Svētdiena, 1.oktobris

redeem Lāsma, Zanda, Zandis

arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

LIAA direktors: Lielākā daļa no valstīm, kas ir attīstījušās, attīstās jo valsts ļauj uzņēmējiem nopelnīt

© Ketija Keita Krastiņa, F64

“Ja mēs gribam izdalīt naudu ātri, ir jābūt vienkāršiem noteikumiem,” TV24 raidījumā “Naudas cena” savu viedokli pauž Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns.

Šī gada septembra sākumā publiski ziņots, ka ar panākto vienošanos ar Ekonomikas ministriju LIAA direktors Kaspars Rožkalns septembra beigās atstās amatu. Raidījumā “Naudas cena” Rožkalns skaidro jautājumus, kas ļāvuši pilnvērtīgi realizēt tās ieceres, kuras sākotnēji bija plānojis.

“Sabiedrībā mums nav vienošanās, ka uzņēmējdarbība un investīcijas ir laba. Var diskutēt par detaļām, bet pēc būtības, lielākā daļa no valstīm, kas ir attīstījušās, attīstās uz tā pamata, ka ļauj uzņēmējiem nopelnīt. Un tad politikā nolemj, kā to sadalīt,” Rožkalns uzskata, ka mūsu valstī daudzi procesi ir pārlieku birokratizēti, piemēram tas, kā tiek sadalīta Eiropas Savienības nauda, “Eiropa naudu iedot, lai valsts attīstītos nevis, lai mēs mēģinātu pēc iespējas precīzāk šo naudu visiem izdalīt”.

Eiropas Savienība un Eiropas Komisija izveidojusi atbalsta mehānismus pēc Covid perioda un katra valsts varēja iesniegt plānu, kas paredz finansiālu atbalstu, Rožkalns saredz problemātiku: “Redzam cik smagnēji tā naudu iet uz priekšu. Ir daudz naudas, kuru vajadzētu dot uzņēmējiem, lai digitalizētos un attīstītos. Bet tā programma ir uzrakstīta tik sarežģīti! Ja mēs gribam izdalīt naudu ātri, ir jābūt vienkāršiem noteikumiem.”

Runājot par valsts prioritātēm Rožkalns uzsver, ka tādas ir: “Gan Nacionālajā attīstības plānā, gan Nacionālajā industrializācijas politikā ir definēts, ka biomedicīna, bioekonomika, vide, enerģētika, viedie materiāli, inženierzinātnes un IT ir prioritātes, un, lai tās virzītu, ir vajadzīgi īpaši noteikumi un finansējums, bet tur nāk birokrātijas problēma.”

Rožkalns atgādina, ka “prioritizēt nozīmē, citiem pateikt nē. Kad mēs mēģinām, kā visiem labi, tad ir ļoti grūti gūt rezultātu”.

LIAA atbildības lokā ir tādas būtiskas funkcijas kā eksporta un inovāciju veicināšana, investīciju piesaiste, tehnoloģiju attīstība, tūrisms un darbs ar valsts ārējo mārketingu.