LU rektors: Nodokļi ir veids, kā valsts sarunājas ar iedzīvotājiem

© Ģirts Ozoliņš/MN

“Nodokļi ir veids, kā valsts sarunājas ar iedzīvotājiem. Ikreiz, kad mēs izdarām kādu pirkumu, daļa aiziet valstij. Diemžēl šī valoda bieži vien ir nesaprotama. Nevar gaidīt, ka cilvēki uzticēsies, ja nav iespēja vienkārši saprast, kā veidojas alga,” TV24 raidījumā "Nedēļa. Post scriptum." skaidro Latvijas Universitātes rektors, profesors Gundars Bērziņš.

Bērziņš iezīmē situāciju kopumā. Viena no problēmām ir, ka nodokļu sistēma Latvijā ir ļoti sarežģīta. Tāpat arī nav iespēju redzēt, cik liela daļa no samaksātā aiziet tieši, piemēram, veselības aprūpei. Igaunijā katram ir iespēja apskatīt to, cik, no viņa paša maksātajiem nodokļiem tiek iztērēts paša cilvēka veselības nodrošināšanā. Tas nevairo uzticēšanos. Kā otru problēmu G.Bērziņš min, ka iedzīvotāji no valsts sagaida plašu pakalpojumu klāstu - izglītība, medicīna, ceļi un tā tālāk. Klāsts ir tikpat liels kā Skandināvijā, savukārt, ņemot vērā mazāko naudas apjomu, kvalitāte tiem ir sliktāka.

Sabiedrībā būtu jāpanāk vienošanās par to, kādus un cik pakalpojumus mēs sagaidām no valsts. Tāpat nodokļu sistēmai un tam, kam šī nauda tiek pārdalīta, būtu jābūt uzskatāmākam un saprotamākam.

“Un tas būtu tas, ar ko būtu jāsāk, lai šo sarunu par nodokļiem, ar iedzīvotājiem veidotu konstruktīvā veidā. Bez tā visa teikt, ka jums ir jāmaksā un mums jāuzticas, tas nekas, ka jūs nekā nesaprotiet, tas tā nestrādā!” norāda LU rektors.

Ekonomika

Papildus finanšu ministra Arvila Ašeradena (JV) Saeimā 8. maijā nolasītajam Latvijas Fiskāli strukturālā plāna 2025.–2028. gadam 2025. gada progresa ziņojumam ekonomikas ministrs Viktors Valainis nāca klajā ar ziņojumu par Latvijas ekonomisko attīstību. Abus ministrus un valdību kritizēja opozīcija, tomēr – ko tad īsti savā vairāk kā stundu ilgajā ziņojumā V. Valainis teica?  

Svarīgākais