Svētdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Ekonomika \ Latvijā

Ieviešot izmaiņas VSAOI sistēmā mazie uzņēmumi pakļauti bankrotam

© pexels.com

Ieviešot minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) nepilna laika nodarbinātajiem, mazie uzņēmumi pakļauti bankrota riskam, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) domnīcas "Futurum Latvia" vadītāja Agnese Paegle, atsaucoties uz Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Ekonomikas institūta izpētīto.

Institūta eksperti, izvērtējot izmaiņas minimālajās VSAOI, kas stājās spēkā no 1.jūlija, esot secinājuši, ka, ieviešot minimālās VSAOI nepilna laika nodarbinātajiem, visaugstākais slogs uzvelts tieši nepilna laika nodarbinātajiem.

Paegle apgalvo, ka politiķi par galveno prioritāti izvirzīja nodokļu iekasēšanu lielākos apjomos, nevis mazās uzņēmējdarbības stimulēšanu, kas ir īpaši aktuāla krīzes periodā un attālākajos valsts reģionos.

Viņa uzskata, ka pēc šīm izmaiņām, pirmkārt, pieaugs ēnu ekonomika, jo tiks slēpti ienākumi un vairosies aplokšņu algas. Otrkārt, mazie uzņēmumi tikšot pakļauti bankrota riskam, jo pat tad, ja darba devēji uzrādīs visus ienākumus un maksās visus nodokļus, pieaugs preču un pakalpojumu cenas, kā rezultātā šīs preces un pakalpojumi vairs nebūs konkurētspējīgi. Treškārt, palielināšoties bezdarba līmenis, jo darba devēji izvairīšoties pieņemt darbā darbiniekus uz nepilnu laiku.

Pēc Paegles domām, būtu jāatsakās no jaunās minimālo VSAOI sistēmas nepilna laika nodarbinātajiem un jāievieš pakāpeniska efektīvāka sistēma. Viņasprāt, pakāpeniskums būtu attiecināms gan uz minimālo VSAOI ieviešanas termiņu, gan paredzamo iemaksu apmēru.

LTRK ir uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies 6000 visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mikro, mazie, vidējie un lielie uzņēmumi un to biedrības.