Paredzams, ka no šā gada 1.aprīļa elektrības obligātā iepirkuma komponentes pieaugs par 54%, liecina AS "Latvenergo" aprēķini.
Pieaugums saistīts ar to, ka divkārši pieaudzis iepirktās elektroenerģijas apjoms no ražotājiem, kas izmanto atjaunojamos resursus, un par 32% pieaugusi gāzes cena lielajām koģenerācijas stacijām.
Atbilstoši pašreizējam aprēķinam koģenerācijas komponente no 2013.gada 1.aprīļa palielināsies no 0,94 santīmiem par kilovatstundu (kWh) līdz 1,33 santīmiem par kWh, savukārt atjaunojamo energoresursu komponente pieaugs no 0,29 santīmiem par kWh līdz 0,56 santīmiem par kWh.
Tādējādi kopā obligātā iepirkuma komponentes pret iepriekšējo gadu varētu pieaugt par 0,66 santīmiem par kWh - no 1,23 santīmiem līdz 1,89 santīmiem par kWh.
OIK gan apstiprina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kas par to varētu lemt februārī.
Pēc "Latvenergo" vērtējuma, OIK izmaiņu novērtētā ietekme uz elektroenerģijas galalietotāju mēneša rēķiniem elektroenerģijas tirgus dalībniekiem ir robežās no 7% līdz 12%.
Mājsaimniecībām iespējamais OIK pieaugums varētu būt 6% robežās, taču patlaban ietekmi uz tarifiem tas neatstās, jo regulētie tarifi netiek mainīti.
OIK iekļauj atbalstu ar atjaunojamajiem resursiem un efektīvā koģenerācijā saražotajai elektroenerģijai ar vidējo atbalsta līmeni 5,87 santīmi par kWh.
2012.gadā gandrīz divkāršojies atjaunojamās enerģijas iepirkuma apjoms, sasniedzot 85,5% pieaugumu, ko ir veicinājušas 2012.gadā darbību sākušās jaunās atjaunojamās enerģijas elektrostacijas. 2012.gadā arī samazinājies koģenerācijas režīmā saražotās elektroenerģijas iepirkuma apjoms - par 30,3%. Tomēr, paaugstinoties gāzes cenai, ir pieaugusi vidējā elektroenerģijas iepirkuma cena.
OIK atspoguļo publiskā tirgotāja - "Latvenergo" - iepriekšējā gada izmaksas, ko veido starpība starp iepirkuma tarifiem un vidējo elektroenerģijas tirgus cenu saistīto lietotāju apgādei. Atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumam obligātā iepirkuma izmaksas no šīm stacijām kompensē visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji.
OIK mainās ik gadu, to apstiprina SPRK. Tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātajā iepirkumā piešķir Ekonomikas ministrija.