Eiropas Komisija: Mobilo telefonu sarunu tarifi ES dalībvalstīs atšķiras pat astoņas reizes

Mobilo telefonsarunu tarifi dažādās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs atšķiras pat astoņas reizes, turklāt šādu cenu starpību nenosaka nedz atšķirības pakalpojumu kvalitātē, nedz izmaksas, nedz iedzīvotāju pirktspēja, atzinusi Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietniece, digitālo lietu komisāre Nēlija Krusa.

Atšķirība starp šai ziņā lētāko un dārgāko ES valsti - Lietuvu un Nīderlandi - saskaņā ar 2011.gada datiem sasniedz 774%, proti, Lietuvā par vienu sarunas minūti bija jāmaksā vidēji 1,9 eiro centi (1,3 santīmi), kamēr Nīderlandē - 14,7 eiro centi (10,3 santīmi).

"Šie skaitļi skaidri parāda, ka pašlaik 28 nacionālie telekomunikāciju tirgi Eiropā nesniedz patērētājiem tādu labumu, kādu nodrošinātu patiesi vienots tirgus. Ir ļoti svarīgi, lai visa ES enerģiski strādātu pie reāla vienota tirgus izveides," norādījusi komisāre.

Septembrī viņa gatavojas prezentēt jaunu likumdošanas iniciatīvu šai jomā.

Kā atzīmējusi Krusa, citās preču vai pakalpojumu grupās tādas cenu atšķirības nav vērojamas.

Piemēram, litrs piena jebkur Eiropas Savienībā parasti ir lētāks par vienu eiro, un atšķirība starp zemāko un augstāko cenu nepārsniedz 43%, savukārt planšetdatora "iPad" cenas visās ES dalībvalstīs neatšķiras vairāk par 11%.

Ekonomika

Latvijas degvielas mazumtirdzniecībā konkurence ir piesātināta - degvielas uzpildes staciju skaits pret automašīnu skaitu ir viens no augstākajiem Eiropā, intervijā aģentūrai LETA atzina degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība. Viņš norāda, ka degvielas tirgotāju nozare ir kapitāla ieguldījuma ziņā ļoti intensīva, bet pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ne visi mazie spēlētāji spēj turpināt kapitālieguldījumus un uzturēt kvalitāti, tāpēc mazo spēlētāju tirgus daļa samazinās. Pēc viņa teiktā, Latvijas degvielas tirgū šobrīd situācija ir stagnējoša un kopējās degvielas patēriņš Latvijā joprojām nav sasniedzis līmeni, kāds bija pirms pandēmijas.

Svarīgākais