Otrdiena, 21.maijs

redeem Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

ES grasās ieviest jaunus noteikumus, kas skars "Airbnb"

© Pixabay.com

Eiropas savienība (ES) gatavojas ieviest jaunie noteikumus īstermiņa mājokļu īrei, nosakot "Airbnb" un līdzīgo mājokļu datu uzskaiti un vākšanu, informē Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Ivars Ijabs (AP).

ASV dibinātā kompānija "Airbnb, Inc." pēdējos gados ir ievērojami paplašinājusi savu darbību visā pasaulē, dodot iespēju lietotājiem pārnakšņot privātos mājokļos, nevis viesnīcās vai hosteļos. Eiropas Savienības Tiesa 2022.gadā nolēma, ka dalībvalstis var pieprasīt īstermiņa izīrēšanas platformām iekasēt ienākuma nodokli.

Ijaba ieskatā, pilsētām visā Eiropā ir nepieciešami precīzi dati par īstermiņa mājokļu īri, lai tās varētu īstenotu saprātīgu politiku. Tās centušās iegūt datus no platformām un izīrētājiem, tomēr tie ne vienmēr ir ticami, jo saimnieki sistemātiski nereģistrē īpašumus un tiešsaistes platformas ne vienmēr apmainās ar datiem. Turklāt dažādo datu vākšanas iniciatīvu sadrumstalotība sadārdzina izmaksas un samazina savākto datu lietderību.

Jaunie noteikumi došot pilsētām pieeju datiem un rīkiem, lai nodrošinātu, ka tiešsaistes platformās var reklamēt tikai legālas naktsmītnes.

Izīrētāji pēc reģistrācijas saņems unikālu reģistrācijas numuru, kas ļaus viņiem sākt savu darbību.

Savukārt izīrēšanas platformām katru mēnesi būs jāsniedz informācija valsts iestādēm - viesu skaitu, reģistrēto lietotāju saraksts un dati par ienākumiem.

Par panākto vienošanos gan vēl ir jānobalso EP plenārsēdē.