Ar skaidru naudu norēķinās mazāk

Neskatoties uz to, ka SEB bankas un pētījuma aģentūras Gfk veiktā iedzīvotāju aptaujā secināts, ka aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju ar karti apmaksā līdz 90% savu ikdienas pirkumu un 62% iedzīvotāju ir pat divas maksājumu kartes, Latvijas Bankas dati liecina, ka joprojām lielākoties maksājumu kartes tiek izmantotas, lai ar tām no bankomāta izņemtu skaidru naudu.

Salīdzinot pēdējo sešu gadu pirmo pusgadu datus, vislielākais naudas apgrozījums ar maksājumu kartēm bija 2008. gadā – tad ar kartēm kopumā tika veikti pirkumi par 590,6 miljoniem latu, savukārt skaidrā naudā izņemti 1,9 miljardi latu. Arī šā gada pirmajā pusē tendence ir bijusi līdzīga – norēķiniem par pirkumiem ar karti iztērēti 498,6 miljoni latu, skaidrā naudā no kartes izņemti 1,4 miljardi latu. Savukārt ārzemēs pēdējo divu gadu laikā Latvijas iedzīvotāji kartes izmantojuši galvenokārt pirkumu apmaksai, skaidras naudas izņemšana no bankomātiem ir bijusi mazāk pieprasīts pakalpojums.

Arī SEB bankas statistika liecina, ka klienti arvien aktīvāk izmanto e-pakalpojumu priekšrocības. Pirkumi, kuri tiek veikti ar maksājuma kartēm, pārsvarā ir lieli pirkumi, kuru summa ir lielāka par 350 latiem – 73% no šādiem pirkumiem tiek veikti ar maksājumu karti un 19% skaidrā naudā. Tāpat maksājumu kartes bieži tiek izmantotas norēķiniem ārvalstīs – attiecīgi 56% no šādiem pirkumiem tiek veikti ar maksājumu karti un 25% skaidrā naudā. Interesanti, ka, arī veicot neplānotus un impulsīvus pirkumus, iedzīvotāji vairākumā gadījumu izmanto maksājuma kartes – 67% no šādiem pirkumiem tiek veikti ar maksājumu karti un tikai 29% skaidrā naudā.

Ekonomika

„Vai tiešām kāds nopietni domā, ka šie ļaudis būs potenciālie nodokļu maksātāji? Viņi atbrauc pie mums no Zviedrijas un Vācijas, lai nevis strādātu tur par 4000, bet gan te par 600 vai 800 eiro un kārtīgi maksātu nodokļus? Kāds tiešām tam tic? Nu, izbeidziet, lūdzu!” TV24 raidījumā „Preses klubs” skarbu viedokli pauda rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas asociācijas prezidents Jānis Bukums.