Igaunija saka ardievas kronai

© f64

Igaunijas krona, kas 18 gadu bijusi maksāšanas līdzeklis šajā valstī un Igaunijas nacionālais lepnums, pēc pusotra mēneša tiks aizstāta ar eiro jeb, kā paši igauņi saka – euro.

Igaunijas pilsētā Pērnavā par eiro ieviešanas tuvošanos liecina vien dubultās cenu zīmes veikalos. Arī pilsētas lielākajā tirdzniecības centrā Kaubamajakas izvietotajos Rimi, Seppala, Stendera un citos veikalos cenas ir norādītas gan Igaunijas kronās, gan eiro. Cita veida informācijas par to, kas pircējus gaida pēc pusotra mēneša, šajās tirgotavās nav. Rimi informācijas centrā zināja teikt, ka pirms pāris dienām Kaubamajakas viesojušies speciālisti, kuri stāstījuši par pāreju uz eiro un atbildējuši uz jautājumiem.

Informāciju par to, kā Igaunijā norisināsies pāreja uz eiro, igauņi lielākoties gūst no preses, televīzijas, radio, interneta. Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Pērnavas biroja vadītājs Tomass Kūda Neatkarīgajai atzina, ka visumā informācijas par šo procesu netrūkst – Igaunija eiro ieviešanai sāka gatavoties jau aptuveni pirms pusotra gada, un šajā laikā ir notikušas vairākas patērētāju informēšanas kampaņas. Turklāt katra mājsaimniecība pa pastu saņems kalkulatoru, kuru iegādi un piegādi finansē valsts, lai iedzīvotājiem atvieglotu pārrēķinus no kronām uz eiro. Pirmās mājsaimniecības Tallinā kalkulatorus jau ir saņēmušas. Arī Pērnavas iedzīvotāji tos gaida drīzumā.

Nacionālais lepnums

Pēc Igaunijas finanšu ministrijas pasūtījuma veiktajā aptaujā secināts, ka oktobrī pāreju uz eiro atbalstīja 49 procenti Igaunijas iedzīvotāju, to neatbalstīja – 40 procenti, bet 11 procentiem aptaujāto nebija skaidra viedokļa.

T. Kūda zināja stāstīt, ka pavasarī pāreju uz eiro atbalstīja vien 50 līdz 60 procenti igauņu. Šobrīd, kā liecina sabiedrisko pētījumu centru aptaujas, eiro optimistu Igaunijā ir vairāk nekā iepriekš.

"Lai gan Igaunijā nav panikas saistībā ar eiro ieviešanu, tomēr nevar teikt, ka visi simtprocentīgi to atbalstītu. Daļa sabiedrības joprojām uz to raugās ar piesardzību, jo, kā jau viss nezināmais, tas biedē. Daudzi bažījas, ka tas varētu izraisīt inflāciju. Turklāt Igaunijas iedzīvotāji ir lepni par savu nacionālo valūtu, kuras stabilitātes nodrošināšanā ir daudz ieguldīts," sacīja T. Kūda.

Igauņu politikas zinātnieks Agu Ūdeleps izteicis ideju Tammsāres parku, kas atrodas Tallinas centrālajā daļā, pārdēvēt par Kronas parku, kurā tiktu izvietotas visu uz Igaunijas kronas banknotēm attēloto personu statujas. T. Kūda atbalsta ideju par kronas parka izveidošanu, taču, viņaprāt, izvēlētā vieta – Tammsāres parks – tam nav īsti piemērota.

Baida cenu kāpums

Lai gan Igaunijas iedzīvotājiem tiek solīts, ka pāreja uz eiro neveicinās inflāciju un, ņemot vērā citu valstu pieredzi, tā varētu paaugstināt cenu līmeni par 0,1 līdz 0,3 procentpunktiem, tomēr bažas saglabājas. Igaunijas valdība apņēmusies rādīt labu piemēru, pensijas un pabalstus noapaļojot uz augšu, tas ir, par labu iedzīvotājiem. Savukārt tirgotājam vai pakalpojumu sniedzējam, veicot cenas pārrēķinu eiro, tā ir jānoapaļo pēc trešā cipara aiz komata. Piemēram, ja siera cena ir 99,25 kronas, tad, pārejot uz eiro, tā cenai ir jābūt 6,34 eiro, nevis 6,35 eiro.

T. Kūda prognozē, ka pārtikas precēm cenas veikalos pēc pārejas uz eiro būtiski nemainīsies, jo konkurence tirgū tāpat saglabāsies. Cenu kāpuma iespējamību viņš saskata teātra, koncerta izrādēm un citiem izklaides pasākumiem. "Ja, piemēram, šobrīd ieeja klubā maksā 100 kronu, tad, pārejot uz eiro, ieejai vajadzētu maksāt 6,35 eiro. Visticamāk, šāda cena tiks noapaļota," teica T. Kūda.

Neatkarīgās pētījums: 40% igauņu eiro gaida ar skepsi

Pēc Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras iniciatīvas Igaunijas Finanšu ministrija izstrādājusi īpašu Godīgu cenu paktu, aicinot uzņēmumus to parakstīt un tādā veidā solot neizmantot pāreju uz eiro mantkārīgos nolūkos. Pēc T. Kūdas teiktā, šo vienošanos jau ir parakstījuši vairāk nekā 400 uzņēmumu. Cenu veidošanas procesam seko līdzi Igaunijas patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Par pārkāpumiem cenu aprēķināšanā un norādīšanā ir paredzēti bargi sodi. Taču T. Kūda nezināja nevienu gadījumu, kad līdz šim kādam veikalniekam būtu piespriests šāds sods.

Ekonomiskais ieguvums

Līdztekus bažām daudzi igauņi eiro ieviešanā saskata arī ekonomisko izdevīgumu. T. Kūda stāstīja, ka eksportējošiem uzņēmumiem, un tādu Igaunijā ir arvien vairāk, nākotnē vairs nevajadzēs tērēt laiku un līdzekļus valūtas konvertācijai un tas samazinās izdevumus. "Igaunijas pāreja uz eiro sekmēs investīcijas un būs zināms drošības garants ekonomikas stabilitātei," sacīja T. Kūda. Igaunijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras mārketinga menedžere Pireta Salmistu Neatkarīgajai zināja teikt, ka Ericsson uzbūvējis Tallinā rūpnīcu, kas ražo ierīces mobilo sakaru 4G tīklam, un tas noticis, pateicoties pievilcīgajai investīciju videi.

Eiro ieviešana, pēc T. Kūdas domām, arī veicinās tūrisma attīstību, jo ārvalstniekiem cena eiro ir saprotamāka un arī norēķināties šajā valūtā ir vienkāršāk.

Divu nedēļu stress

Pāreja uz eiro šobrīd lielākās raizes sagādā tiem, kuriem pirmās divas 2011. gada nedēļas būs jāoperē ar abām valūtām – Igaunijas kronām un eiro. Veikalos, kafejnīcās, degvielas uzpildes stacijās, ķīmiskajās tīrītavās, frizētavās un citās pakalpojumu sniegšanas vietās šajā laikā varēs norēķināties vai nu Igaunijas kronās, vai eiro, atlikumu saņemot eiro. Daļa lieltirgotāju apsver iespēju šajā laikā izveidot divu kasu sistēmu, tas ir, kases, kurās varēs maksāt skaidrā naudā Igaunijas kronās, un kases, kurās pieņems skaidrā naudā eiro. Turklāt jārēķinās, ka tirgotājiem būs tiesības atteikties pieņemt maksāšanai vairāk nekā 20 monētas vienlaikus. Tāpēc šobrīd Igaunijā iedzīvotājus aicina jau laikus atbrīvoties no monētām, izdot tās par pirkumu vai pakalpojumu vai nodot bankās. Tiesa, bankas uzreiz ekvivalentu summu eiro neizmaksās. Eiro varēs izņemt vien pēc gadu mijas.

Tiem, kas par pirkumu maksā ar bankas karti, šādas problēmas nebūs, jo 2011. gada 1. janvārī visa kontā esošā summa kronās tiks konvertēta eiro. Igaunijas valdība pirmajās nedēļās iesaka norēķiniem izmantot tieši karti, lai nodrošinātos pret pārdevēju kļūdām vai tīšu mānīšanos.

Naudu mainīs bez komisijas maksas

Jau sākot ar 15. janvāri, Igaunijas krona vairs netiks ņemta pretī kā maksāšanas līdzeklis. Tad to pret eiro varēs apmainīt vien bankās un pasta nodaļās. Visos Igaunijas bankomātos kronas pret eiro tiks nomainītas no

1. līdz 2. janvārim, tas ir, divu diennakšu laikā.

SEB bankas Igaunijā sabiedrisko attiecību vadītājs Silvers Vohu Neatkarīgajai stāstīja, ka šajos mēnešos Igaunijas kronas pret eiro tiek mainītas niecīgos daudzumos, jo, sākot ar 1. decembri, to varēs izdarīt bez komisijas maksas. Turklāt, darot to šobrīd, tiks piemērota komerclikme, bet pēc

1. decembra – oficiālais maiņas kurss. "Tomēr jāsaka, ka arī šobrīd atšķirība starp oficiālo maiņas kursu un banku piemēroto maiņas kursu ir ļoti niecīga. Igaunijas kronas kurss pret eiro ir bijis stabils un nemainīgs jau no eiro ieviešanas. Pirms tam krona bija piesaistīta Vācijas markai," skaidroja S. Vohu.

Līdz nākamā gada vidum Igaunijas komercbankas, tai skaitā arī SEB banka Igaunijā, pieņems maiņai kronas bez komisijas maksas un par oficiālo kursu. Līdz ar to kronas pret eiro varēs samainīt arī ārzemnieki, ja viņu īpašumā būs palikusi kāda skaidra naudas vienība.

SEB bankas Latvijā sabiedrisko attiecību speciāliste Sanda Purviņa Neatkarīgajai uzsvēra, ka arī pēc 2011. gada 1. janvāra SEB bankā Latvijā noteiktā pārejas posmā tiks nodrošināta iespēja veikt Igaunijas kronu maiņu. "Savukārt klientiem, kuriem ir atvērts norēķinu konts Igaunijas kronās, tiks nodrošināts viss nepieciešamais, lai varētu turpināt darbu eiro valūtā. Naudas maiņai tiks piemērots SEB bankas noteikts valūtas kurss," skaidroja S. Purviņa.

***

VIEDOKĻI

Andris Vanags, SIA Sakret direktors:

– Tā kā esam uzņēmums, kas strādā visā Baltijā un kas nodarbojas ar eksportu, eiro ieviešanu Igaunijā vērtējam pozitīvi, jo arī līdz šim aprēķinos tika izmantots eiro. Pēc 1. janvāra Igaunijā vairs nevajadzēs veikt valūtas konvertāciju. Līdz ar to samazināsies uzņēmuma izmaksas. Kaut arī ietaupījums nav liels, tomēr nelielam uzņēmumam arī tas ir svarīgi. Turklāt eiro zonai ir lielāks uzticamības režīms un pazūd vietējās valūtas spekulācijas risks.

Arnis Jaudzems, Sixt vadītājs Baltijas valstīs:

– Īstermiņa un ilgtermiņa auto nomas, auto līzinga un autoparku vadības pakalpojumu sniegšanai, ar ko nodarbojas Sixt visās Baltijas valstīs, pāreju uz eiro Igaunijā vērtējam ar plusa zīmi. Tiešais ieguvums – pilnībā izzūd valūtas risks. Norēķini par automašīnu, finansējumu, rezerves daļām vienmēr ir eiro gan Latvijā, gan Igaunijā. Tagad klienti Igaunijā uzreiz maksās par pakalpojumiem eiro. Tas samazinās izmaksas, konvertējot valūtu no kronām uz eiro. Kā netiešos ieguvumus saredzam tirgus attīstību nākamajā gadā gan biznesa, gan tūrisma segmentā, kas īstermiņa auto nomas un līzinga kompānijām ienesīs papildu ieņēmumus.

Tomašs Navrockis, McDonald"s pārstāvniecības Igaunijā McDonald"s Eesti AS vadītājs:

– Mūsu skatījumā būtiskākais ir, ka eiro maiņa McDonald"s desmit restorānos (desmitais restorāns tiks atklāts šā gada beigās) notiks pēc iespējas skaidrāk un vieglāk mūsu klientiem. Esam investējuši visa personāla apmācībās, lai informētu par valūtas maiņu. Plānojam arī ieviest IT infrastruktūru un piesaistīt resursus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu vienmērīgu pāreju no vienas valūtas uz citu. Runājot par cenu, vēlamies uzsvērt, ka, neraugoties uz valūtas maiņu, mūsu vērtības nemainīsies. Visas mūsu produktu cenas ir fiksētas un tiks samazinātas – noapaļotu eiro vērtību iegūšanai.

Ekonomika

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais