Latvijai no Sociālā klimata fonda būs pieejams teju pusmiljards eiro

© Ģirts Ozoliņš/MN

Latvijai no Eiropas Savienības (ES) Sociālā klimata fonda finansējuma maksimāli būs pieejams 0,71% jeb 462,76 miljoni eiro, teikts šodien Ministru kabineta (MK) sēdē uzklausītajā Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) informatīvajā ziņojumā "Par Sociālā klimata fonda pārvaldību un Sociālā klimata plāna 2026.-2032.gadam izstrādi".

Sociālā klimata plāna sagatavošanu un iesniegšanu Eiropas Komisijā (EK) koordinē KEM, un tai līdz šī gada 12.jūnijam jāiesniedz izskatīšanai MK Sociālā klimata plāna projekts.

Paredzēts, ka Sociālā klimata plāna ieviešanu īstenos, izmantojot Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu, pielāgojot to Sociālā klimata fonda prasībām.

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS) skaidroja, ka ir iezīmēts arī kopējais plāns, kur šis finansējums varētu tikt virzīts.

Tie ir trīs lielie bloki - samazināt ikmēneša maksājumu par mājokli, atbalstot ēku rekonstrukcijas, palielināt pieejamo sabiedrisko transportu un sociālā izmitināšana - arī patvertņu izbūve," teica Melnis.

Informatīvajā ziņojumā skaidrots, ka ES Sociālā klimata fonds izveidots 2023.gadā, un tā mērķis ir sociāli taisnīga pārkārtošanās uz klimatneitralitāti, pievēršoties sociālajai ietekmei, ko rada ēku un autotransporta sektoros radītās siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas iekļaušana ES emisijas kvotu tirdzniecības sistēmā.

Fonda darbības periods ir no 2026.gada līdz 2032.gadam.

Latvijai no fonda finansējuma maksimāli pieejami 0,71% jeb 462,76 miljoni eiro. Nacionālais līdzfinansējums ir jānodrošina vismaz 25% jeb 154,253 miljonu eiro apmērā.

Lai saņemtu Sociālā klimata fonda finansējumu, ikvienai ES dalībvalstij līdz 2025.gada 30.jūnijam ir jāizstrādā un jāiesniedz EK Sociālo klimata plānu.

Plānā jāietver pasākumu un investīciju kopumu, ar ko mazināt ietekmi uz mazaizsargātām mājsaimniecībām, mikrouzņēmumiem un transporta lietotājiem, lai nodrošinātu cenas ziņā pieejamus siltumapgādes, aukstumapgādes un mobilitātes risinājumus.

Lai nodrošinātu Latvijas Sociālā klimata plāna savlaicīgu sagatavošanu, apstiprināšanu un iesniegšanu EK līdz 30.jūnijam, projektā jāiesaistās KEM, nozaru ministrijām un sociālajiem partneriem.