Liela interese par darbinieku sūtīšanu uz ārzemēm

Darba devēji arvien vairāk pieprasa sertifikātus, lai nosūtītu savus darbiniekus īslaicīgam darbam Eiropas Savienībā (ES), sertifikātu pieprasījums audzis divkārt.

Šie sertifikāti apliecina, ka darbinieks ir sociāli apdrošināts ārzemēs, tomēr, kā norāda Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, daudzi uzņēmumi joprojām nezina, ka šāds sertifikāts vispār vajadzīgs, un attopas tikai tad, kad ārzemēs atsakās darbinieku reģistrēt vai liek maksāt vēlreiz sociālās iemaksas.

VSAA speciāliste Edīte Olupe Neatkarīgajai pastāstīja, ka pieprasījums pēc šiem sertifikātiem strauji audzis tieši pēdējos mēnešos – ja pērn decembrī pieprasīti 500 sertifikāti, šogad – janvārī jau 800. «Pieauguma tendence ir vērojama visu laiku: ja 2008. gadā aģentūra izsniedza tikai 2700 šādu sertifikātu, tad 2011. gadā – jau vairāk nekā piecus tūkstošus,» stāsta E. Olupe.

Tā kā daudzi Latvijas uzņēmumi piedāvā savus pakalpojumus ārzemēs un slēdz starptautiskus līgumus ar sadarbības partneriem, VSAA pēdējā laikā uzņēmēji pastiprināti interesējas par sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtību par tiem darbiniekiem, kuri tiek nosūtīti darbā uz citām ES vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) dalībvalstīm vai Šveici. VSAA identificējusi vairākas problēmas, kas saistītas ar darbinieku nosūtīšanu; galvenā no tām – daudzi uzņēmumi nezina, ka, nosūtot savus darbiniekus darbā uz citu ES vai EEZ dalībvalsti, vai Šveici, vispār jākārto kādas formalitātes VSAA. Par to, ka ir nepieciešams dokuments, viņi nereti uzzina tikai tad, kad šādu dokumentu pieprasa ārvalstu iestāde, kas var likt maksāt sociālos maksājumus vēlreiz, ja uzņēmums nevar apliecināt, ka to dara jau Latvijā.

Darbinieku nosūtīšanai īslaicīgam darbam uz citu ES dalībvalsti nepieciešams VSAA izsniegts A1 sertifikāts, kurš apliecina, ka darbinieks ir sociāli apdrošināts Latvijā. Šis sertifikāts atbrīvo darba devēju no darbinieku reģistrēšanas citas dalībvalsts sociālās drošības shēmā un sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanas šajā dalībvalstī. «Taču daudzi darba devēji, ignorēdami šo ES prasību, nepieprasa sertifikātu un pakļauj sevi nevajadzīgam riskam: ja nav sertifikāta, darbiniekam var rasties problēmas ar darba uzsākšanu,» situāciju raksturo E. Olupe.

Kopš 2010. gada 1. maija sociālās drošības jomā ir spēkā ES regula par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu. Regulas pamatprincips ir sociālo garantiju saglabāšana tiem, kas pārvietojas no vienas ES dalībvalsts uz citu, lai strādātu vai meklētu darbu. «Ja kāds Latvijas darba devējs nosūta darbinieku uz citu ES valsti veikt īslaicīgu darbu savā labā, darbinieks paliek sociāli apdrošināts Latvijā un darba devējs par šo darbinieku turpina veikt sociālās iemaksas Latvijā. Faktiski šis sertifikāts atbrīvo darba devēju no darbinieku reģistrēšanas citas dalībvalsts sociālās drošības sistēmā un sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanas šajā dalībvalstī,» skaidro VSAA speciālisti.

Tiesības saņemt A1 sertifikātu ir darbiniekam, kurš bijis sociāli apdrošināts Latvijā vismaz mēnesi; ja darbs citā dalībvalstī tiek veikts tā uzņēmuma labā, kas darbinieku nosūta; ja darbinieks darbu citā valstī veic īslaicīgi, nosūtījuma paredzamais ilgums nedrīkst pārsniegt 24 mēnešus. Uzņēmumam, kas nosūta darbinieku, būtiska saimnieciskās darbības daļa ir jāveic Latvijā, nevis tikai tajā dalībvalstī, kurp darbinieks ir norīkots.

***

Darbam ārzemēs

• Darbinieka nosūtīšanai īslaicīgam darbam uz citu ES dalībvalsti nepieciešams Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izsniegts sertifikāts A1, kas apliecina, ka darbinieks ir sociāli apdrošināts Latvijā

• Sertifikātu pieprasījumu skaits strauji pieaudzis – no 500 2011. gada decembrī līdz vairāk nekā 800 šā gada janvārī

• Ja 2008. gadā VSAA izsniedza tikai 2700 sertifikātu, 2011. gadā jau vairāk nekā piecus tūkstošus

Ekonomika

Latvijā šogad trešajā ceturksnī bezdarba līmenis bija 6,7% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 0,2 procentpunktiem vairāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, bet par 0,2 procentpunktiem mazāk nekā iepriekšējā ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie Darbaspēka apsekojuma rezultāti.