Atkāpšanās no uzņēmējiem dotā solījuma samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi nav pieļaujama, norāda Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
Viņš neslēpj neizpratni, kādēļ atsevišķi nozaru ministri plašsaziņas līdzekļos pauž nostāju, kas ir klajā pretrunā valdības iepriekš parakstītajiem dokumentiem.
Saskaņā ar "Nodokļu politikas stratēģijā 2011-2014" ietverto valdība ir apņēmusies IIN līdz 2015.gadam samazināt par pieciem procentpunktiem. IIN likme šogad tika samazināta no 25% līdz 24%, un IIN likmi samazināt plānots arī nākamajos divos gados - no 2014.gada IIN likme plānota 22%, bet no 2015.gada - 20%.
Arī Tautsaimniecības padome, kurā pārstāvētas Ekonomikas ministrija, LTRK, Latvijas Pašvaldību savienība, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība, Latvijas Darba devēju konfederācija, nozaru asociācijas, kā arī neatkarīgie eksperti, šā gada 10.aprīlī lēmusi, ka "veicama IIN samazināšana atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam grafikam, turpinot izstrādāt motivējošus instrumentus darbaspēka nodokļu samazināšanai".
"Katru reizi, izdzirdot nozaru ministriju pārstāvju vai, vēl sliktāk, valdības ministru publiski paustās nostājas, kas nodokļu politikas jomā ir pretrunā līdz šim noslēgtajiem nolīgumiem ar uzņēmējus pārstāvošajām organizācijām, ne tikai LTRK valdes priekšsēdētājs, bet ikviens uzņēmējs jautā - varam vai nevaram beidzot uzticēties vadošajiem politiķiem, to rīcībpolitikas kursam?" jautā Endziņš.
Jau ziņots, ka šonedēļ labklājības ministre Ilze Viņķele (V) Latvijas Radio izteicās, ka IIN samazināšana par diviem procentpunktiem nākamajā gadā vēl būtu diskutējama, jo tas esot lielo algu saņēmējiem izdevīgs lēmums.
Viņķele kopā ar finanšu ministru Andri Vilku (V) kā "absolūtu prioritāti" virzīšot atvieglojumu par apgādājamo un neapliekamā minimuma palielināšanu, jo tie esot tieši instrumenti, kā mazināt nabadzību un nevienlīdzību Latvijā. Latviju darboties šajā virzienā skubina dažādas starptautiskās organizācijas.
Pašlaik plānots, ka minimālā alga nākamgad tiks palielināta līdz 225 latiem, atvieglojumi par apgādājumiem - līdz 98 latiem, bet ar nodokļiem neapliekamais ienākumu minimums tiks palielināts algām, kas nav lielākas par 400 latiem, bet lielāku algu saņēmējiem izmaiņu nebūs.