Igaunijas meža centrs: Kauja ar zemes nonākšanu ārzemnieku rokās ir zaudēta

Kaut arī Latvijas valdības un AS "Latvijas Valsts meži" (LVM) realizētā programma, piedāvājot atpirkt meža īpašumus no cilvēkiem, kuri vēlas tos pārdot, lai tie nenonāktu ārzemnieku rokās, ir atbalstāma, kopumā tā uzskatāma par zaudētu kauju, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" teica Igaunijas valsts meža apsaimniekotāja "Valsts meža centrs" (RMK) vadītājs Aigars Kallass, kurš Rīgā bija ieradies uz pirmo starptautisko konferenci par investīcijām mežu nozarē Baltijas jūras reģionā "Invest in forest".

Viņš norāda, ka RMK savas apsaimniekošanā esošās teritorijas nepārdod, taču Igaunijas valdība pēdējos gados ir pārdevusi aptuveni 20 000 hektāru meža zemes.

"Lai arī kā negribētos teikt, ka Igaunijas zemei jāpieder igauņiem, to ir neiespējami panākt. Un, ja tas nav iespējams, nav jēgas ar to cīnīties. Atbalstu LVM un Latvijas valdības centienus, taču tā ir zaudēta kauja. Turklāt Igaunijas valdība patlaban nav tik bagāta, lai šādas programmas attīstītu," skaidro Kallass.

RMK vadītājs arī stāsta, ka pērn uzņēmums palielinājis apgrozījumu par aptuveni 20%, galvenokārt pateicoties ciršanas apjomu kāpināšanai.

"Sabiedrības attieksme Igaunijā ir ļoti līdzīga Latvijai. Cilvēkus, protams, neiepriecina cirsmas, viņi rūpējas par mežu. Tāpat kā Latvijā LVM gadījumā, arī Igaunijā mežizstrādes apjomi ir ilgtspējīgi, nepārsniedzot ikgadējo pieaugumu. Turklāt pērno pieaugumu vairāk nodrošinājām ar izlases un jauktajām cirtēm. Tās tomēr sabiedrība uztver mierīgāk nekā kailcirtes," piebilst Kallass.

Visi Igaunijas valsts meži esot FSC sertificēti kopš 2002.gada, PEFC - kopš 2010.gada. Turklāt, kā akcentē Kallass, to nevarot uzskatīt par mārketinga instrumentu.

"RMK gadījumā tas nekad nav ticis tā izmantots, jo neviens klients nav bijis gatavs piemaksāt par sertificētu koksni. Šie sertifikāti drīzāk ļauj palikt esošajos tirgos un vieglāk atrast jaunus. Kā arī tie liek sakārtot savu saimniecību," stāsta uzņēmuma vadītājs.

RMK revidētais pārskats liecina, ka pērn uzņēmums strādājis ar 137 miljonu eiro (95,9 miljonu latu) apgrozījumu un 32 miljonu eiro (22,4 miljonu latu) peļņu. Salīdzinājumā ar 2010.gadu, rādītāji kāpuši par 20%.

Valsts budžetā RMK pērn iemaksājis 20,6 miljonus eiro (14,42 miljonus latu). Kopumā pērn pārdoti 2,67 miljoni kubikmetri koksnes. No tā 41% veidoja apaļkoki, 38% - papīrmalka, 10% - kurināmā malka, 11% - šķelda.

Aptuveni 2,2 miljonus Igaunijas teritorijas klāj meža platības, no kā apmēram 40% apsaimnieko RMK.

Kā ziņots, lai ierobežotu mežu nonākšanu ārvalstu iedzīvotāju īpašumā, Zemkopības ministrija 21.februārī uzdeva LVM palielināt zemes iepirkšanu no meža īpašniekiem, atvēlot šim nolūkam kopumā vienu miljonu latu.

Patlaban kopumā ir saņemti un dažādās izskatīšanas stadijās atrodas 93 īpašumi ar kopējo platību 1191 hektārs, savukārt 227 īpašumi ir iesūtīti iegādes lietderības sākotnējai izvērtēšanai.

Ekonomika

Par dzelzceļa projekta "Rail Baltica" īstenošanu Latvijā atbildīgās SIA "Eiropas dzelzceļa līnijas" (EDzL) apgrozījums šogad deviņos mēnešos bija 6,393 miljoni eiro, kas ir par 49,1% vairāk nekā pērn deviņos mēnešos, bet uzņēmuma zaudējumi samazinājās 2,5 reizes - līdz 44 783 eiro, liecina uzņēmuma publiskotā informācija.

Svarīgākais