Kučinskis Davosā tiekas ar OECD ģenerālsekretāru

© Scanpix

Ministru prezidents Māris Kučinskis ceturtdien, 25.janvārī, piedalījās Pasaules ekonomikas foruma Davosā ietvaros rīkotajās augsta līmeņa līderu diskusijās, kas veltītas Eiropas nākotnei, kā arī globālajiem izaicinājumiem.

Diskusijās piedalījās vairāki desmiti pasaules valstu, starptautisku organizāciju, kā arī biznesa korporāciju līderi.

Runājot par Eiropas nākotni, M.Kučinskis norāda, ka ir jautājumi, kas ir sarežģīti un kas mūs šķeļ, tādējādi ietekmējot mūsu piederības sajūtu ES. Būtiski, ka pat par vissarežģītākajiem jautājumiem tiek diskutēts, bet vienlīdz svarīgi, lai valstis ieklausītos viena otrā un būtu atvērtas viens otras viedoklim pat, ja tie atšķiras.

M. Kučinskis norāda, ka šis laiks jāizmanto, lai atgūtu jo īpaši to sabiedrības daļu uzticību Eiropai, kas vēl arvien izjūt ekonomikas un finanšu krīzes sekas. Tāpat viņš uzsver, ka šis ir arī laiks, kad jāturpina nostiprināt mūsu īstenoto politiku noturība pret iespējamajiem izaicinājumiem nākotnē. "Mūsu turpmākās attīstības, konkurētspējas priekšnoteikums arvien vairāk būs darbaspēks - augsti attīstīts un izglītots. Tātad cilvēks. Izglītības kvalitāte, mūžizglītība, pētniecība un inovācijas - šo komponentu nozīme konkurētspējīgā ekonomikā būs izšķiroša,” tā M. Kučinskis.

Savukārt diskusijā, kas bija veltīta globālajiem izaicinājumiem, tika akcentēta nepieciešamība vairāk uzmanības pievērst konfliktu novēršanai. Atjaunot mieru pēc konflikta ir daudz dārgāk - gan tiešā, gan izpostītās cilvēku dzīves nozīmē. Ilgstošas krīzes un konflikti ir smaga nasta valstu un starptautiskajiem resursiem un cilvēktiesību īstenošanai. Šobrīd vairāk kā 244 miljoni pasaules iedzīvotāju dzīvo ārpus savas dzimtās valsts, ieskaitot vairāk kā 65 miljonus, kas spiesti migrēt kara, vajāšanas vai dabas katastrofu dēļ.

Kučinskis Davosā tikās arī ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretāru Anhelu Guriju.

Tikšanās laikā A. Gurija tika informēts, ka OECD Ekonomikas pārskatā par Latviju aktualizētie jautājumi ir Latvijas politiskās debates centrā: Runa ir par tādām jomām kā produktivitāte, pieeja veselības pakalpojumiem, kā arī izglītības reforma.

Šogad sadarbībā ar OECD tiek veikti vairāki izvērtējumi Latvijai nozīmīgās jomās: tieslietu sistēmas (komerctiesību) pakalpojumu kvalitātes izvērtējums, Latvijas pensiju sistēmas izvērtējums, kā arī pētījums par “Iedzīvotāju iekļaušanu darba tirgū”. Latvija plāno iesaistīties arī OECD pētījumu ciklā par pieaugušo prasmēm (PIACC).

Sarunas laikā tika apspriesta arī šogad gaidāmā OECD Ministru konference, kurā Latvijai uzticēti vice-priekšsēdētājas valsts pienākumi. M. Kučinskis apstiprināja, ka ieradīsies uz šo konferenci, norādot, ka savu dalību ministru konferencē. Kā vienojāmies Rīgā, šī būs arī iespēja OECD ietvaros prezentēt Latvijas reformu pieredzi. “Mēs atbalstām izvēlēto sanāksmes tēmu par multilaterālismu. Tikai strādājot kopā, spēsim risināt globāla rakstura izaicinājumus. OECD ir laba platforma, kur to darīt,” tā M. Kučinskis.

OECD Ministru sanāksmes prezidentvalsts būs Francija, bet otra vice-priekšsēdētāja valsts - Jaunzēlande.

Ministru prezidenta un OECD ģenerālsekretāra tikšanās notika Pasaules ekonomikas foruma Davosā ietvaros

Ministru prezidents M. Kučinskis Pasaules ekonomikas forums Davosā piedalās no 24. līdz 26.janvārim.

Ekonomika

Decembrī vidējā elektroenerģijas cena Baltijā/Latvijā bija vairāk kā 90 eiro par megavatstundu, Zviedrijā (4. zonā ar kuru Baltijai ir starpsavienojums) vidējā cena bija 60 eiro, savukārt Somijā, (ar kuru mūs saista veseli 2 kabeļi, no kuriem jaudīgākais tagad ir pārrauts) – nepilni 39 eiro par megavatstundu.