Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) rīcībā esošā informācija liecina, ka no Baltijas valstu galvaspilsētām Rīgā jūnijā bija nopērkams lētākais cukurs, toties par dārzeņiem rīdziniekiem bija jāmaksā vairāk nekā kaimiņvalstīs dzīvojošiem.
Analizējot 44 pārtikas produktu cenas Baltijā, LTVC secināja, ka 11 produkti Rīgas lielveikalos bija dārgākie Baltijā, bet 13 produkti – lētākie. Viļņā bija nopērkami 14 dārgākie un 18 lētākie produkti, savukārt Tallinā bija 19 dārgākie un 13 lētākie produkti Baltijā.
Rīgā bija nopērkams Baltijā lētākais 82,5% sviests, Edam/Gouda tipa siers, liellopu fileja, kviešu milti, cukurs, importa tomāti, apelsīni, degvīns 40%, dzeramais ūdens, Kelloggs Original pārslas un BigMac McDonald, savukārt visdārgākie bija dabiskais jogurts, cūkgaļas fileja, kartupeļi, burkāni, kāposti, sīpoli, CocaCola, Evian minerālūdens, Lipton Yellov Label tea, siers Brie President.
«Rīga jau labu laiku ir apmēram pa vidu pārtikas cenu līmenī Baltijas valstīs. Pagājušā gada pirmajā pusē bija cenu kāpums, kas vairākus produktus Rīgā padarīja par dārgākajiem Baltijā, bet tagad tas ir apstājies. Tradicionāli Rīgā ir lētākie miltu izstrādājumi un liellopu gaļa, bet dārgākā cūkgaļa, Lietuvā ir lētākie piena produkti un šokolādes izstrādājumi, bet Tallinā gaļas izstrādājumi, kas saistīts ar katras valsts atsevišķu nozaru konkurētspēju. Slikti ir tas, ka Tallinā ir lētāki dārzeņi nekā Rīgā, lai gan mums, salīdzinot ar šo valsti, ir klimata priekšrocības. Turklāt Rīgā nopērkamie svaigie salāti podiņos un svaigā burkānu sula ir nākusi no Igaunijas.
Izdarot secinājumus par pārtikas cenām, ir jāņem vērā arī ļoti atšķirīgās PVN likmes pārtikas produktiem dažādās valstīs. Piemēram, Ungārijā vispārējā PVN likme it 27%, bet piena produktiem un maizei tā ir 18%. Polijā PVN likme lielākajai daļai pārtikas produktu ir 5–8%, kas arī daļēji izskaidro zemās pārtikas produktu cenas Varšavas veikalos,» uzskata Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja asoc. prof., Dr.oec. Ingūna Gulbe.
LTVC rīcībā esošā informācija liecina, ka Varšavā, salīdzinot ar Baltijas valstu galvaspilsētām, ir lētākais piens, vistas gaļa, CocaCola. Varšavā šos produktus var nopirkt krietni lētāk nekā Latvijā. Taču, pat atrēķinot PVN likmi, kas Polijā ir 5–8% un Latvijā jūnijā bija 22%, preces pamatcena Varšavā bija zemāka nekā Latvijā. Toties Amsterdamas iedzīvotāji par broilera kilogramu ir spiesti maksāt teju divtik, cik Latvijā. Rīgā jūnijā tā vidējā cena bija 2,70 eiro, Amsterdamā – 5 eiro. Savukārt Helsinkos īpaši augsta cena ir CocaCola. Puslitrs šī dzēriena šajā pilsētā maksāja 1,82 eiro, Rīgā – 0,78 eiro.
***
Pārtikas produktu cenas ES, eiro
Pilsēta Piens (l) Broilers (kg) Olas (10 gab. L) Kellogg's pārslas (375 g) CocaCola Original (0,5 l)
Rīga 0,86 2,70 1,55 1,49 0,78
Tallina 0,90 2,62 1,43 2,18 0,77
Viļņa 0,85 2,85 1,63 1,82 0,72
Varšava 0,61 1,79 nav datu 0,95 0,63