Latvijas Piensaimnieku centrālā savienība (LPCS) piena ražotāju kooperatīvam "Piena ceļš" pārmet neskaidrus darījumus ar ārzonas kompānijām, tāpēc ir vērsusies Zemkopības ministrijā (ZM), norādot, ka kooperatīva valdes priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece vienlaikus esot arī ārzemju īpašniekiem - Dominikas Republikas beznodokļu zonas kompānijām - piederošā piena pārstrādes uzņēmuma "Jaunpils pienotava" padomes priekšsēdētāja vietniece, raksta "Latvijas Avīze".
"Jaunpils pienotava" un tātad arī kooperatīvs "Piena ceļš", reģistrējot īpašniekus beznodokļu zonā, izvairās no nodokļu maksāšanas Latvijā, uzskata LPCS, norādot "uz kooperatīva nekaunību, saņemot valsts un ES naudas atbalstu".
Šāda satura vēstule ar pievienoto izrakstu no Komercreģistra datu bāzes, kurā lasāms, ka kooperatīvam piederošā piena pārstrādes uzņēmuma AS "Jaunpils pienotava" īpašnieki ir divas ārzonas kompānijas - "Euro Capital Limited" un "Gulf Finance Ltd." -, nosūtīta zemkopības ministram Jānim Dūklavam, kurš patlaban atrodas komandējumā.
LPCS valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks stāstījis, ka patlaban LPCS esot "vien aizdomas, kas jāpārbauda". Vēstulē tiek runāts par "pamatotām šaubām", nevis aicinājums šo informāciju pārbaudīt. Kuluāru sarunās ar nozares pārstāvjiem izskanējusi LPCS iecere vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Vēstulē ir arī norāde, ka ES nebūšot sajūsmā par kooperatīva un Aizsilnieces lietotajām shēmām un to, ka ES varētu Latvijai piemērot sankcijas.
Aizsilniece un Uzņēmumu reģistra eksperti uzskata, ka LPCS un Šolks, parakstot šāda satura vēstuli, visticamāk, nav iepazinies ar Latvijas likumu normām, kas slēgtajām akciju sabiedrībām neuzliek pienākumu pēc īpašnieku maiņas norādīt jaunos īpašniekus. Proti, tām obligāti Uzņēmumu reģistrā ir jāreģistrē vien dibinātāji. Ja akciju sabiedrību pārdod, kā tas 2008.gada maijā notika ar AS "Jaunpils pienotava", kad to nopirka kooperatīvs "Piena ceļš", tad jaunie īpašnieki nav jāreģistrē. Arī cits Latvijas piena ražotāju kooperatīvs - "Trikāta KS" - pēc AS "Trikātas siers" pirkuma Uņēmumu reģistrā reģistrēja vien jaunās amatpersonas, nevis īpašniekus, vakar pastāstīja kooperatīva tā laika vadītājs Andrejs Kārklis.
Ministru prezidenta ārštata padomnieks Uldis Krievārs atzinis, ka "Piena ceļš" savus darījumus kārtojot "klusi", viņš zinot vien publiski pieejamo informāciju. Vairāki lauksaimnieki, kas darbojas vai agrāk bija "Piena ceļa" biedri, norādījuši uz lēmumu pieņemšanu šaurā kooperatīva vadītāju lokā un biedru neinformēšanu.
ZM visas uzrunātās amatpersona LPCS vēstuli komentēt atteicās. Ministrijas darbinieki teica, ka neesot 6.oktobrī rakstīto vēstuli pat redzējuši. "Šī organizācija jau reizi Valsts prezidentu, mūs un sabiedrību centās pārliecināt, ka no Polijas ir aizliegts svaigpiena eksports. Kad šo ziņu pārbaudījām, tostarp paši par to pārliecinājāmies uz vietas, izrādījās, ka tā nav taisnība," pēc vēstules teksta izlasīšanas atzinis kāds ZM eksperts.
Aptaujātie lauksaimnieki uzskata, ka LPCS, kas pārstāv piena pārstādes uzņēmumu intereses, šādām metodēm turpinot pārliecināt ZM, ka Eiropā izvēlētais lauksaimnieku kooperācijas atbalsta modelis Latvijā nedarbosies. Šajā reizē esot izvēlēta veca metode - norāde uz nezināmas izcelsmes naudu un brīdinājums par ES sankcijām pret Latvijas valsti. LPCS izvairās runāt, ka arī vairāku piena pārstrādes uzņēmumu naudas darījumi nav atklāti un līdzīpašnieki, iespējams, ir reģistrēti beznodokļu zonās. Piemēram, viens no "Jaunpils pienotavas" 25% akciju īpašniekiem pirms darījuma veikšanas ar "Piena ceļu" Dominikā reģistrētā "Gulf Finance Ltd." vēl 2006. gadā bija arī "Tukuma piena" lielākā līdzīpašniece.