Parex banka vakar oficiāli pārtapa par aktīvu pārvaldes uzņēmumu Reverta; zīmo la krāsa mainīta no ķieģeļsarkanas uz debeszilu.
Juridisko atteikumu no bankas statusa Parex bija jau nokārtojis. Diemžēl tādā veidā nav iespējams likvidēt bankas saistības. No otras puses, nekur nepazuda arī bankas aktīvi 536 miljonu apmērā. Atlika atrast tam visam jaunu nosaukumu un prezentēt jauno zīmolu.
Jaunā nosaukuma jēgu vakar izklāstīja iepriekš bankas un tagad uzņēmuma prezidents Kristofers Gviljams. Nosaukums balstās uz latīņu valodas bāzes un jau ir apdarināts visās Eiropas tautu valodās, latviešu valodu ieskaitot: saprotam taču, ko dažādos gadījumos nozīmē reverss, reversīvs u.tml. Tātad tiek apzīmēta apvērsta vieta vai kustība – nonākšana tur, kur jau iepriekš būts. Konkrētajā gadījumā tiek domāta naudas kustība vispirms no Valsts kases uz Parex banku un tagad atkal atpakaļ. Nauda, zināms, ir vērtība un arī visu vērtību simbols. Tāpēc, kā skaidroja K. Gviljams, no latīņu valodas piemeklēts tāds vārds, kas vismaz ar savu skanējumu līdzinās latviešu valodas apzīmējumam vērta. Tāda, lūk, esot jaunā finanšu iestāde. Filoloģiskais ekskurss uzrādīja arī to, kādas prasmes K. Gviljams apguvis latviešu valodā. Neteiksim, ka tās bija lielas, bet toties izmantotas ļoti artistiski.
Atgriežoties pie finanšu lietām, jāatgādina par abu Parex klonu – Reverta un Citadele – kopējo pienākumu atdot valstij 770 miljonus latu. No tiem Reverta atbildībā ir 630 miljoni latu, tātad jau mazāk nekā iestādes aktīvi pēc pieticīga novērtējuma. Formāli ņemot, naudas atgūšanas temps šķiet labs, jo 770 miljoni ir atlikums no 1,22 miljardiem latu brīdī, kad Parex saistības pret valsti sasniedza maksimumu. Tomēr trīs gadu laikā dzēstais 451 miljons latu neliecina, ka tā notiks arī turpmāk. Parādu dzēšana sākās ar tiem aktīviem, kuri bija visvieglāk pārvēršami naudā. Katru nākamo latu atgūt ir aizvien grūtāk un dārgāk. Ja šie lati nav jau atgūti, tad tas nozīmē, ka atgūšanai radīti juridiski, tehniski vai vēl kādi šķēršļi.
Reverta prezentācija laika ziņā sakrita ar Rīgas apgabaltiesas spriedumu par labu bankai. Tiesa atzina par spēkā neesošu dāvināšanu, ar kādu Parex bankas bijušais īpašnieks Valērija Kargins ir atdevis savam dēlam Remam savu depozītu šajā pašā bankā. Līdzīgi ir rīkojies arī otras bankas līdzīpašnieks Viktors Krasovickis, bet viņu abu bērni jau paguvuši savas dāvanas pārdot (cedēt prasījuma tiesības pret Parex jeb Reverta) Krievijā. Tas nozīmē, ka Reverta vēl būs spiesta tiesāties par naudas piederību, ja V. Kargins pārsūdzēs apgabaltiesas spriedumu Latvijā un ja mierā neliksies naudas prasītāji no Krievijas. Tikai tad, kad būs pierādīts, ka V. Kargina nauda pieder V. Karginam, varēs sākties jauna tiesāšanās, jo Reverta prasa kompensāciju par neatbilstību starp Parex aktīvu uzrādīto un faktisko vērtību bankas nacionalizācijas brīdī 2008. gada novembrī, bet tas atkal jāpierāda. Konkrētajā gadījumā tiesāšanās rit par apmēram desmit miljoniem latu. Lai nu būtu tā, ka pēc uzvarām visos tiesas procesos Reverta var atdot valstij vairāk par miljonu – lai tiesāšanās izmaksā mazāk par deviņiem miljoniem latu.