EM: Mājsaimniecībām ar naftas gāzes apkuri pabalstu nepiešķirs

 
©Pixabay.com

Mājsaimniecībām ar naftas gāzes apkuri horizontālo jeb tāda veida atbalstu, kas pienāksies visām sabiedrības grupām, cenu sadārdzinājuma dēļ valsts nepiešķirs, piektdien preses konferencē par valsts atbalstu iedzīvotājiem energoresursu cenu pieauguma negatīvo seku mazināšanai norādīja Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktores vietniece Inese Karpoviča.

Viņa pauda, ka spriešanas procesā par atbalsta mehānismiem tika vērtētas iespējas kompensēt daļu izmaksu dažādiem energoresursiem, tomēr saskaņā ar ilgtspējas idejām konkrēti naftas gāzi uzskatāma par fosilo kurināmo, līdz ar to šāda veida atbalsts netiek paredzēts.

Karpoviča atzīmēja, ka mājsaimniecībām ar šāda veida apkures sistēmām iepriekš ir bijusi iespēja iesaistīties programmās pārejai uz videi draudzīgāku resursu izmantošanu apkurē.

Līdz ar to gan no enerģētikas politikas plānošanas viedokļa, gan arī politiskā līmenī atbalsts idejai par kompensāciju piešķiršanu naftas gāzes izmantotājiem netika gūts, skaidroja EM pārstāve.

Kā ziņots, lai mazinātu negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju ienākumiem, kas saistīti ar iepriekš nepieredzētu energoresursu strauju cenu kāpumu, valdība un Saeima vienojusies par vairākiem pasākumiem siltumapgādes un apkures nodrošinājuma izmaksu segšanai mājsaimniecībām.

Atbalsts siltumapgādes un apkures nodrošinājuma izmaksu segšanā mājsaimniecībām risinājums ir horizontāls atbalsts mājsaimniecībām ar siltumapgādi un apkuri saistīto izmaksu pieauguma daļējai segšanai no valsts budžeta līdzekļiem un tas paredz sešus atbalsta veidu virzienus - centralizētā siltumapgāde, dabasgāze, ko izmanto apkurei, elektroenerģija, ko izmanto apkurei, kā arī koksnes granulas, koksnes briketes un malka.

Tāpat atbalstīta mājokļa pabalsta pieejamības uzlabošana un valsts atbalsts noteiktām personu grupām, paredzot valsts atbalstu senioriem, personām ar invaliditāti, apgādnieku zaudējušām personām, kā arī ģimenēm, kuras saņem piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti.

Atbalsta pakotnē iekļauto pasākumu kopējo atbalsta summu plānots palielināt no sākotnēji pieteiktajiem 350 līdz 442,25 miljoniem eiro.

Likumu, kas paredz atbalsta nodrošināšanu, "Latvijas Vēstnesī" piektdien izsludinājis arī Valsts prezidents Egils Levits, tādējādi tas stāsies spēkā sestdien, 13.augustā.