Svētdiena, 11.jūnijs

redeem Ingus, Mairis, Vidvuds

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Tūrisma firma pazudusi ar visu klientu ceļojuma naudu

© Pixabay.com

Vairāki cilvēki cietuši, uzticoties ar SIA "Ceļojumzinis" cieši saistītai tūrisma aģentūrai "3Travel". Aģentūra no vairākiem tūroperatoriem iegādājusies ceļojumus, pārdevusi tos un, neatmaksājot naudu par atceltajiem ceļojumiem, pazudusi. Valsts policija (VP) ierosinājusi kriminālprocesu un aicina atsaukties cietušos, vēsta LTV raidījums "Ceturtā studija".

Kristaps "4. studijai" stāstīja, ka kopā ar ģimeni plānoja ceļojumu uz Turciju. Samaksa tikusi veikta laicīgi, kā noteikts līgumā. Ceļojums, kura summa bija 1600 eiro, ticis atcelts Covid-19 dēļ. Tūrisma aģentūrā toreiz piedāvājuši braucienu uz citu galamērķi, taču ģimene atteikusies. Ja vien būtu nojautuši, ka iemaksātā nauda izkūpēs gaisā kopā ar pašu komersantu, būtu šo piedāvājumu pieņēmuši, tagad sprieda ģimene.

"Viņi solīja, ka ir jāgaida, ka nauda būs. Ja gadījumā galīgi nekā, tad viņi to naudu ir gatavi atmaksāt pa daļām. Mēs tikai zvanījāmies, rakstījāmies, un tad jau viņi mums vairāk necēla," sacīja Areta.

Savukārt Vijas ģimene, kura divus gadus krāja naudu sapņu ceļojumam uz Taizemi, šīs pašas tūrisma aģentūras dēļ zaudēja teju 5000 eiro.

"2019. gada novembrī pirmo iemaksu iemaksājām, kas notika birojā "3Travel". Pārējie līdzekļi tika pārskaitīti ar pārskaitījumu. Divas dienas pirms man zvana no firmas un saka, ka ceļojums ir atcelts, un piedāvāja pārcelt uz rudeni. Nauda samaksāta, kāpēc ne, beigsies kovids, brauksim rudenī. Pienāca rudens - nē, nē, nē, vēl nekas nav attaisījies vaļā, viss ir ciet, pārcelsim pēc jaunā gada!" notikušo atcerējās Vija.

Arī pēc jaunā gada ceļojums nenotika. Aģentūras īpašnieks vairs nebija sazvanāms, arī birojs - likvidēts. Patlaban Ģertrūdes ielā 31, kur savulaik atradies "3Travel" birojs, strādā cita tūrkompānija, kurai ar "3Travel" neesot nekādas saistības.

"Tur ir vairākas firmas iesaistītas, tur nav tā, ka viena firma visu organizē. Viena firma pārdod otrai firmai ceļojumu, tā firma atkal pārdod tai. Mēs sazināmies ar vienu, tas liek sazināties ar nākošo. Tas ir tā, ka tā nauda ir pazudusi ūdenī vienkārši," pauda Kristaps.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) skaidroja, ka tā ir normāla prakse - tūrisma aģentūra iegādājas izplānotus ceļojumus no tūrisma operatora un pārdod tālāk. Lai cilvēki nezaudētu naudu gadījumā, ja viens no biznesa partneriem izstājas, atbildība par ceļojumu gulstas gan uz tūrisma operatora, gan aģentūras pleciem.

"Mēs to skatāmies tā - ja ir identificējams tūrisma operators, kura pakalpojumus šis bēdīgi slavenais uzņēmums ir pārdevis, tad tomēr patērētājam ir tiesības no šī operatora saņemt samaksāto naudu, jo faktiski patērētājs var paļauties uz tūrisma aģentu un uz operatoru, neskatoties uz to, kurā brīdī tā nauda no tūrisma aģenta tiek aizskaitīta tūrisma operatoram. Tātad patērētājs var paļauties, ka ir divas šīs atbildīgās personas, ja viena izkrīt no spēles, tad otra atmaksā," skaidroja PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Ja tūrisma operators, kurš aģentam ceļojumu pārdevis, nav zināms, tad tiek ierosināts kriminālprocess. Tā noticis arī šajā gadījumā, kad atbildība tiek prasīta no SIA "Ceļojumzinis", kas ir tūrisma aģentūras "3Travel" mātes uzņēmums.

VP pārstāve Ance Rozīte informēja, ka VP līdz šim ir vērsušās 39 personas un nodarītā kopējā zaudējumu summa šobrīd ir 49 711 eiro.

"Tāpat joprojām turpinām saņemt jaunus cietušo iesniegumus. Ņemot vērā, ka kriminālprocesā izmeklēšana atrodas aktīvā stadijā, šobrīd detalizētāku informāciju par kriminālprocesu nevaram sniegt," teica Rozīte.

VP aicina atsaukties cietušos, kuri, izmantojot SIA "Ceļojumzinis" pakalpojumus, tikuši apkrāpti - samaksājuši avansa maksājumus vai pilnu ceļojuma cenu, bet atpūtu tā arī nav izbaudījuši.