Pārtika internetā – maza izvēle, dārga piegāde

Līdzīgi kā sadzīves tehniku, biroja preces, ceļojumus internetā var iegādāties arī pārtiku. Tikai jārēķinās ar ierobežotu izvēli un maksu par piegādi. Par to, ka šis bizness līdz šim nav bijis ienesīgs, liecina iepriekšējie neveiksmīgie mēģinājumi tirgot pārtiku internetā.

Taču, iespējams, nākotnē situācija mainīsies, jo daļa valsts un pašvaldības iestāžu jau tagad pārtiku iegādājas globālajā tīmeklī un arī lielveikali līdztekus tradicionālajai tirdzniecībai piedāvā elektronisku preču iegādi.

Pirmais mēģinājums Latvijā tirgot pārtiku internetā bija pirms vairāk nekā desmit gadiem. Toreiz ar Zemkopības ministrijas finansiālu atbalstu 240 000 latu apmērā Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs izveidoja speciāli pārtikas nozarei domātu interneta lapu – bode.lv, kurā vietējie pārtikas ražotāji varēja pārdot savu produkciju. Taču pircējos šī ideja neguva lielu atsaucību un šī mājaslapa sen vairs nedarbojas. Pirms trim gadiem biznesa iespēju pārtikas tirdzniecībai internetā saskatīja bijušie Hansabankas baņķieri Viesturs Kuļikovskis un Gints Čakāns, kas izveidoja SIA Klang. Šim uzņēmumam piederēja interneta veikals, kurā varēja nopirkt pārtiku, dzērienus, eko produktus un vēl arī citas preces. Taču arī šis veikals vairs nedarbojas.

Redzot, ka pārtikas tirdzniecības vieta internetā ir brīva, Maxima pavasarī atvēra savu interneta veikalu un ar rezultātiem ir ļoti apmierināta. Šobrīd e-maxima.lv pieejamas apmēram 12 000 pārtikas un 5500 nepārtikas preču.

Maxima Latvija preses sekretārs Ivars Andiņš Neatkarīgajai stāsta, ka kopš šā interneta veikala darbības sākšanas tā apgrozījums audzis par 30 procentiem. «Ņemot vērā to, ka pārtikas interneta lielveikali Latvijā ir salīdzinoši neapgūta niša, jaunā interneta lielveikala izveide lieliski papildinās jau esošo Maxima veikalu tīklu, sniedzot iespēju ērtāk iepirkties ikvienam, tostarp cilvēkiem, kuriem lielveikalu apmeklēt ikdienā nav iespējas vai tas ir apgrūtinoši. Internetveikala izveidē palīdzējusi arī Lietuvas pieredze, kur Maxima interneta lielveikals darbojas jau gandrīz divus gadus,» atklāj I. Andiņš.

Par to, ka šādu veikalu popularitāte pieaug, liecina e-maxima pieredze – kāds pircējs augustā internetā iegādājies pārtiku vairāk nekā 1000 latu vērtībā. Arī Rimi Latvia piedāvā iespēju elektroniski pasūtīt pārtiku, piemēram, salātus, kūkas, tortes.

Prasa reģistrāciju

Tomēr Neatkarīgā pārliecinājās, ka šobrīd pircējiem pārtikas iegāde internetā nav tik ērta un lēta, kā gribētos. Pārlūkojot iespējas iegādāties internetā pienu, maizi, olas, gaļu, augļus un dārzeņus, Neatkarīgā secināja, ka to ir iespējams izdarīt, ja pircējs ir neizvēlīgs un mierā ar jebkura ražotāja vai zīmola preci. Savukārt, ja ir vēlme pēc kādiem konkrētiem produktiem, tad var palikt arī bešā vai arī jāiepērkas vairākos internetveikalos. Piemēram, Latvijā audzēti āboli, kuri ir nopērkami teju visos lielveikalos, interneta veikalos ir retums. Arī maksa par piegādi ir visai augsta. Tā vairākas reizes pārsniedz piena pakas vai maizes kukulīša cenu. Zināmu izdevīgumu var saskatīt vien tad, ja pirkuma summa pārsniedz 20 latu.

Turklāt, lai veiktu pasūtījumu, interneta veikali kā obligātu prasību izvirza reģistrēšanos, tajā skaitā kontaktinformācijas norādīšanu, kas savukārt var nozīmēt, ka jāgaida reklāmas vēstules no šā tirgotāja. Arī e-maxima.lv prasa reģistrēties, kā obligātu norādot savu e-pastu un mobilā telefona numuru. Šī prasība ir spēkā ne tikai tad, kad tiek veikts pasūtījums, bet arī tad, ja potenciālais klients tikai vēlas apskatīties, kādas preces un par kādu cenu iespējams šajā veikalā iegādāties. I. Andiņš šo veikala prasību skaidro ar rūpēm par klientu, «lai cilvēkam neiznāk vilšanās gadījumā, ja viņš vispirms virtuāli piekrāmē pilnu iepirkumu grozu, bet beigās uzzina, ka viņa izvēlētajā vietā nemaz nav iespējama piegāde».

Valstij savs e-veikals

Arī pašvaldības un valsts iestādēm internetā ir iespējams iegādāties pārtikas preces – ar elektroniskās iepirkumu sistēmas (www.eis.gov.lv) starpniecību. EIS darbojas kā elektronisko katalogu princips, kurā savas standarta preces piedāvā vairāki piegādātāji, kas izvēlēti, rīkojot atklātus konkursus atbilstoši Publisko iepirkumu likuma prasībām. Valsts reģionālās attīstības aģentūras Elektronisko iepirkumu departamenta direktora vietniece Elita Kļaviņa Neatkarīgajai stāstīja, ka oktobrī pārtikas preču piedāvājums šajā sistēmā būs plašāks un daudzveidīgāks nekā patlaban. Šo sistēmu izmantot var tikai valsts un pašvaldību iestādes, privātpersonas un uzņēmumi tajā iepirkties nevar.

Šobrīd EIS produktu kataloga gada apgrozījums ir 170 000 latu un katalogā ir iekļautas 499 preces, taču jau oktobrī jaunajā pārtikas preču katalogā plānots iepērkamo pārtikas produktu skaitu dubultot. Pašreiz pārtikas preču katalogā ir pieejams dzeramais ūdens, minerālūdens, sulas, kafija, kakao, tēja un to piedevas, milti, graudaugi, pākšaugi, augļu un dārzeņu konservi, mērces, majonēze, eļļa, garšvielas, žāvēti augļi, dažādi saldumi, kā arī Latviju prezentējošas preces.

Aktīvākie pārtikas produktu iepircēji līdz šim ir bijuši izglītības un sociālās aprūpes iestādes, kā arī Nacionālie bruņotie spēki.

Šā gada pirmajā pusē valsts un pašvaldības iestādes iegādājušās pārtikas preces 116 893 latu apmērā, kas ir aptuveni 1% no visiem EIS šajā laikā veiktajiem pirkumiem.

EIS apgrozījums 2011. gadā bija 13 373 591 lats. Veicot cenu izpētes un salīdzināšanas pētījumu, secināts, ka 2011. gadā EIS ir nodrošinājuši 3 482 365 latu lielu ietaupījumu valsts un pašvaldību iestādēm.

***

Priekšrocības un trūkumi

+ Pirkumu iespējams veikt no jebkuras vietas, kur pieejams internets

+ To iespējams izdarīt klientam ērtā laikā

+ Pārdevējam nekad nav slikts garastāvoklis

+ Daļai produktu ir zemākas cenas nekā veikalā

+ Pirkumu piegādā līdz namdurvīm

- Preci nav iespējams aptaustīt vai pasmaržot

- Prece var atšķirties no attēlā redzamā

- Par piegādi jāmaksā atsevišķi, bezmaksas piegāde iespējama atsevišķos veikalos, ja pirkums pārsniedz noteiktu summu

- Uz pirkumu jāgaida

- Nepieciešama reģistrācija, tajā skaitā e-pasta vai telefona norāde

Avots: saulesjums.lv, Neatkarīgā

***

Uzziņai

Pārtikas produktu cenas internetveikalos

Produkts e-maxima.lv saulesjums.lv arn.lv cenuklubs.lv paed.lv

Piens Rasa (2%) (l) 0,74 nav nav nav nav

Kefīrs Talsu (2,5%) (l) 0,67 nav nav nav nav

Eko jogurts ar mellenēm (350 g) 0,63 nav nav nav nav

Krievijas siers (kg), Trikātas siers 5,24 nav nav nav nav

Rupjmaize šķēlēs (kg), Lāči 2,58 nav 1,88*** nav 2,35

Olas (10 gab.), Balticovo 1,50 0,99** nav 1,49** nav

Vistas fileja (kg), Ķekava 2,99 4,12* nav nav 3,89*

Tomāti, vietējie (kg) 0,75 nav 1,12* nav nav

Kartupeļi, vietējie (kg) 0,21 0,25 nav nav nav

Āboli, vietējie (kg) nav nav 0,59 nav nav

Piegāde

Ziepniekkalnā Rīgā Ls 2,99;

virs Ls 17,95 – bez maksas Ls 3,80;

minimālais pirkums Ls 20 Ls 4;

virs Ls 30 – par brīvu Ls 10; Uz vietas Rēzeknes ielā 3, Spice Home, Alfa bez maksas Ls 2,00, ja pirkuma summa ir Ls 20