Par ķīlnieces sagrābšanu un nogalināšanu Saulkrastos apsūdzētajiem piespriež 20 gadu cietumsodu

© Kaspars Krafts/MN

Rīgas rajona tiesa piespriedusi 20 gadu cietumsodu diviem apsūdzētajiem krimināllietā pret organizētu grupu, kas, sagrābjot un pēc tam nogalinot ķīlnieci, mēģināja savā īpašumā iegūt dzīvokļu kompleksu "SunRepublic" Saulkrastos 3,7 miljonu eiro vērtībā, aģentūru LETA informēja prokuratūrā.

Rīgas rajona tiesa, izskatot krimināllietu par kādas Baltkrievijas pilsones nolaupīšanu, nogalināšanu un sagatavošanos viņas mantas izkrāpšanai, pasludināja saīsināto spriedumu, ar kuru atzina divus apsūdzētos par vainīgiem minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanā un piesprieda viņiem brīvības atņemšanu uz 20 gadiem, kā arī piemēroja papildsodus - probācijas uzraudzību un izraidīšanu no Latvijas pēc brīvības atņemšanas soda izciešanas, nosakot ieceļošanas aizliegumu - attiecīgi vienam apsūdzētajam uz septiņiem gadiem un otrajam apsūdzētajam uz pieciem gadiem.

Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors Aldis Lasmanis norāda, ka tiesas debatēs lūdza vienam apsūdzētajam noteikt galīgo pamatsodu uz 24 gadiem, bet otram - uz 23 gadiem. Šobrīd prokurors lemj par pilna sprieduma pieprasīšanu.

Tāpat arī cietušās un apsūdzētās personas desmit dienu laikā no saīsinātā sprieduma pasludināšanas dienas var rakstveidā iesniegt tiesai lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu. Ja šāds lūgums tiks iesniegts, tiesa sagatavo pilnu spriedumu, kuru var pārsūdzēt desmit dienu laikā no tā pieejamības dienas.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Jau vēstīts, ka krimināllietā divi Krievijas pilsoņi - 1956.gadā dzimušais Sergejs Aleksejevs un viņa dēls, 1984.gadā dzimušais Mihails Aleksejevs - apsūdzēti par to, ka viņi organizētā grupā ar vēl trim noskaidrotām personām, pret kurām kriminālprocess izdalīts atsevišķā lietvedībā, sagrābuši ķīlnieci un mēģinājuši "piespiest šo personu izdarīt kādu darbību, izvirzot to par noteikumu viņas atbrīvošanai". Nepanākot cerēto, ķīlniece noslepkavota. Abiem vīriešiem apsūdzība uzrādīta arī par gatavošanos iegūt tiesības uz ķīlnieces mantu ar viltu, izmantojot uzticēšanos.

Abus vīriešus policija aizturēja 2022.gada septembrī. Viņi ir Krievijas pilsoņi, kuriem bijis bēgļu statuss Latvijā. Pārējās trīs šajā lietā iesaistītās personas ir Ukrainas pilsoņi.

2024.gada janvāra beigās Ukrainā aizturētas vēl divas personas aizdomās par Baltkrievijas pilsones sagrābšanu un nogalināšanu Saulkrastu novadā.

Kriminālprocesā, pamatojoties uz līgumu par apvienotās izmeklēšanas grupas izveidi starp Latvijas un Ukrainas Republikām, notika sadarbība ar Ukrainas Nacionālo policiju, kā rezultātā par aizdomās turētiem tika atzīti arī trīs Ukrainas pilsoņi.

Pirmstiesas kriminālprocesā noskaidrots, ka 2019.gada vasarā apsūdzētajiem radās nodoms iegūt savā īpašumā dzīvokļu kompleksa daļu par kopējo vērtību 3,7 miljoni eiro. Īstenojot noziedzīgo nodomu, apsūdzētie nolaupīja šīs dzīvokļu kompleksa līdzīpašnieci - 1979.gadā dzimušo Baltkrievijas pilsoni Irinu Minvaļejevu - un lika viņai parakstīt dāvinājuma līgumu, ar kuru viņa dāvinātu dzīvokļu kompleksu biedrībai "Latvijas atjaunošanas biedrība", kuras vadītājs ir viens no vīriešiem. Minvaļejevai ticis solīts, ka viņa tiks atbrīvota, ja to izdarīs.

Sieviete pēdējo reizi bija manīta Saulkrastos, dzīvokļu kompleksa "SunRepublic" teritorijā, savulaik informēja policija.

Saprotot, ka ķīlniece vīriešu izvirzītās prasības neizpildīs, Aleksejevi nolēma viņu noslepkavot. Viņi aizveda ķīlnieci uz izmeklēšanā precīzi nenoskaidrotu vietu, izraka bedri un sāka viņu žņaugt. Kad iestājās ķīlnieces nāve, vīrieši viņu iemeta bedrē un apraka.

Aleksejevu rīcībā bija noslepkavotās Minvaļejevas autovadītāja apliecība un pase, un vīrieši nolēma, ka tiesības uz viņas mantu mēģinās izkrāpt - atradīs notāru, kurš izdos viltotu pilnvaru, un tādējādi viņi iegūtu tiesības uz izkrāpto mantu. Apsūdzētie vienojās ar kādu Ukrainas pilsoni par viltotās pilnvaras izgatavošanu. Pilnvara ar starptautiskā loģistikas uzņēmuma "DHL" starpniecību tika sūtīta uz Latviju, kur Valsts policija pilnvaru izņēma.

Apsūdzētie savu vainu noziegumu izdarīšanā neatzīst un apgalvo, ka apsūdzība ir "pasūtīta", politizēta un aicinoša nodarīt būtisku kaitējumu Latvijas un Ukrainas attiecībām. Sievietes līķis joprojām tiek meklēts.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Minvaļejeva bija 2010.gadā reģistrētās SIA "Resort Investments" vienīgā īpašniece. Uzņēmums nodarbojas ar nekustamā īpašuma pirkšanu un pārdošanu, kā arī starpniecību darījumos ar nekustamo īpašumu. Uzņēmums reģistrēts Saulkrastos, Ainažu ielā 23, kur atrodas dzīvojamais komplekss "Sun Republic".

"Sun Republic" kompleksā ietilpst 2,5 hektārus plaša teritorija, kurā ir izvietotas septiņas četrstāvu mājas ar 123 dzīvokļiem.

Savukārt Zemesgrāmatas informācija liecina, ka sākotnēji dzīvojamā kompleksa "Sun Republic" ēkas piederējušas SIA "Ainažu 23 un 25", kas likvidēta 2016.gadā. Savukārt "Resort Investments" 2016.gadā iegādājās 6367/14902 domājamās daļas kompleksā par 225 404 eiro un turpināja dzīvokļu tirdzniecību. 2022.gada augustā "Resort Investments" īpašumā bija 3215/14902 domājamās daļas.

Arī ēkas Ainažu ielā 25 piederējusi "Ainažu 23 un 25", Minvaļejeva kopš 2015.gada pirkusi vairākus dzīvokļus šajās ēkās, bet "Resort Investments" 2016.gadā par 294 596 eiro iegādājās 41393/95080 domājamās daļas īpašumā. 2021.gada nogalē "Resort Investments" īpašumā bija 20898/95080 domājamās daļas.

"Latvijas atjaunošanas biedrībā" viens no vadītājiem ir Mihails Aleksejevs, liecina "Firmas.lv" informācija.

Svarīgākais