Latvijas Bankas ekonomists: Mājsaimniecību uzkrājumi bankās samazinās kopš marta

© Oksana Džadana/ F64

Mājsaimniecību uzkrājumi bankās samazinās kopš marta, kā arī aizvien manāmāks kļūst, ka ne visiem ir, ko uzkrāt, Latvijas Bankas uzturētajā ekonomiskās analīzes vietnē "makroekonomika.lv" atzīmē centrālās bankas ekonomists Vilnis Purviņš.

"Augstā inflācija un lēnā tautsaimniecības izaugsme pēdējo mēnešu laikā deldējusi banku piesaistīto noguldījumu kopapjomu - nominālā izteiksmē tas saruka aprīlī un maijā, bet mājsaimniecību uzkrājumi bankās samazinās jau kopš marta. Vienlaikus aizvien manāmāks kļūst tas, ka ne visiem ir, ko uzkrāt," atzīmē Purviņš.

Viņš norāda, ka, reaģējot uz Eiropas Centrālās bankas (ECB) monetāro politiku, arī Latvijā bankas ik mēnesi palielina noguldījumu procentu likmes, kas sekmējis strauju līdzekļu uzkrāšanu termiņnoguldījumu kontos. Tomēr resursi jaunu uzkrājumu veikšanai ir ne visiem. Termiņnoguldījumus galvenokārt veido no norēķinu kontiem pārskaitītie līdzekļi, savukārt pēdējie līdz ar to ir sākuši samazināties.

Pēc Purviņa minētā, izteiktāks līdzekļu samazinājums norēķinu kontos ir mājsaimniecībām, kuru turība noplicinājusies vairāk, bet tikai nedaudz kritums vērojams uzņēmumiem, kuru uzkrājumi joprojām ir augsti, iedzīvotāju maksājumiem augsto cenu un tarifu rezultātā pārplūstot uz uzņēmumu kontiem.

Tāpat Latvijas Bankas ekonomists atzīmē, lai gan bankas ziņo par atsevišķiem lielākiem aizdevumiem gan ražojošajiem uzņēmumiem, gan nekustamā īpašuma attīstītājiem, Latvijas iekšzemes kredītportfelis martā-maijā pieauga pavisam nedaudz. Iekšzemes kredītportfeļa kāpumu bremzēja gan vājie noskaņojuma rādītāji, gan kredītu procentu likmju kāpums. Pēdējos mēnešos uzņēmumiem izsniegto kredītu portfelis pat mazliet samazinājies, bet kredītos mājsaimniecībām aug tikai patēriņa kredīti.

Iekšzemes noguldījumu gada pieauguma temps maijā samazinājās līdz 6,5%, kas ir zemākais kāpums kopš 2020.gada sākuma, kad sāka veidoties pandēmijas laika virsuzkrājumi, norāda Purviņš, piebilstot, ka uzņēmēju noguldījumu gada kāpums gan ir būtiski straujāks (14,7%), kamēr mājsaimniecību noguldījumu gada pieaugums maijā bija vien 2,2%, kas ir zemākais rādītājs kopš 2013.gada.

Banku piedāvāto termiņnoguldījumu procentu likmju pieauguma iespaidā turpinājās termiņnoguldījumu kāpums. Pēdējo trīs mēnešu laikā tie palielinājās par 29,3%, savukārt norēķinu kontu atlikumi saruka par 3,2%. Termiņnoguldījumu īpatsvars kopējos noguldījumos šajā laikā audzis par 2,8 procentpunktiem, maijā sasniedzot 12,3%, kamēr pirms gada tas bija divas reizes zemāks.

Iepriekš izsniegto īstermiņa kredītu atmaksas pēdējos trīs mēnešos līdzsvaroja ilgtermiņa kredītu kāpumu, tādējādi uzņēmumu kredītportfelis martā, aprīlī un maijā saglabājās gandrīz nemainīgs, kredītu gada kāpuma tempam samazinoties no 8,8% līdz 7,1%. Pēdējo trīs mēnešu laikā nav mainījies arī mājokļa kredītu portfelis, tā gada kāpumam mazinoties no 3,2% martā līdz 2,4% maijā. Vērā ņemama izaugsme bija vērojama vien patēriņa kredītu segmentā ar 16,7% gada kāpumu maijā un 6,7% pieaugumu pēdējos trijos mēnešos.

Purviņš arī norāda, ka stagnējošā kreditēšana saglabājusi Latvijai zemāko kredītu attiecību pret iekšzemes kopproduktu eirozonas valstu vidū - 2023.gada pirmajā ceturksnī tā sarukusi līdz 28,3%, kamēr eirozonā kopumā šī attiecība ir 86,4%.

"Vairumā banku vērojamā piedāvāto noguldījumu likmju paaugstināšana, zemais bezdarba līmenis un darba samaksas kāpums ļautu gaidīt lielāku noguldītāju intereses pieaugumu. Tomēr, lai arī inflācija mazinās, tā joprojām ir augsta, tādējādi atvaļinājumu laika tēriņi, visticamāk, nedos iespēju vērā ņemamai mājsaimniecību uzkrājumu veidošanai. Bet tiem, kuriem ir ko uzkrāt, pieejamāki un izdevīgāki kļūst alternatīvi ieguldījumu veidi, piemēram, valdības krājobligācijas," skaidro Purviņš.

Tāpat viņš atzīmē, ka kreditēšanas tempi joprojām nesniedz iespēju tautsaimniecībai saņemt nozīmīgākām investīcijām nepieciešamos līdzekļus. Daļēji tas saistīts ar pašreizējo ECB monetāro politiku - patlaban monetārā politika ir ierobežojoša, lai apkarotu augsto inflāciju eirozonā. "Tomēr, atsākoties ekonomikas izaugsmes ciklam, no kreditēšanas gaidām lielāku ieguldījumu ekonomikas izaugsmē," pauž Latvijas Bankas ekonomists.

Latvijas Bankas dati liecina, ka 2023.gada maija beigās Latvijas banku kopējā iekšzemes kredītportfeļa apmērs bija 13,352 miljardi eiro, savukārt iekšzemes noguldījumu atlikums bija 17,807 miljardi eiro.

Ekonomika

Latvijas degvielas mazumtirdzniecībā konkurence ir piesātināta - degvielas uzpildes staciju skaits pret automašīnu skaitu ir viens no augstākajiem Eiropā, intervijā aģentūrai LETA atzina degvielas tirgotāja AS "Virši-A" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība. Viņš norāda, ka degvielas tirgotāju nozare ir kapitāla ieguldījuma ziņā ļoti intensīva, bet pēdējo gadu tendence ir tāda, ka ne visi mazie spēlētāji spēj turpināt kapitālieguldījumus un uzturēt kvalitāti, tāpēc mazo spēlētāju tirgus daļa samazinās. Pēc viņa teiktā, Latvijas degvielas tirgū šobrīd situācija ir stagnējoša un kopējās degvielas patēriņš Latvijā joprojām nav sasniedzis līmeni, kāds bija pirms pandēmijas.

Svarīgākais