Piena nozarē situācija tuvāko divu mēnešu laikā tikai pasliktināsies, aģentūrai LETA teica Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Irbe.
Viņš norādīja, ka nozarē šobrīd ir piena krīze un prognozes ir pesimistiskas. Piena iepirkuma cena vēl mēnesi varētu samazināties par diviem līdz trīs centiem, bet martā piena iepirkuma cenu prognozes ir 20 līdz 25 centi par litru.
Patlaban vidējā piena iepirkuma cena Latvijā ir 28 līdz 30 centi par litru, bet atsevišķiem uzņēmumiem cena jau ir 20 centi par litru un zemāk. Savukārt Eiropas Savienībā vidējā cena ir 45 centi, kas, kā norādīja Irbe, Latvijas saimniecībām, kas investējušas attīstībā, būtu nepieciešams, lai tās strādātu nedaudz virs pašizmaksas.
Tāpat viņš skaidroja, ka pašreizējā situācija ir izveidojusies, lielākoties ārējo tirgu ietekmes rezultātā. Latvijas iekšējais tirgus pārstrādā ne vairāk kā 30% no saražotā piena, turklāt arī iekšējā piena produktu patēriņā dominē importa produkti.
Vienlaikus viņš stāstīja, ka pašreizējā situācija varētu piespiest valdību risināt gadu laikā ieilgušās problēmas, piemēram, izveidot nacionālo piena stratēģiju. Irbe norādīja, ka ilgtermiņa risinājumi un piena stratēģija nepieciešama, lai ieviestu nozarē skaidrību, bet valsts iestādēm būtu jākonsultē saimniecības un jānorāda labākais attīstības virziens un nozares perspektīvas.
Savukārt īstermiņā cita risinājuma neesot, kā lūgt valdību atbalstīt piena nozari, lai varētu saglābt ganāmpulkus un saimniecības. Irbe gan paredz, ka atbalsts labākajā gadījumā nonāktu pie saimniecībām četru līdz piecu mēnešu laikā, ja tādu izdotos panākt.
Uz jautājumu par piena iepirkuma cenas kritumu Lietuvā, Irbe atbildēja, ka Lietuvai ir lielāki realizācijas apjomi nekā Latvijai un, Ķīnai pārtraucot piena importu no Lietuvas, situācija kaimiņvalstī ir dramatiskāka. Viņš gan uzsvēra, ka, ja nedēļas laikā netiks sagaidīti racionāli risinājumi no valdības, arī Latvijas ražotāji būs spiesti sekot Lietuvas piemēram un rīkot protestus.
Tāpat viņš atzīmēja, ka šīs krīzes ietekmē noteikti samazināsies piensaimniecību skaits. Grūtāk pārvarēt krīzi varētu būt vidējām saimniecībām ar dažiem desmitiem govju, kā arī tām, kas pērn pie lielākām piena iepirkuma cenām veikuši investīcijas uzņēmuma attīstībā un uzņēmušās finansiālas saistības.
Piena ražotāju kooperatīva "Piena loģistika" valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons aģentūrai LETA norādīja, ka piena iepirkuma cena patlaban kooperatīvā ir zem 30 centiem par litru, savukārt saimniecību izmaksas nesamazinās.
"Zemniekam tā ir maza katastrofa. Cerams, ka tas nebūs ilgstoši," uzsvēra Ludriksons, norādot, ka saimniecības jau bija gatavas, ka kritums piena iepirkuma cenās būs un ietvēra to savos biznesa plānos, tikai nebija gaidīts tik "traģisks kritums".
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka, lai gan kooperatīvu ir diezgan daudz un tie ir sadrumstaloti, vislabāk zemniekiem būtu pašiem kooperēties un jautājumus risināt kopīgi kooperatīvos, kuriem kopīgais piena apjoms ir vismaz 600 tonnas, un līdz ar to ir arī ietekme uz nozari.