Uzturēšanās atļauja pret investīcijām: ārzemnieka portrets -30 līdz 45 gadus vecs Krievijas pilsonis

Kopš 2010. gada, kad tika pieņemti grozījumi Imigrācijas likumā, nerimst diskusijas par šo izmaiņu nepieciešamību un labumu Latvijas ekonomikai. Latvijas eksperti veica viņu rīcībā esošo datu analīzi. Premium klases nekustamo īpašumu jomā strādājošā uzņēmuma Baltic Sotheby’s International Realty valdes priekšsēdētājs un viens no pētījuma autoriem Vestards Rozenbergs ir pārliecināts, ka tikai nekustamā īpašuma joma šogad var iegūt papildu 10 miljonus eiro.

Saskaņā ar jaunākajiem Latvijas Republikas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem kopējais ārvalstu investīciju apjoms Latvijas ekonomikā ir 347 milj. latu. Kopējais investoru skaits - aptuveni 1700, neskaitot viņu ģimenes locekļus.

"Kopējais ārvalstu investīciju apjoms Latvijas nekustamajā īpašumā veido 38 milj. eiro. Saskaņā ar mūsu datiem nekustamā īpašuma sektorā jau šobrīd papildus ieguldīti 1,5 milj. eiro. Daudz investīciju projektu atrodas izskatīšanas vai analīzes posmā, un to summa var sastādīt līdz 10 milj. eiro šogad vien. Vislielāko interesi izraisa objekti 143 - 200 tūkst. eiro vērtībā. Šajā segmentā noslēgti 68% darījumu. 200 - 350 tūkst. eiro intervālā - 20% darījumu, virs 350 tūkst. eiro - aptuveni 12% darījumu," stāsta Vestards Rozenbergs.

A/S "Padva un Partneri Baltija" valdes priekšsēdētājs Mihails Parinovs norāda: "Mūsu datus apstiprina valsts iestāžu skaitļi - lielākā daļa investoru ir Krievijas pilsoņi - aptuveni 75%. Aiz viņiem spēcīgas pozīcijas ieņem Ukrainas un Kazahstānas pilsoņi. Tomēr citas pasaules lielvaras nav aktīvi pārstāvētas. Tas viss skaidrojams ar plašo krievu valodas izplatību Latvijas teritorijā. Savukārt lielākā daļa [investējušo] Krievijas pilsoņu ir Maskavas un Sanktpēterburgas iedzīvotāji. "Vistālākais" austrumu investors dzīvo Dienvidurālos. Otras Sibīrijas puses un Tālo Austrumu iedzīvotāji acīmredzot kaļ savus dzīves plānus, orientējoties uz Ķīnu un Āzijas dienvidaustrumu valstīm."

Saskaņā ar viņa teikto 15% investoru ir vecumā līdz 30 gadiem. Salīdzinoši lielais šīs grupas īpatsvars skaidrojams ar pieaugušo bērnu faktoru, tas ir, lielākā daļa (3/4) ir pilngadīgi bērni, kuri investējuši kopā ar vecākiem vai uz viņu rēķina - vecuma grupa no 30 līdz 45 gadiem veido 52% no kopējā investoru skaita; no 45 līdz 60 gadiem -27%; virs 60 gadiem - aptuveni 6%.

Vidējā statistiskā investora ģimene ir laulāts pāris un divi bērni. Visiem investoriem ir vismaz viena augstākā izglītība. Interesanti, ka 60% ir ieguvuši humanitāro izglītību un tikai 40% - tehnisko. Aptuveni 60% investoru ir algoti darbinieki, kuri uzņēmumos ieņem vadošos amatus, un pārējie 40% ir uzņēmēji, kuri uzņēmējdarbību veic patstāvīgi.

Investoru, kuri ieguvuši uzturēšanās atļauju apmaiņā pret investīcijām, darbības joma

23% - apkalpojošā sfēra (transports, izglītība, veselības aprūpe, radošās profesijas u. tml.)

18% - finanšu nozare (bankas, investīciju un apdrošināšanas uzņēmumi)

18% - tirdzniecība (vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība)

14% - celtniecība vai nekustamais īpašums

10% - rūpniecība

10% - mājsaimnieces

7% - juristi un konsultanti.

Ekonomika

Kā vēstīts Latvijas Bankas oficiālajā mājas lapā, pirmdien, 16. decembrī, Latvijas Banka izlaidīs sudraba kolekcijas monētu "Kāposts", atklājot kāpostu dziļo simboliskumu, nesot veselību, pārticību un labsajūtu

Svarīgākais