Krievija zaudēs miljardus naftas cenu griestu dēļ

© Telegram

Jaunās ES sankcijas, kas paredz elastīgu cenu griestu ieviešanu Krievijas naftai, varētu liegt Krievijas budžetam gandrīz katru piekto rubli no plānotajiem naftas un gāzes ieņēmumiem, prognozē investīciju uzņēmumā “Freedom Finance Global”.

Pēc analītiķu domām, līdz ar jaunā naftas cenu griestu mehānisma piemērošanu, kas tiks noteikts 15% zemāks par vidējām tirgus cenām, Krievijas valsts kase ik gadu zaudēs 1,5 triljonus rubļu no plānotajiem energoresursu eksporta nodokļu ieņēmumiem, kas ir aptuveni 19 miljardi ASV dolāru.

Tie ir aptuveni 18% no summas, ko Krievijas Finanšu ministrija plānoja iekasēt 2025. gadā - 8,9 triljonus rubļu jeb aptuveni 114 miljardus ASV dolāru.

"Šis sankciju pasākums spēj radīt ievērojamu spiedienu Krievijas ekonomikai un galvenokārt skars federālā budžeta ieņēmumus," brīdina “Freedom Finance Global” analītiķis Vladimirs Černovs.

"Riskus pastiprina Krievijas atkarība no energoresursu eksporta ieņēmumiem, turklāt lielākā daļa naftas tiek eksportēta uz valstīm, kur cenu griestus var piemērot, ierobežojot piekļuvi apdrošināšanas pakalpojumiem, loģistikai un finanšu norēķiniem.

Pēc Eiropas Komisijas datiem, jaunie naftas cenu griesti būs 47,6 ASV dolāri par barelu, un to pārskatīšana notiks pēc trim mēnešiem.

Jūnijā Krievijas “Urals” markas nafta tika pārdota vidēji par 59,8 ASV dolāriem par barelu. Taču ES sankciju dēļ Krievijas naftas cena dažos gadījumos var samazināties līdz 45 ASV dolāriem, "ņemot vērā loģistikas un politiskās atlaides", prognozē Černovs: "Tas rezultēsies ar turpmāku ārvalstu valūtas ieņēmumu samazināšanos un palielinās fiskālo spiedienu Krievijas ekonomikai."

Ekonomika

Tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) potenciālajam stratēģiskajam investoram jābūt tādam, kas pazīst telekomunikāciju tirgu, tādēļ tiek meklēts starptautisks uzņēmums, šodien žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Svarīgākais