Apvienosies 30 uzņēmumi, par cenām vēl nerunā

Konkurences padome (KP) devusi piekrišanu vērienīgam apvienošanās projektam. Tuvākajā laikā izveidos holdingu, kurā būs 13 Baltkom grupas uzņēmumi, 16 Izzi grupas uzņēmumi un SIA EST Risinājumi. KP secinājusi, ka būtisku negatīvu ietekmi šī apvienošanās var atstāt uz maksas televīzijas (TV) pakalpojumu tirgu Rīgā, Jēkabpilī, Ludzā un Balvos, kā arī uz maksas TV kanālu vairumtirdzniecības tirgu Latvijā. Savukārt ietekme stacionāro telefonu un interneta tirgū konkrētajās pilsētās novērtēta kā nebūtiska.

Pagaidām jaunveidojamā uzņēmuma pārstāvji nesniedz atbildi, kā šī apvienošanās ietekmēs klientus. KP secinājusi, ka kabeļtelevīzijās pakalpojumu ikmēneša maksas svārstās no 2,99 līdz 8,51 latam atkarībā no tirgus dalībnieka, pakalpojuma sniegšanas vietas un TV kanālu skaita. Abonēšanas maksā nav iekļauta maksa par pieslēgumu un dekoderu. Ciparu kabeļtelevīzijas abonēšanas maksa svārstās no 3,50 līdz 12,60 latiem, neskaitot 35 latus, kas saistīti ar dekodera iegādi.

Lattelecom klientiem piedāvā bezmaksas paku, kā arī virszemes maksas TV paku, kas ietver 18 kanālus un cena par šo pakalpojumu ir 3,50 lati, neskaitot vienreizējo maksu par dekodera un viedkartes iegādi – 44,50 latus.

Savukārt satelīttelevīzijas pakalpojumu abonēšanas maksa svārstās atkarībā no TV kanālu pakā iekļauto kanālu skaita. Viasat piedāvājumā abonēšanas maksa svārstās robežās no 5,90 līdz 15,50 latiem, neskaitot maksu par pieslēgumu un karti.

"Tirgus ir ļoti piesātināts, un arvien lielāka nozīme ir komplekso pakalpojumu piedāvājumam. Iedzīvotāji pārskata savus tēriņus un meklē visizdevīgāko abonēšanas piedāvājumu, ko parasti nodrošina vairāku pakalpojumu vienots pieslēgums. Arī Baltkom statistika rāda, ka šādu komplektu abonēšana turpina pieaugt," Neatkarīgajai skaidro uzņēmuma preses pārstāvis Lauris Kļaviņš.

Izzi valdes priekšsēdētāja Evija Jugno uzsver, ka ieguvēji no šīs apvienošanās būs tieši klienti. "Kā jau iepriekš norādījis arī Latvijas telekomunikāciju asociācijas izpilddirektors Jānis Lelis, pēc abu uzņēmumu apvienošanās ieguvēji būs klienti. Tiks apvienotas infrastruktūras, kas uzlabos sniegto pakalpojumu kvalitāti. Otrkārt, tiks paplašināts arī piedāvāto pakalpojumu grozs, tādējādi viens operators piedāvās pilnu pakalpojumu paketi: internetu, TV, mobilos un fiksētos telefonsakarus," pārliecināta E. Jugno.

Vērienīgā apvienošanās ir atļauta tikai ar vairākiem nosacījumiem, piemēram, līgumos par maksas TV pakalpojumiem ar jaunajiem klientiem liegts noteikt minimālo termiņu un līgumsodu par līguma pirmstermiņa izbeigšanu. Bažas par dominējošo maksas TV tirgus daļu pauž Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. "Līdz šim interneta un TV tirgū bija vērojama spēcīga konkurence, kuras rezultātā interneta cenas pēdējo divu gadu laikā samazinājušās vidēji par 17%, bet TV cenas kopš Virszemes TV ienākšanas tirgū samazinājušās vidēji par 10%. Izveidojoties vienam lielam uzņēmumam, kurš kontrolē lielāko maksas TV tirgus daļu, parādās bīstams risks konkurencei – šāds uzņēmums var uzspiest savus noteikumus ne tikai sadarbības partneriem, bet arī klientiem. Pirmie simptomi par šādu tendenci jau liecina – TV3 jau vērsis KP uzmanību uz faktu, ka vietējo komerctelevīziju liktenis ir apdraudēts, jo to nokļūšana līdz skatītājiem kļūst atkarīga no viena kabeļoperatora," uzskata Lattelecom vadītājs.

Ekonomika

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais