"Rosinātās izmaiņas likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" radīs lielus zaudējumus degvielas uzpildes stacijām lauku reģionos, nolemjot tās pakāpeniskai iznīcībai. Likuma izmaiņas viennozīmīgi vēl vairāk palielinās cigarešu kontrabandas apjomu, nemazinot smēķētāju skaitu Latvijā", uzskata pašmāju degvielas tirgotāja AS "VIRŠI-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš.
"Lauku reģionu degvielas uzpildes stacijās tabakas izstrādājumu tirdzniecība veido līdz pat 40% no kopējā apgrozījuma. Priekšlikumi likuma grozījumiem nosaka aizliegt tabakas izstrādājumu tirdzniecību ne tikai kioskos, bet arī degvielas uzpildes stacijās, kur zāles platība ir mazāka par 20 kvadrātmetriem. Tātad tabakas tirdzniecība būs jāaizliedz visās tirdzniecības vietās, kurās tabakas izstrādājumi nav izvietoti atsevišķā tirdzniecības zāles zonā. Lai uzņēmums spētu nodrošināt šīs prasības, nepieciešamas papildu investīcijas degvielas uzpildes staciju pārbūvē, kas būtu vēl papildus solis pretīm lauku DUS iznīcībai.
“Arī nodarbinātība reģionos jau ilgu laiku bijusi viens no valsts "sāpīgākajiem" jautājumiem. Ja deputātu iesniegtie un Latvijas Ārstu biedrības atbalstītie priekšlikumi stāsies spēkā, reģionos pieaugs bezdarba līmenis, jo slēdzot reģionu degvielas uzpildes stacijas, vienlaikus tiks likvidētas darba vietas," stāsta J. Riekstiņš.
Šobrīd virzītās izmaiņas likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" viennozīmīgi nav risinājums arī smēķētāju skaita un kontrabandas apjomu samazināšanai.
“Līdzīgu mācību esam guvuši, kad stājās spēkā "Alkoholisko dzērienu aprites likuma" noteikumi, kas paredz alkoholisko dzērienu tirdzniecības aizliegumu no pulksten.22.00 līdz 8.00. Proti, alkohola tirdzniecības aizliegums nakts stundās nav veicinājis tā galveno mērķi - cīņu pret alkohola lietošanu, jo nav samazinājies nedz nelegālais alkohola tirgus, nedz alkohola lietotāju skaits," J.Riekstiņš.
Līdzīgs iznākums prognozējams ar tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegumu degvielas uzpildes stacijās - tas nesamazinās smēķētāju skaitu, bet palielinās ēnu ekonomikas īpatsvara pieaugumu un cigarešu kontrabandas apjomus. Sevišķi tas attiecināms uz Latvijas pierobežas teritorijām. Tādējādi, saskaņā ar Latvijas tirgotāju asociācijas prognozēm, nelegālais tabakas izstrādājumu tirgus, kurš jau pašlaik pārsniedz 35 %, varētu palielināties līdz 45 - 50 %, samazinot valsts budžeta ieņēmumus par aptuveni 30 miljoniem latu.
“Uzskatu, ka tā vietā, lai ierobežotu tabakas izstrādājumu tirdzniecību, palielinātu cigarešu kontrabandas apjomus un nodarītu neatgriezenisku kaitējumu uzņēmējdarbībai, kā arī likvidētu darba vietas Latvijas reģionos, atbildīgajām iestādēm (t.i. Latvijas Ārstu asociācija, Veselības ministrija, u.c.), pirmkārt, jāveic "mājasdarbs" ievērojami vairāk un aktīvāk izglītojot sabiedrību par smēķēšanas kaitīgumu veselībai," informē J.Riekstiņš.