Valsts prezidents Andris Bērziņš un Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) patlaban noraida ideju samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi apkurei līdz 5%.
Trešdien pēc divpusējās tikšanās Bērziņš žurnālistiem sacīja, ka nodokļu politika Latvijā šobrīd jau ir apstiprināta un tā neparedz PVN likmes apkurei samazināšanu. Šo jautājumu iespējams skatīt nākotnē, bet nodokļu politikas attīstība ir parlamenta un Ministru kabineta rokās.
Dombrovska viedoklis bija vēl kritiskāks. Viņš norādīja, ka 2013.gada budžeta projektam opozīcija jau ir iesniegusi priekšlikumus par "daudziem simtiem miljoniem latu", taču tie netiks atbalstīti, jo valsts budžeta pieņemšanai vēlmes nepieciešams sabalansēt ar iespējām.
Jau ziņots, ka arī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts norādījis, ka Rīgas domes prasība samazināt PVN likmi apkurei līdz 5% ir neadekvāta. Viņš norādīja, ka PVN samazināšana tikai veicinātu importa resursa - gāzes - patēriņa palielināšanos.
Ministrs aicināja vairāk izmantot citas metodes, kas spēj iedzīvotājiem nodrošināt mazākus rēķinus par apkuri. Pirmkārt, tās būtu biomasas stacijas, kas siltumenerģiju iegūst no vietējiem resursiem - šķeldas vai granulām, otrkārt - tādi energoefektivitātes pasākumi kā māju siltināšana.
Pavļuts aizrādīja, ka tieši Rīgā līdz šim nav sekmējies ar ēku siltināšanu, kamēr citās pašvaldībās šī iespēja tiek plaši un veiksmīgi izmantota.
Kā ziņots, arī Finanšu ministrija (FM) norādījusi, ka samazinātā PVN likme nav efektīvākais veids mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam. Pēc FM domām, šī iedzīvotāju grupa ir atbalstāma ar tiešiem kompensējošiem pasākumiem, jo personas ar lielākiem ienākumiem no samazināto likmju piemērošanas gūst tādus pašus fiskālos labumus jeb mazākus rēķinus, kādus gūst personas ar maziem ienākumiem.
Tikmēr AS "Rīgas siltums" padomes priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR) nosūtījis vēstuli Ministru kabinetam ar priekšlikumu par PVN samazināšanu siltumenerģijai līdz 5%, jo uzskata, ka tas ir vienīgais veids, kā nepieļaut apkures izdevumu pieaugumu. Tādu pat priekšlikumu viņš izteicis arī visām Saeimas frakcijām un neatkarīgajiem deputātiem. Stepaņenko iniciatīvu atbalsta arī Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).
Sākot 2009.gada apkures sezonu, no Krievijas piegādātas dabasgāzes cena bija 141 lats par 1000 kubikmetriem, bet pašlaik tās cena sasniegusi 256 latus par 1000 kubikmetriem bez PVN un akcīzes nodokļa, skaidro Stepaņenko.