SVF vadītājs: Globālajā ekonomikā vērojamas atlabšanas pazīmes

Pazīmes liecina, ka globālā ekonomika sākusi atlabt no straujās lejupslīdes un valstīm vajadzētu apsvērt iespējas samazināt stimulēšanas pasākumu apjomu, piektdien paziņoja Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītājs Dominiks Štrauss-Kāns.

"Šķiet, ka globālā ekonomika beidzot sākusi atveseļoties no visu laiku smagākās lejupslīdes," sacīja Štrauss-Kāns.

Riski ekonomikas atlabšanai pakāpeniski mazinās, jo vairākas attīstītas ekonomikas, tostarp Francija un Vācija, jau ir atgriezušās pie izaugsmes, bet attīstības ekonomiku atveseļošanās kļuvusi vēl spēcīgāka, norādīja Štrauss-Kāns.

Tomēr viņš brīdināja, ka problēmas finanšu sektorā varētu turpināties vai pat saasināties, jo sevišķi, ja pūliņi atjaunot banku dzīvotspēju netiks pabeigti.

Ņemot vērā ekonomikas atlabšanas trauslumu, Štrauss-Kāns norādīja uz "patiesām briesmām", kādas var radīt valstu monetāro un fiskālo pasākumu priekšlaicīga apturēšana.

Viņš uzsvēra, ka laicīgi plānot stimulēšanas pasākumu apjoma mazināšanu, iespējams, ir pat svarīgāk nekā labi koordinēti pasākumi krīzes novēršanai.

Tomēr SVF vadītājs arī atzina, ka globālās ekonomikas atlabšana, visticamāk, būs salīdzinoši lēna, bezdarba līmenim turpinot pieaugt visu nākamo gadu.

Ekonomika

Latvijas valsts budžetā pagājušajā gadā, rēķinot atbilstoši Eiropas kontu sistēmas (EKS 2010) metodoloģijai, bija deficīts 706,2 miljonu eiro apmērā jeb 1,8% no iekšzemes kopprodukta (IKP), liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētie jaunākie dati par valsts budžeta deficīta un valsts parāda notifikācijas rezultātiem.

Svarīgākais