LBAS: Vēl ir iespējami alternatīvi risinājumi valsts budžetā

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka patlaban vēl iespējami alternatīvi risinājumi valsts budžetā, tādēļ nosūtījusi vēstuli LR Saeimas frakcijām un ārpus frakcijām esošiem deputātiem, kurā lasāma daļa no LBAS iebildumiem valsts budžeta nostādnēm.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzskata, ka patlaban vēl iespējami alternatīvi risinājumi valsts budžetā, tādēļ nosūtījusi vēstuli LR Saeimas frakcijām un ārpus frakcijām esošiem deputātiem, kurā lasāma daļa no LBAS iebildumiem valsts budžeta nostādnēm.

"Šobrīd, kad valsts budžets atrodas apspriešanā Saeimā, un uz 2. lasījumu tiek gatavoti priekšlikumi, ir ļoti svarīgi par to diskutēt sabiedrībā, dažādās nevalstiskajās organizācijās, ar sociālajiem un sadarbības partneriem. Vēl ir laiks meklēt labākus un racionālākus risinājumus," uzskata LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns.

Vēstulē teikts, ka sociālie partneri, apzinoties kopīgo atbildību par sociāli ekonomisko situāciju valstī, Latvijas starptautiskās saistības un to īstenošanas ietekmi uz notikumu attīstību Latvijā Nacionālajā Trīspusējā sadarbības padomē valsts budžeta 2010. gadam izskatīšanas laikā nenoraidīja valdības piedāvātos izdevumu samazināšanas un fiskālās konsolidācijas pasākumus, bet pieņēma tos zināšanai un izteica savus iebildumus, kā arī vēlmi turpināt diskusiju par atsevišķiem priekšlikumiem Saeimā un valdībā.

LBAS galvenie iebildumi 2010. gada valsts budžeta nostādnēs, līdztekus darba samaksas radikālai samazināšanai, ir šādi:

1. 2009. gada jūnijā budžeta grozījumos un 2010. gada valsts budžetā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums tiek samazināts no Ls 90 uz Ls 35, un no Ls 35 uz Ls 25. Darbiniekam mēnesī šie samazinājumi nozīmē Ls 14, 95, gadā - Ls 179,4. Diemžēl, LBAS kategoriskos protestus pret neapliekamā minimuma pirmo samazinājumu darbiniekam (par Ls 12, 65 mēnesī) starptautiskie aizdevēji neņēma vērā, bet pat to ietvēra Saprašanās memoranda papildinājumā.

2. Atvieglojums par apgādībā esošu personu iedzīvotāju ienākuma nodoklim tiek samazināts no Ls 63 uz Ls 25 jeb par Ls 8, 74 mēnesī. Tātad, neapliekamā minimuma un atvieglojuma samazinājumi darbiniekam, kura apgādībā, piemēram, ir bērns, mēnesī reālā darba samaksa kopš jūnija tiek samazināta par Ls 23, 69!

3. Attaisnotie izdevumi iedzīvotāju ienākuma nodoklim par izglītības un veselības aprūpes pakalpojumiem samazināti no Ls 300 uz Ls 150. Krīzes laikā šāds grozījums plašai sabiedrības daļai samazina izglītības un medicīnas pakalpojumu pieejamību.

4. Nodokļu eksperti apliecina, ka darbiniekam par darba auto izmantošanu reālā darba alga būs par Ls 45 mazāka. Daļa nodokļa būs jāmaksā auto lietotājam, daļa - uzņēmumam. Būs arī papildu izmaksas sociālajam budžetam.

5. Likumprojektā "Par vienotu valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības sistēmu", atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei, ANO Vispārējo cilvēka tiesību deklarācijai, Starptautiskās Darba organizācijas konvencijām (Nr. 135., 151,), Eiropas sociālajai hartai, Latvijas Republikas darba likumam, likumam "Par arodbiedrībām", valsts un pašvaldību institūciju darbiniekiem ir tiesības slēgt koplīgumus un valsts vai pašvaldību esošā budžeta finansējuma ietvaros vienoties arī par sociālo garantiju un darba samaksas jautājumiem.

LBAS ir pārliecināta, ka Saeimas deputāti rūpīgi izvērtēs LBAS, LDDK, LPS un LTRK iebildumus 2010. gada budžetam, un izsaka cerību, ka kopīgi ar sociālajiem un sadarbības partneriem spēs to konstruktīvi uzlabot.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais