Latvijas vērtīgāko uzņēmumu "Top 101" līderis - "Latvenergo"

Par 2009.gada vērtīgāko uzņēmumu Latvijā atzīts "Latvenergo" ar biznesa vērtību 871 miljons latu. Šādu vērtējumu sniedz Latvijas vērtīgāko uzņēmumu "TOP 101", ko jau ceturto gadu veido investīciju baņķieru sabiedrība IBS "Prudentia", birža "NASDAQ OMX Riga" un biznesa ideju žurnāls "Kapitāls" kopā ar informatīvo partneri "Lursoft".

AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētājam Kārlim Miķelsonam tiks pasniegta "Nacionālā Kapitāla Balva" - viņa plaukstas nospieduma bronzas skulptūra, kuru izgatavo mākslinieks Aivars Vilipsōns. Balva tiks pasniegta jau otro gadu un tās pamatā ir TOPa veidotāju pārliecība, ka visvērtīgākā uzņēmuma vadītāja rokas devušas būtisku ieguldījumu Latvijas ekonomikā un ir pelnījušas, ka tās "iemūžina". 30.oktobrī TOPa prezentācijas pasākumā Aivars Vilipsōns izveidoja AS "Latvenergo" valdes priekšsēdētāja Kārļa Miķelsona plaukstas nospiedumu mālā. Bronzas skulptūras izgatavošana aizņems aptuveni mēnesi, informē "NASDAQ OMX Riga" Korporatīvo komunikāciju departamenta speciāliste Anda Zvīgule.

AS "Latvenergo", kura novērtējums palielinājies par 30% salīdzinot ar gadu iepriekš, TOP 101 līderpozīcijās nomainījis pēdējo divu gadu vērtīgāko uzņēmumu - "Swedbank", kura vērtējums šogad krities par vairāk nekā 70%. AS "Latvenergo" savu tuvāko sekotāju TOPā vērtības ziņā apsteidz gandrīz divas reizes.

"Esmu pagodināts par mūsu kompānijas augsto novērtējumu, un dubults prieks, ka topa pirmajā vietā ir simtprocentīgs nacionālā kapitāla uzņēmums Latvenergo! Manis vadītajai kompānijai un mūsu klientiem nākamajā gadā sagaidāmi interesanti pavērsieni, jo - ja elektrības tirgus tiks atvērts arī Igaunijā un Lietuvā, mēs vairs nebūsim Baltijas vienīgā tirgus darījumu izmēģinājumu slēgtā trase, bet varēsim darboties arī kaimiņu tirgos. Tas būs stimuls Latvenergo vērtību palielināt," uzskata AS "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons.

Uzņēmumi Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 sarindoti pēc to biznesa vērtības (enterprise value). "Uzņēmuma vērtību veido dažādu faktoru kopums. Atkarībā no tirgus situācijas kādam no faktoriem ir pastiprināta ietekme. Taču šogad vērtēšanu daudz sarežģītāku ir padarījušas pieaugošās grūtības prognozēt uzņēmumu finanšu darbību krīzes apstākļos un milzīgā atšķirība, kā investori skatās uz uzņēmumiem Centrāleiropā un kā skatās uz uzņēmumiem Baltijas valstīs. Abu minēto apstākļu dēļ TOPs vairāk kalpo kā indikācija uzņēmumu biznesa vērtībai, bet nevar tikt izmantots, runājot par reālo akciju pārdošanas vērtību. Birža joprojām ir tā vieta, kur uzņēmumi var gūt vislabāko savas vērtības novērtējumu, un starptautiskie un vietējie investori būtu ļoti ieinteresēti redzēt daudzus no TOPā pārstāvētajiem uzņēmumiem, to skaitā TOPa līderi, biržā," norāda Daiga Auziņa - Melalksne, biržas “NASDAQ OMX Riga" valdes priekšsēdētāja.

TOPa 39 uzņēmumiem vērtība ir kritusi, tomēr 23 uzņēmumi ir spējuši to palielināt. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu ir palielinājies jaunpienācēju skaits (39), TOPā ir 29 jauni uzņēmumi, bet 10 ir atgriezušies.

TOPa pirmajā desmitniekā ir trīs jaunpienācēji - "Latvijas Dzelzceļš", "Latvijas Kuģniecība" un "Maxima Latvija". Četros no pirmā desmitnieka uzņēmumiem valstij pieder kapitāldaļu vairākums - "Latvijas Dzelzceļš", "Lattelekom", "Latvenergo", "Latvijas Valsts Meži".

Pēc vērtības pieauguma TOPa līderis ir "Valsts Nekustamie Īpašumi", kura vērtība palielinājusies par 163%, otrajā vietā ir "RIMI Latvija" - 87%, bet trešajā - "Rīgas Satiksme" - 81% pieaugums.

Savukārt lielākie vērtības kritumi vērojami tieši banku sektorā: "Trasta Komercbanka" - 83.47%, "Aizkraukles banka" - 78.14%, "SEB Banka" - 75.40%, "Swedbank" - 73.64%, "Rietumu banka" - 70.86%. "Vērtības kritums banku sektorā skaidrojams ar kredītportfeļu vērtības samazināšanos un finanšu sektora kopējo krīzi, kura ir pastiprināti jūtama Austrumeiropas reģionā", norāda Reinis Martinsons, IBS "Prudentia" partneris.

"Šī gada TOPs atspoguļo kopējās tendences Latvijas ekonomikā, izvirzot vadībā uzņēmumus ar drošu, kvalitatīvu ienākumu struktūru, kā arī uzņēmumus, kuri rada palielinātu pievienoto vērtību, un samazinot vērtību uzņēmumiem, kurus tieši ietekmē globālā finanšu krīze", norāda R.Martinsons.

Šī gada topa pirmo desmit vietu ieguvēji:

1. Latvenergo

2. Latvijas Mobilais telefons

3 Latvijas Valsts meži

4. Latvijas Dzelzceļš

5. Latvijas Gāze

6. Tele2

7. Lattelecom

8. Swedbank

9. Latvijas kuģniecība

10. Maxima Latvija

Ekonomika

Nākamgad plānots paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, bezalkoholiskajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, kā arī paredzēta akcīzes nodokļa paaugstināšana tabakas izstrādājumiem no 2027.gada, teikts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajos un saskaņošanai iesniegtajos grozījumos likumā "Par akcīzes nodokli".