Ieguldot jaunos uzņēmumos, var zaudēt naudu līdz pat 80% gadījumu

Ieguldot jaunos uzņēmumos, līdz pat 80% pastāv risks zaudēt naudu, turpretī investīcijas pieredzējušos uzņēmumos mazina zaudējumu risku, biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā par riska kapitāla investīcijām atzina eksperti.

Informācija dažādos avotos liecina, ka ieguldījumi riska kapitālā var radīt zaudējumus no 20% līdz pat 90% gadījumu.

Riska kapitāla fonda "BaltCap" pārstāve Astra Neimane atzina, ka ir jāskatās uz riska kapitāla fāzēm. "Sēklas kapitāla un biznesa sākšanas kapitāla statistika arī varētu būt, ka 80% uzņēmumu beidz darbību tuvāko gadu laikā. Savukārt esošu uzņēmumu attīstības finansēšana mazina risku," teica eksperte.

Arī Janevics norādīja, ka zaudējumu risks no 20% līdz 90% attiecas uz visu uzņēmuma izaugsmes ciklu.

"Uzņēmējdarbības sākums ir ļoti riskants, bet arī naudas summas šajā stadijā ir daudz mazākas. Ja uzņēmums ir pierādījis, ka ir izveidota komanda, ir iespējas apgūt jaunus tirgus utt., tad var ieguldīt vairāk, un riski ir mazāki," uzsvēra "Imprimatur" partneris.

Ekonomika

Saeima kopā ar nākamā gada valsts budžeta projektu 1.lasījumā ir pieņēmusi arī Solidaritātes iemaksas likumprojektu, kas noteiks pienākumu kredītiestādēm turpmākos trīs gadus veikt solidaritātes maksājumus. Galīgajā lasījumā budžetu un ar to saistītos likumus Saeima sāks skatīt 4.decembrī. Gan pret šo jauno likumu, gan pret izmaiņām iemaksās 2.pensiju līmenī jau ir iebildušas Latvijas bankas. Tikko ar savu atzinumu nāca klajā arī Eiropas Centrālā banka, norādot, ka Solidaritātes iemaksas likumprojekts nelabvēlīgi ietekmēs nosacījumus, kādos darbojas kredītiestādes, līdz ar to tā vispārējā ietekme uz kreditēšanas pieaugumu un tādējādi netieši uz valsts budžetu ir neskaidra. Finanšu nozares asociācijas (FNA) valdes priekšsēdētājs Uldis Cērps, kurš šajā amatā stājās oktobra sākumā, intervijā aģentūrai LETA saka, ka nozare turpinās dialogu un skaidros riskus, kurus saskata. Tostarp nav redzams, kā šis nodoklis var veicināt kreditēšanu.