Veicinās vietējā ražojuma preču īpatsvara palielināšanu mazumtirdzniecībā

© Pixabay

Vairākas ministrijas vienojušās līdz šā gada 1.novembrim īstenot vairākus pasākumus vietējā ražojuma preču īpatsvara palielināšanai mazumtirdzniecībā, teikts Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā, ko otrdien atbalstīja valdībā.

Kā norāda EM, lai rastu risinājumu vietējā ražojuma preču īpatsvara palielināšanai pārtikas preču mazumtirdzniecībā, mazumtirgotāju un piegādātāju savstarpējās komunikācijas uzlabošanai un moderna digitāla pārtikas preču cenu salīdzināšanas rīka ieviešanai, EM kopā ar Finanšu ministriju (FM), Konkurences padomi (KP), Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) un Zemkopības ministriju (ZM) vienojās īstenot vairākus pasākumus.

Tostarp KP apzinās aktuālo situāciju Latvijas mazumtirdzniecības tīklos attiecībā uz vietējā ražojuma preču īpatsvaru pārtikas preču mazumtirdzniecībā un sagatavos izvērtējumu.

ZM izanalizēs citu valstu pieredzi attiecībā uz vietējo produktu īpatsvara palielināšanu veikalu plauktos un sagatavos izvērtējumu.

Tāpat arī ZM sadarbībā ar EM un KP izvērtēs iespēju īstenot pasākumus pārtikas preču mazumtirgotāju un piegādātāju savstarpējās sadarbības uzlabošanai un sagatavos izvērtējumu.

Kā arī ZM sadarbībā ar KP un EM sagatavos priekšlikumus moderna digitāla pārtikas preču iepirkuma groza mazumtirdzniecības cenu salīdzināšanas rīka ieviešanai, tostarp apzinot arī citu valstu labo praksi un izvērtējot iespēju veikt regulāru pārtikas preču cenu izmaiņu monitoringu un analīzi, ietverot ietekmes uz valsts budžetu izvērtējumu.

Savukārt EM apkopos iepriekš minētos izvērtējumus un priekšlikumus un līdz 2024.gada 20.novembrim sagatavos un iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā vēstules projektu Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas komisijai par iespējamajiem risinājumiem vietējā ražojuma preču īpatsvara palielināšanai pārtikas preču mazumtirdzniecībā, mazumtirgotāju un piegādātāju savstarpējās komunikācijas uzlabošanai un moderna digitāla pārtikas preču cenu salīdzināšanas rīka ieviešanai.

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) norāda, ka pārtikas mazumtirdzniecības tirgum Latvijā ir jābalstās uz vietējo ražotāju produkciju, tomēr diemžēl mazumtirdzniecības ķēžu politika bieži ir vērsta pretējā virzienā.

"Konkurences padomes pētījumi liecina par dažādu iepirkuma cenu un nosacījumu piemērošanu vairākās produktu grupās vietējiem un ārzemju piegādātājiem, vietējos ražotājus nereti diskriminējot. Tas kategoriski nav pieļaujams, un mēs nāksim klajā ar konkrētiem risinājumiem, kā situāciju mainīt," uzsver Valainis.

Ekonomika

Eiropas Savienības (ES) finanšu perioda no 2021.gada līdz 2027.gadam trešajā uzsaukumā Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūra (CINEA) apstiprinājusi finansējumu 346,1 miljona eiro apmērā "Rail Baltica" projekta īstenošanai Latvijā, aģentūru LETA informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Svarīgākais