Pārtikas ražotāji atsakās no grozījumiem Konkurences likumā, jo panākuši, ka mazumtirgotāji par piegādāto preci norēķinās laikus arī bez likumdevēja iejaukšanās.
Gada sākumā 10. Saeima pieņēma grozījumus likumā Par norēķiniem ar nepārstrādātās lauksaimniecības produkcijas ražotājiem, kas novērsa nevienlīdzīgo situāciju attiecībā pret lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām kā nepārstrādātās lauksaimniecības produkcijas ražotāju. Līdz ar to likumā tika iestrādāta norma, ka arī noslēgtajos līgumos starp nepārstrādātās lauksaimniecības produkcijas ražojošajiem kooperatīviem un komersantiem, kas nodarbojas ar produkcijas pārstrādi, tirdzniecību vai izmanto produkciju savas saimnieciskās darbības veikšanai, paredzamais samaksas termiņš nedrīkst pārsniegt 30 dienas no produkcijas piegādes dienas.
Parlamentārietis Dzintars Zaķis Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā janvārī ierosināja uzlabot arī pārtikas ražotāju situāciju, jo saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju par pārtikas precēm, kuru derīguma termiņš pārsniedz
20 dienas, mazumtirgotāji norēķinās vidēji 55 dienu laikā. Esot bijuši arī gadījumi, kad samaksa jāgaida pat trīs mēnešus. Viņš uzskatīja, ka šāda kārtība pārstrādātājiem un ražotājiem liedz normāli attīstīties, jo spiež ar piegādātājiem norēķināties ātrāk, bet samaksu par savu produkciju tie spiesti gaidīt nesamērīgi ilgi, tāpēc pārstrādātājam trūkstot apgrozāmo līdzekļu.
Uzklausot deputāta pārdomas un pārtikas ražotāju viedokli, sagatavoti grozījumi Konkurences likumā, kas paredzēja, ka norēķinu termiņš par piegādātajām pārtikas precēm ir netaisnīgs un nepamatoti garš, ja tas pārsniedz 30 dienas no preču piegādes dienas. Pašlaik spēkā esošajā likuma redakcijā 30 dienu termiņš attiecināms tikai uz tām pārtikas precēm, kuru derīguma termiņš nepārsniedz 20 dienas.
Latvijas pārtikas ražotāji jau vasarā pauda viedokli, ka šādi grozījumi tomēr nenesīs cerēto rezultātu, un savu viedokli atkārtoti apstiprināja arī šīs nedēļas komisijas sēdē. Viens no Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas argumentiem bija tāds, ka sarunu gaitā lielās mazumtirdzniecības veikalu ķēdes jau tagad par piegādāto produkciju norēķinās aptuveni 20 dienu laikā. Federācija uzskata, ka, grozot likumu un paredzot, ka par visu piegādāto produkciju veikaliem jānorēķinās 30 dienu laikā, mazumtirdzniecības ķēdes atteiksies no iepriekš panāktās vienošanās un maksās likumā noteiktajā termiņā.
Savukārt mazumtirgotāju pārstāvji norādīja, ka aptuveni 80 līdz 90% no Latvijas pārtikas ražotājiem jau tagad saņem naudu par savu produkciju ātrāk nekā
30 dienās, jo tās derīguma termiņš nepārsniedz 20 dienas. Turklāt šobrīd spēkā esošā norma mudina ražotājus neaizrauties ar derīguma termiņu palielināšanu veicinošu konservantu izmantošanu savā produkcijā – uzskata mazumtirgotāji. Būtiski esot arī tas, ka Konkurences likuma grozīšana veicināšot cenu pieaugumu, jo veikaliem būs jākompensē apgrozāmo līdzekļu trūkums, kas radīsies, norēķinoties pilnīgi ar visiem vienādos termiņos. Cenas pieaugšot gan tikai aptuveni par 0,5%, bet arī šāds pieaugums veicināšot inflāciju.
Arī bijušais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs apliecināja, ka situācija ar norēķiniem starp pārtikas ražotājiem un mazumtirgotājiem ir pamatīgi uzlabojusies un šobrīd neesot nepieciešamība grozīt likumu, jo uzņēmēji ar savām problēmām tikuši galā pašu spēkiem, sēžot pie sarunu galda.
Tādēļ Saeimas komisija nolēma izstrādātos Konkurences likuma grozījumus pagaidām tālāk nevirzīt un mudināt Ekonomikas ministriju pēc iespējas ātrāk izstrādāt Tirdzniecības likumu, kurā ražotāju un mazumtirgotāju attiecības tiks regulētas daudz precīzāk.