Valsts ieņēmumu dienests (VID) sācis kriminālprocesu par varbūtējo nelegālo darbību naftas biznesā un izvairīšanos no nodokļu nomaksas pret kādu Liepājas uzņēmēju, kurš četru gadu laikā apgrozījis aptuveni 140 miljonus latu nelegālu līdzekļu.
Kā aģentūru LETA informēja VID Komunikācijas nodaļā, par nelegāli iegūto un nodokļos nesamaksāto naudu iegādājies privāto lidmašīnu, kuteri un ekskluzīvu "Aston Martin" automašīnu.
VID Komunikācijas nodaļā aģentūra LETA uzzināja, ka 5.novembrī VID Finanšu policija pārvaldes (FPP) darbinieki veikuši virkni kratīšanu saistībā ar šī Liepājas uzņēmēja, kura identitāte netiek konkretizēta, iespējamo nelegālo darbību naftas biznesā, izvairoties no nodokļu nomaksas un legalizējot noziedzīgi iegūtus līdzekļus jeb "atmazgājot naudu" lielā apjomā.
Precīza "atmazgātās naudas" summa tiks noskaidrota izmeklēšanas laikā un nenomaksāto nodokļu apjoms - pēc nodokļu aprēķinu veikšanas.
VID informē, ka 5.novembrī Liepājā veiktas septiņas kratīšanas noziedzīgajā shēmā iesaistīto personu - shēmas organizatora, ko VID nodēvējis par A, iesaistīto uzņēmumu amatpersonu un grāmatvežu - dzīves vietās un birojos.
Lai gan noziedzīgajā shēmā iesaistītās personas bija centušās no VID slēpt lietiskos pierādījumus, tos pārvietojot un cenšoties iznīcināt, kratīšanu laikā izņemti ārzonas uzņēmumu grāmatvedības dokumenti, zīmogi, kodu kalkulatori, elektroniskās informācijas nesēji un citi būtiski lietiskie pierādījumi.
Izmeklēšanas laikā ir noskaidrots, ka persona A izveidojis saimnieciskās darbības shēmu, kura darbojās laika posmā no 2006. līdz 2010.gadam ar mērķi izvairīties no nodokļu nomaksas un "atmazgāt naudu".
Personai A piederējuši vairāki Latvijā reģistrēti uzņēmumi, kuriem, lai veiktu saimniecisko darbību, bija tādi resursi, kas nepieciešami naftas produktu tirdzniecībai, transportēšanai, pārkraušanai un bunkurēšanai. Šos resursus par pašizmaksu izīrēja ārzonas uzņēmumiem, kuru darbību tieši vai pastarpināti kontrolēja A, informēja VID.
Savukārt šie ārzonas uzņēmumi jau par tirgum atbilstošu cenu minētos resursus, kas nepieciešami darbībām ar naftas produktiem, piedāvāja Latvijas un ārvalstu uzņēmumiem. Gūto peļņu shēmā iesaistītas personas izņēma skaidrā naudā no banku kontiem Šveicē, Lihtenšteinā un Krievijā.
Šādi ik gadu, iespējams, tika apgrozīti līdzekļi 35 miljonu latu apjomā un netika nomaksāti nodokļi lielā apmērā.
Shēmas organizators A gūto peļņu, iespējams, izmantoja, lai varētu nodrošināt greznu dzīves veidu, un iegādājās privāto lidmašīnu, kuteri un automašīnu "Aston Martin".
Kriminālprocess par iepriekš minētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem tika uzsākts šā gada 15.oktobrī pēc Krimināllikuma 218.panta otrās daļas un 195.panta trešās daļas.
Krimināllikuma 218.panta otrā daļa kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.
Šī likuma 195.panta trešā daļa kā sodu paredz brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.
VID pagaidām uzņēmējam nav noteicis nekādus drošības līdzekļus.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.