Starptautiskie eksperti aicinot domāt par neapliekamā minumuma celšanu nevis IIN mazināšanu

© F64

Starptautiskie eksperti no Eiropas Komisijas, Pasaules bankas un Starptautiskā valūtas fonda vienprātīgi aicina uzsvaru darbaspēka nodokļu samazināšanā likt uz neapliekamā minumuma palielināšanu un atvieglojumiem par apgādībā esošajiem, nevis iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes straujāku samazināšanu, šodien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

Eksperti norādot, ka ar neapliekamā minimuma samazināšanu tiktu straujāk mazināta sociālā nevienlīdzība un tas palīdzētu veiksmīgāk mazināt bezdarbu.

"Jebkura eksperta viedoklis jāvērtē kritiski, tas ir pilnīgi skaidrs. "Bet šajā gadījumā mēs redzam, ka visi eksperti ir vienisprātis, ka efektīvāks veids būtu koncentrēties uz neapliekamiem minimumiem un atvieglojumiem par apgādībā esošu personu," skaidroja Dombrovskis. Viņš piebilda, ka nevajadzētu pilnībā ignorēt un izlikties, ka šādi viedokļi un ekspertīzes nav, vēl, jo vairāk, ja tiek uzsvērts, ka tas ir efektīvāks veids kā mazināt bezdarbu.

"Mēs, protams, strādājam pie darbaspēka nodokļa samazināšanas un no tā neatkāpjamies, bet, ja mums ir pieteikami daudz ekspertu viedokļu, kas norāda, ka gan no nevienlīdzības viedokļa, gan no bezdarba mazināšanas viedokļa varbūt cits modelis var būt efektīvāks, noteikti tas ir jāizdiskutē vismaz koalīcijā," sacīja premjers.

Pēc Dombrovska teiktā, starptautisko ekspertu apsvērumi parādījušies pēc iepriekš pieņemtā lēmuma par iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmes samazināšanas grafiku. Tādēļ valdību veidojošajā koalīcijā šonedēļ panākta vienošanās jautājumu par iesējamajām izmaiņām darbaspēka nodokļa samazināšanā pārrunāt koalīcijas darba grupā.

Kā ziņots, lai mazinātu Baltijas valstu konkurenci par investīcijām un darba vietām, 2012.gada 24.maijā Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā par IIN, paredzot pakāpeniski samazināt IIN likmi - no 2013.gada 1.janvāra no 25% uz 24%, 2014.gadā uz 22%, bet 2015.gadā uz 20%.

Tomēr labklājības ministre Ilze Viņķele (V) šomēnes izteikusies, ka IIN samazināšana par diviem procentpunktiem nākamajā gadā vēl būtu diskutējama. Pēc Viņķeles domām, IIN samazināšana ir diskutējams jautājums, jo tas esot lielo algu saņēmējiem izdevīgs lēmums. Viņķele kopā ar finanšu ministru Andri Vilku (V) kā "absolūtu prioritāti" virzīšot atvieglojumu par apgādājamo un neapliekamā minimuma palielināšanu, jo tie esot tieši instrumenti, kā mazināt nabadzību un nevienlīdzību Latvijā.

Valdība vakar vienojās, ka par ienākumu nevienlīdzības mazināšanas pasākumiem tiks lemts valdībā nākamā gada valsts budžeta sagatavošanas un izskatīšanas laikā kopā ar visu ministriju priekšlikumiem jaunām politikas iniciatīvām un iesniegtajiem papildu finansējuma pieprasījumiem.

Iespējamā IIN likmes samazināšanas grafika maiņa izpelnījusies uzņēmēju sašutumu. Kā paziņojusi Latvijas Darba devēju konfederācija, izskanējušie politiķu pieļāvumi, ka IIN likme nākamajā gadā varētu netikt samazināta tik lielā mērā, kā tas iepriekš plānots, apdraud uzņēmējdarbības vides prognozējamību Tādējādi tas graujot arī uzņēmēju paļāvību uz pārdomātiem un izsvērtiem lēmumiem, kā arī jebkādu ticību politiskās varas solījumiem.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais