Valsts Darba inspekcija (VDI) saņēmusi zvanus ar jautājumu – vai darba devējs šobrīd drīkst atlaist nevakcinētos cilvēkus, ja reiz valdība ir pagarinājusi līdz 28. februārim iespēju turpināt noteikt dīkstāvi, vēsta TV3.
"Likumā joprojām kā galējais termiņš ir trīs mēneši, un tas ir sasniegts šonedēļ. Tagad darba devējs pats var izvēlēties, vai pieprasīt vakcinācijas sertifikātu. Līdz ar to, ja kāds atlaistais nevakcinētais cilvēks vērstos VDI, tur tāpat neko nepalīdzētu, jo darba devēju rīcībā nekādi pārkāpumi netiktu konstatēti, " TV3.lv skaidroja Valsts darba inspekcija.
2021. gada 15. novembrī stājas spēkā prasība, ka valsts un pašvaldību iestādēs, t. sk. kapitālsabiedrībās, nodarbinātie, kā arī privātajā sektorā nodarbinātie, kuru darbs saistīts ar paaugstinātu Covid-19 izplatības risku, savus darba pienākumus varēs veikt tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Savukārt saskaņā ar Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 7.3 panta ceturto daļu, ja pēc maksimālā atstādināšanas laika vai dīkstāves darbinieka vainas dēļ, kura ilgst vairāk par trim mēnešiem, darbinieks (amatpersona) bez attaisnojoša objektīva iemesla nav ieguvis vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, darba devējam ir tiesības nekavējoties izbeigt darba (dienesta) tiesiskās attiecības, izdodot rīkojumu atbilstoši Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 7.3 panta ceturtajai daļai. Trīs mēnešu termiņs beidzās 15. februārī.
“Var arī saprast darba devēju, jo viņam ir vajadzīgi darbinieki jau šodien. Ja tik ilgstoši gaidījis un situācija sķiet neskaidra, tad tās ir viņa tiesības pieņemt lēmumu par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu,” TV3 norādīja VDI Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.