Valdība gatavojas atkal likt iedzīvotājiem nēsāt maskas, distancēties un strādāt attālināti Covid-19 dēļ

© Vladislavs Proškins/F64

Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi iespējamos atbalsta nosacījumus gadījumam, ja rudenī Minitru kabinets nolemj ieviest ierobežojumus, lai mazinātu Covid-19 izplatību. Iespējamība, ka rudenī tiks ieviesti ierobežojumi - sociālā distancēšanās, medicīnisko sejas masku lietošana, augsta riska inficēšanās vietās attālināts darbs – ir diezgan augsta, jo par to liecina gan Veselības ministrijas paredzētie trīs Covid-19 attīstības scenāriji, gan arī Ekonomikas ministrijas sagatavotie noteikumu projekti par atbalstu Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem, kas nosūtīti uzņēmēju organzācijām izvērtēšanai.

Gatavojoties nākamajam Covid-19 infekcijas izplatības vilnim 2022.gada rudenī, Veselības ministrija ir paredzējusi trīs iespējamos attīstības scenārijus veselības aprūpes sistēmas noslodzē un attiecīgu rīcību, ja piepildās kāds no šiem scenārijiem.

Pie vīrusa atkārtota uzliesmojuma visos scenārijos būs nepieciešama ne tikai sociālā distancēšanās, medicīnisko sejas masku lietošana, bet augsta riska inficēšanās vietās būs nepieciešams strādāt attālināti.

Tas nozīmē, ka uzņēmējdarbība, kas ir saistīta ar pakalpojumu sniegšanu, kur nepieciešams sociālais kontakts, vistiešākā veidā var tikt ierobežota vai pat apturēta, ja pieaugs inficēšanās gadījumu pamatojoties uz Veselības ministrijas izstrādāto scenāriju bāzes. Paredzams, ka līdzīgi kā 2020.gada pavasara un rudens, 2021.gada ziemas, un rudens un 2022.gada ziemas periodā, Ministru kabinets, pamatojoties uz epidemioloģisko situāciju valstī saistībā ar Covid-19, noteiks konkrētus ierobežojumus sabiedrības veselības aizsardzībai, uzskata Ekonomikas ministrija.

Covid-19 izplatības ierobežojumu ieviešanas gadījumā Ekonomikas ministrija piedāvā atjaunot algu subsīdijas atbalstu daļēja atalgojuma kompensēšanai darba devēja darbiniekiem, pašnodarbinātām personām, mikro uzņēmuma īpašniekiem vai individuālajiem komersantiem, kā arī atjaunot granta atbalstu apgrozāmo līdzekļu nodrošināšanai.

Ekonomikas ministrija paredz, ka minētos atbalstus tāpat kā līdz šim administrētu Valsts ieņēmumu dienests. Atbalsts tiktu piešķirts par kalendāro mēnesi, kurā noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi (provizoriski sākot ar 2022.gada oktobri līdz 2023.gada februārim, t.i. piecu mēnešu periodam). Abiem atbalstiem saimnieciskās darbības veicēji varētu pieteikties līdz nākamā mēneša 15.datumam par iepriekšējo kalendāro mēnesi, iesniedzot iesniegumu Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanās sistēmā. Atbalsta saņēmēju uzraudzību un valsts atbalsta normu ievērošanu valsts atbalsta izsniegšanā nodrošinātu Valsts ieņēmumu dienests.

Lai nodrošinātu saimnieciskās darbības atjaunošanos pēc epidemioloģisko ierobežojumu atcelšanas abi minētie atbalsti tiek paredzēti iespējami plašam mērķa grupas lokam, vienlaikus tiek paredzēts skaidri noteikt, ka atbalsts nepienākas tām nozarēm, kuru saimniecisko darbu neskar distancēšanās ierobežojumi vai attālinātā darba noteikšana.

Nepieciešamais finansējums Covid-19 krīzes skartajiem saimnieciskās darbības veicējiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas un algu subsīdiju atbalsta nodrošināšanai 215 milj. EUR apmērā tiks pārdalīts no 74.resora „Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 02.00.00 „Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, Valsts ieņēmumu dienestam finansējumu pieprasot pa daļām atbilstoši nepieciešamajam apmēram.

Atbalsti netiek paredzēti šādām nozarēm: Lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība

  • Ieguves rūpniecība un karjera izstrāde
  • Apstrādes rūpniecība
  • Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana
  • Ūdens apgāde, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija
  • Būvniecība
  • Telekomunikācija
  • Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības
  • Informācijas pakalpojumi
  • Finanšu un apdrošināšanas darbības
  • Darbaspēka meklēšana un nodrošināšana ar personālu
  • Ainavu veidošanas un uzturēšanas darbības
  • Kombinētie biroju administratīvie pakalpojumi
  • Kopēšana, dokumentu sagatavošana un citas specializētās biroju palīgdarbības
  • Informācijas zvanu centru darbība
  • Valsts pārvalde un aizsardzība
  • Sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbība