Parex pārņemšanas lietā augstākās valsts amatpersonas vēl pratinās

© Raitis Plauks, f64

Galvenās par Parex bankas nacionalizāciju atbildīgās Latvijas valsts amatpersonas vēl nav sauktas uz pratināšanu, lai gan ģenerālprokurors Jānis Maizītis publiski atzinis, ka Parex bankas pārņemšanā iesaistīto amatpersonu pratināšana uzsākta šonedēļ.

Prokuratūras sāktajā kriminālprocesā saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, gatavojot lēmumus par vasts atbalsta sniegšanu Parex bankai, šonedēļ nopratinātās amatpersonas Ģenerālprokuratūra neatklāj. Ekspremjers Eiroparlamenta deputāts Ivars Godmanis (LPP/LC) šobrīd atrodas Briselē, un viņš Latvijā nav bijis pusotras nedēļas, Neatkarīgajai apgalvoja I. Godmaņa preses pārstāvis Krists Leiškalns, līdz ar to Ģenerālprokuratūrai nav bijis iespējams viņu iztaujāt. Taču, kā jau I. Godmanis agrāk ir uzsvēris, tiklīdz tas būs nepieciešams, viņš būs gatavs atbildēt uz prokuratūras jautājumiem.

Arī bijušais finanšu ministrs Saeimas deputāts Atis Slakteris (TP) un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs Neatkarīgajai atzina, ka pagaidām nav iztaujāti saistībā ar Parex bankas pārņemšanu.

Līdztekus amatpersonu pratināšanai Ģenerālprokuratūra vērtēs arī amatpersonu publiskos izteikumus saistībā ar Parex bankas pārņemšanu, jo tie, pēc J. Maizīša Latvijas Televīzijas raidījumā 100. pants paustā, ir visai pretrunīgi. To, kuru amatpersonu izteikumi, pēc prokuratūras domām, ir pretrunīgi, viņš neminēja.

Arī Neatkarīgā atklājusi vairākus apšaubāmus amatpersonu izteikumus pirms un pēc Parex bankas pārņemšanas, kas publicēti Neatkarīgajā un citos laikrakstos. Piemēram, amatpersonas centās pārliecināt, ka valsts neko nezaudēs, pārņemot Parex banku, tai pašā reizē apgalvojot, ka valdība nemaz nezina patieso bankas finanšu stāvokli. Kad sabiedriskā telpā izskanēja apgalvojumi, ka Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis neilgi pirms palīdzības lūgšanas valdībai izveduši aktīvus no bankas, tajā skaitā uz citas firmas vārda reģistrējuši savu ārkārtīgi dārgo autoparku, amatpersonas atzina, ka par to bija dzirdējušas pirms līguma parakstīšanas, taču, neskatoties uz to, līgums tika parakstīts. Oktobra vidū I. Godmanis preses konferencē ar nožēlu atzina – ja valdība būtu zinājusi, ka akcionāri tā rīkosies, līguma nosacījumi būtu citādi.

Ģenerālprokuratūra vērtēs arī to, vai valdība drīkstēja pieņemt vienpersonisku lēmumu par Parex bankas glābšanu un ieplūdināt tajā līdzekļus, nesaskaņojot to ar Saeimu. Turklāt joprojām neesot skaidrs jautājums par bankas pārņemšanas rezultātā valstij nodarītajiem zaudējumiem. Prokuratūra līdz šim nav saņēmusi nevienu iesniegumu no valdības vadītāja vai finanšu ministra ar zaudējumu apmēra aprēķinu. "Tomēr, tā kā publiski izskanējis viedoklis, ka, nepārņemot banku, zaudējumi būtu bijuši vēl lielāki, arī šis izteikums tiks vērtēts," viņš solīja.

Neatkarīgā jau rakstīja, ka Ģenerālprokuratūra

16. oktobrī uzsāka kriminālprocesu saistībā ar Parex bankas pārņemšanu pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā. To, cik ilgi šī izmeklēšana varētu ilgt, pagaidām Ģenerālprokuratūra nevar precīzi prognozēt. J. Maizītis pieļāva, ka tā varētu ilgt pat vairāk nekā gadu.

***

UZZIŅAI

Neatkarīgā, 2008. gada 14. novembris

Intervija ar toreizējo Hipotēku un Zemes bankas prezidentu Inesi Feiferi

"NRA: – 11. novembrī intervijā Latvijas Radio jūs apgalvojāt, ka valsts nebūs zaudētāja Parex bankas kontrolpaketes pārņemšanas darījumā. Uz kādiem faktiem ir balstīts jūsu apgalvojums, ja bez 200 miljonu latu ieplūdināšanas vēl būs jāgarantē sindicētie kredīti vairāku simtu miljonu latu apjomā?

I. F.: – Mēs aktīvi sekojam līdzi situācijai, kas mainās ne tikai pa dienām, bet pa stundām. Juridiskās attiecībās ar sindicēto kredītu aizdevējiem ir virkne nosacījumu, lai lauztu līgumu. To skaitā – valsts reitinga un Parex bankas reitinga samazināšana, akcionāru maiņa; mazāk svarīga ir valdes maiņa. Ir arī citi iemesli."

Neatkarīgā, 2008. gada 27. novembris

"Hipotēku banka saņēmusi auditorkompānijas sagatavoto sākotnējo finanšu analīzi par stāvokli Parex bankā. Auditoru sniegtais ziņojums ļauj skaidri fiksēt pašreizējo situāciju. "Šī sākotnējā izpēte neatklāja būtiskas un līdz šim nezināmas nianses un nekādā mērā nemaina mūsu lēmumu īstenot darījumu un pārņemt Parex bankas akcijas," sacīja Hipotēku bankas valdes priekšsēdētājs

Inesis Feiferis."

Neatkarīgā, 2008. gada 4. decembris

"Valdība vakar ārkārtas sēdē vienojās pārņemt 84,84% Parex bankas akciju, samaksājot par to divus latus. To, kādā finansiālā situācijā šobrīd ir Parex banka, par kuras īpašnieci valsts gatavojas kļūt, vakar premjers Ivars Godmanis nezināja precīzi pateikt, sakot, ka to zina Finanšu kapitāla tirgus komisija (FKTK). Savukārt FKTK informāciju par Parex bankas aktīviem, saistībām un zaudējumiem neatklāja, sakot, ka šādu informāciju par atsevišķiem tirgus dalībniekiem tā nesniedzot.