".
Viņam piebalsoja cits mūzikas producents un LaIPA padomes loceklis Arnis Račinskis, pārmetot Mīlgrāvei balvas pakārtošanu savām interesēm un komercializāciju. Savukārt Mīlgrāve uz to atbildēja, paužot, ka balvu nerīko peļņas dēļ, bet gan lai radītu mūziķiem svētkus un cildinātu viņu darbu.