Pērn Latvijā sarucis fizisko personu maksātnespējas procesu skaits

© f64.lv, Oksana Džadana

Pērnā gada septembrī, oktobrī un novembrī fiziskās personas maksātnespējas procesu skaits turpina būt zemāks nekā vidējais rādītājs 12 mēnešu periodā pirms Covid-19 pandēmijas sākuma, liecina Maksātnespējas kontroles dienesta (MKD) apkopotā informācija.

Ziņojumā par Covid-19 infekcijas un tās seku mazināšanas pasākumu ietekmi uz maksātnespējas jomu pieejamie dati liecina, ka pandēmijas otrajā gadā, kas vēl nav noslēdzies, proti no 2021.gada marta, ik mēnesi sāktas vidēji 73,33 fizisko personu maksātnespējas procesa lietas, kas ir par 10,02% mazāk nekā pandēmijas pirmajā gadā, kad ik mēnesi vidēji tika uzsākta 81,5 fiziskās personas maksātnespējas procesa lieta.

Attiecīgi no pandēmijas sākuma līdz 2021.gada novembrim ik mēnesi sāktas vidēji 80,67 jaunas fiziskās personas maksātnespējas procesa lietas.

Ziņojumā norādīts, ka pandēmijas pirmajā gadā attiecībā pret 12 mēnešu periodu pirms tās bija vērojams jaunu fiziskās personas maksātnespējas procesa lietu samazinājums 20,23% apmērā. Savukārt pandēmijas otrajā gadā samazinājums šobrīd ir palielinājies līdz 28,22% iepretim lietu skaitam pirms pandēmijas.

Arī vērtējot pieejamos statistikas datus kalendārā gada griezumā, secināms, ka pašlaik neapstiprinās sākotnējā ziņojuma ietvertais pieņēmums par fiziskās personas maksātnespējas procesa lietu skaita pieaugumu salīdzinājumā ar 2020.gadu. Proti, 2020.gadā kopā tika sāktas 986 fiziskās personas maksātnespējas procesa lietas, taču līdz šim 2021.gadā sāktas 836 lietas. Ievērojot iepriekš aprakstītos datus secināms, ka vismaz 150 jaunu lietu sākšana pērna gada decembrī nebija iespējama.

Iepriekš, vērtējot ar fiziskās personas maksātnespējas procesu saistītos riskus, identificēti divi iespējamie riski - apsvērums, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumus iespējams iesniegt vienīgi elektroniski, un iespējamais fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu skaita būtisks palielinājums.

Ņemot vērā, ka epidemioloģiskā situācija kopumā nav būtiski uzlabojusies un aktuālās tendences vieš bažas par tās pasliktināšanos tuvā nākotnē, pašlaik nav samērīgi pārskatīt iespēju mainīt tiesu darba organizāciju fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu iesniegšanas kontekstā, pausts ziņojumā.

Ziņojumu izstrādājusi Tieslietu ministrija sadarbībā ar Maksātnespējas kontroles dienestu, Ekonomikas ministriju un Valsts ieņēmumu dienestu.

Ekonomika

Turpinot darbību dažādos biznesa virzienos un tehnoloģiju inovācijās, kā arī saglabājot daudznozaru uzņēmuma asi un apgūstot eksporta tirgu, Latvijas vadošais telekomunikāciju un tehnoloģiju uzņēmums LMT ar esošo klientu portfeli jau tuvākajos 6 - 7 gados varētu sasniegt 500 miljonu eiro lielu apgrozījumu. Tas būtu 60% pieaugums, salīdzinot ar 2023.gadu. Tiesa, šāda plāna īstenošana būs atkarīga no uzņēmuma nākotnes izaugsmes turpmākā scenārija, īpašnieku ambīcijām un iespējas eksportēt, informē LMT.

Svarīgākais