Eiropas Savienība (ES) nevēlas sabojāt labās attiecības ar Krieviju, tāpēc tiks meklēts mierīgs risinājums saistībā ar Krievijas lēmumu aizliegt dzīvo cūku importu no ES, biznesa portālam "Nozare.lv" prognozēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.
Šī paša iemesla dēļ atbildes solis - produktu importa aizliegums no Krievijas - diez vai sekos.
"Ir valstis, kuras īsteno politiku "aci pret aci, zobu pret zobu". Tikmēr ES ar Krieviju mēģina saglabāt labas attiecības gandrīz vai par katru cenu, jo ir būtiski atkarīga no Krievijas gāzes un naftas. Tāpat Krievija ir ļoti nozīmīgs ES visu veidu ražojumu tirgus, kuru slikto attiecību dēļ varētu pazaudēt," sacīja Gulbe.
Viņa atzina, ka šāds situācijas risinājums varētu arī nebūt, ja Krievija jau būtu iestājusies Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO).
"Ja Krievija būtu PTO dalībvalsts, tad tai būtu nedaudz nopietnāk jāpierāda esošais vai iespējamais kaitējums vai apdraudējums tik bargam lēmumam par importa aizliegumu pret visas ES dzīvo cūku kravām, nevis atsevišķām valstīm. Tomēr tas neizslēdz iepriekš teikto, ka ar lielām un nozīmīgām valstīm arī starptautiskas organizācijas mēdz "auklēties" vairāk nekā ar politiski vai ekonomiski mazāk ietekmīgāk," akcentēja Gulbe.
"Dzīvo cūku imports uz Krieviju Latvijas cūku audzētājiem ir ļoti nopietns bizness. Apmēram trīs ceturtdaļas no dzīvo cūku eksporta ir tieši uz Krieviju. Ar katru gadu šis eksports pieauga un pagājušajā gadā tas jau bija par 14 miljoniem latu jeb 16 300 tonnu, sasniedzot ceturto vietu Latvijas lauksaimniecības un pārtikas eksportā uz Krieviju," norādīja LTVC vadītāja.
Viņa arī atzina, ka audzētāji mēģinās pa zemāku cenu cūkas pārdot tepat Latvijā.
"Protams, mēģinās arī strādāt citos eksporta tirgos, bet jaunus tirgus nevar tā "uz sitiena" atrast. Dzīva cūka nav kā, piemēram, graudi, ko var ielikt tornī un glabāt, kamēr cena pieaug. Ja cūka ir sasniegusi savu pārdošanas kondīciju, bet netiek pārdota, tad viņa katru dienu rada lielus zaudējumus. Cenas samazināsies gan Latvijā, gan Eiropā, jo ES bija lielākais dzīvu cūku piegādātājs Krievijai. Izaudzētās cūkas nebūs kur likt, jo arī citām valstīm pārorientēties uz citiem tirgiem nebūs tik vienkārši, tāpēc cūkas galvenokārt tiks nokautas ES. Tā kā Eiropā jau tā bija cūkgaļas pārprodukcija, papildus tirgū ienākošais daudzums cenas pazeminās," sacīja Gulbe, pagaidām atturoties prognozēt samazinājuma apjomus.
Jau ziņots, ka Krievija no rītdienas, 20.marta, apturēs dzīvu cūku, kā arī citu mājlopu importu no ES dalībvalstīm, lēmumu pamatojot ar infekciozā Šmalenbergas vīrusa izplatību Eiropā. Latvijā aizliegums attiecas uz 22 cūku fermām, Lietuvā - 35, Igaunijā - 43, Vācijā - 509, tāpat arī Polijas un citu ES valstu fermām. Liellopus, aitas un kazas Latvijas lauksaimnieki uz Krieviju neeksportē.
Kā iepriekš "Nozare.lv" atzina Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis, Krievijas lēmums "ir vismaz dīvains, jo Latvijai cūku eksporta jomā nav bijuši pārkāpumi".
"Pamatojums attiecas it kā uz ES novērotiem pārkāpumiem pagājušā gada beigās, tomēr uz Latvijas cūku transportu nav neviena aizrādījuma. Cūkas neslimo ar Šmalenbergas vīrusu, tādēļ nav izprotams, kādēļ lēmums attiecināts arī uz cūkām," sacīja Balodis.
Reaģējot uz lēmumu, Eiropas Komisijai nosūtījusi Krievijas pusei lūgumu pagarināt importa aizlieguma sākumu par vienu mēnesi - no 20.marta uz 20.aprīli.