Pagaidām bez lielām diskusijām sākusies svarīgu pensiju likuma izmaiņu izskatīšana Saeimā. Likumprojekts paredz ne tikai paaugstināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem, bet arī minimālo apdrošināšanas stāžu, pensiju piemaksu pārcelšanu uz pamata budžetu un citus.
Principā šie grozījumi pensiju likumā idejiski ir nu jau gandrīz gadu veci, kopš pērn Labklājības ministrija (LM) nāca klajā ar koncepciju par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti. Viens no būtiskākajiem jautājumiem, kas skar praktiski visus strādājošos, ir pensionēšanās vecums. Grozījumi paredz no 2016. gada ik gadu paaugstināt pensionēšanās vecumu par pusgadu, 2021. gadā sasniedzot 65 gadus. LM norāda, ka vispārējā gadījumā tas skars visas tās personas, kuras dzimušas kopš 1954. gada 1. janvāra – tās personas, kuras 2016. gadā sasniegs 62 gadus. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, to personu skaits, kuras 2016. gadā sasniegs 62 gadus, ir 30 000. Šie cilvēki pensiju likuma izmaiņas izjutīs visasāk, tomēr LM apgalvo – jo ilgāk cilvēks būs strādājis, jo lielāka pensija tiks aprēķināta.
Pensionēšanās vecuma paaugstināšana līdz 65 gadiem bija ieplānota jau 1995. gada pensiju reformā. Pēdējoreiz pensionēšanās vecums – līdz 62 gadiem – paaugstināts 1999. gadā. Uz argumentu, ka Latvijā cilvēki vidēji nemaz nedzīvo tik ilgi, lai vispār pensiju saņemtu, LM likumprojekta anotācijā raksta: vīriešiem paredzamais mūža ilgums 60 gadu vecumā ir 16 gadi, bet 65 gadu vecumā 13 gadi, sievietēm 22 un 18 gadi. Tie ir gadi, ko vidēji cilvēki nodzīvo, sasnieguši pensijas vecumu.
Likumprojekts arī paredz palielināt minimālo apdrošināšanas stāžu līdz 15 gadiem, kas nepieciešams, lai pensiju vispār varētu saņemt. Šobrīd vecuma pensiju iegūšanai nepieciešamais minimālais stāžs ir tikai 10 gadi. Vēl Saeimai būs jāsaka galavārds jautājumā, no kādas naudas maksāt pensiju piemaksas. Likumprojektā paredzēts piemaksas no 2014. gada izmaksāt no valsts pamatbudžeta. Saeima jau pieņēmusi lēmumu, ka pensiju piemaksas jaunajām pensijām no nākamā gada vairs netiks piešķirtas.
Vienīgā deputāte, kas uzstājās debatēs par šo jautājumu, bija Inese Laizāne (VL!–TB/LNNK). Viņa teica: nepiedāvājot pretī darbavietas gados vecākiem cilvēkiem, priekšlikums paaugstināt pensionēšanās vecumu tikai palielinās bezdarbnieku skaitu. Pret likumprojektu iestājas arī Saskaņas centrs – pensionēšanās vecumu nevar paaugstināt augstā bezdarba līmeņa dēļ.