Ziemeļeiropas vadošais olu un olu produktu ražotājs Balticovo aizvadītajā mēnesī paziņojis par plāniem tuvāko piecu gadu laikā pilnībā pārstrukturizēt ražotnes līdzšinējo darbību un attiekties no sprostos turētu vistu olu ražošanas. Ilgtspējīgais lēmums pieņemts, balstoties uz uzņēmuma ilgtermiņa attīstības stratēģiju un sekojot aizvien pieaugošajam patērētāju un pārtikas produktu ražotāju pieprasījumam pēc brīvos apstākļos dētām olām. Iepriekšējo divu gadu laikā uzņēmuma investīcijas šī projekta aizsākšanā jau pārsniegušas 10 miljonus eiro, kad Iecavā tika atklāts pirmais ārpus sprosta jaunputnu un dējējvistu novietņu komplekss. Šogad to papildinās vēl vienas dējējvistu kūts izbūve, kurā paredzēta vieta 130 000 putniem ar kopējo kapacitāti - 40 miljoni olu gadā.
Gada laikā Balticovo saražo vairāk nekā 700 miljonu olu, un aizvadītajos gados jau ir sperti ievērojami soļi ārpus sprostiem dētu olu apjoma palielināšanai, izveidojot kūtis un novietnes, kurās vistas uzturas brīvos apstākļos. Šobrīd Balticovo pārziņā darbojas jau divas lielizmēra brīvās turēšanas vistu novietnes, kur katrā astoņu hektāru platībā mīt aptuveni 20 000 putni - viena no tām atrodas Madonā, bet otra Jelgavas novada Vilces pagastā. Uzsāktās pārmaiņas paredz gan esošo novietņu attīstīšanu, gan arī pilnīgu ražošanas infrastruktūras maiņu, kas nozīmē, ka katrā no jaunuzbūvētajām kūtīm uzreiz tiks paredzēta putnu brīva pārvietošanās. Kopš pagājušā gada Balticovo ir vadošais ārpus sprostiem dētu vistu olu ražotājs Austrumeiropā, eksporta tirgiem nodrošinot gandrīz 75% no ārpus sprostu olu produkcijas, tomēr pilnīga pāreja ir ilgtermiņa process, kas paredz vērienīgus sagatavošanās darbus.
Šobrīd Balticovo piedāvā visu tirgū pieejamo kategoriju olu produkciju, taču tieši cena ir galvenais iemesls tam, kādēļ patērētāji joprojām lielākoties dod priekšroku sprostos dētām olām. Neskatoties uz to, ik gadu novērojams arī aizvien lielāks brīvos apstākļos dētu olu produkcijas patēriņš. Plāni par atteikšanos no sprostos turētu vistu dētām olām, sākot no 2025. gada, Eiropā un citviet pasaulē pēdējo gadu laikā izskanējuši gan no lielāko olu ražotāju, gan no mazumtirdzniecības un ēdināšanas uzņēmumu puses, tādēļ Balticovo uzsāktais ceļš ir loģisks solis visas nozares tālākā attīstībā, kas varētu kalpot kā piemērs arī citām Baltijas un Austrumeiropas reģiona valstīm, kur šādas pārmaiņas tiek īstenotas salīdzinoši lēnāk. Bez tam paralēli iekšējo ražošanas procesu pilnveidošanai dējējvistu labturības veicināšanas nolūkos uzņēmums plāno paplašināt arī jau līdz šim aizsākto sadarbību ar vietējiem zemniekiem, iepērkot olas, kā arī palīdzot jauniem vistkopjiem uzsākt savu biznesu.
“Jau kopš 2019. gada esam mērķtiecīgi uzsākuši ceļu ilgtspējīgākas olu produkcijas ražošanas virzienā, pakāpeniski palielinot ārpus sprostiem dēto olu apjomus un šim procesam kopumā atvēlot vairāk nekā 30 miljonu eiro lielas investīcijas. Ar esošajiem ražošanas pārstrukturizācijas un attīstības tempiem paredzam, ka ik gadu turpināsim ievērojami celt esošo kapacitāti, lai jau līdz 2026. gadam varētu pilnībā aizstāt līdzšinējās kūtis ar sprostiem,” komentē Balticovo valdes priekšsēdētājs Vladimirs Mhitarjans.
“Uzsākot pārejas procesu ar 100% atteikšanos no nebrīvē dētām olām, vēlamies ieņemt virzienu vistu labturības apstākļu uzlabošanā, kam sekos arī citi olu ražotāji Baltijas valstīs. Tādējādi apņēmības pilni esam izvēlējušies spert būtisku soli pretī atbildīgākai olu un olu produktu ražošanai ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē un ticam, ka arī patērētāji un mazumtirgotāji to novērtēs,” papildina AS “Balticovo” komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps.
AS “Balticovo” ir vadošais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā ar vairāk nekā 45 gadu pieredzi. “Balticovo” ir 100% vietējā kapitāla uzņēmums un viens no eksportspējīgākajiem Latvijas komersantiem, starptautiskos tirgos realizējot aptuveni 70% no saražotās produkcijas. Uzņēmuma galvenā ražotne atrodas Iecavā, bet filiāles - Madonā, Daugavpilī, Vilcē un Bēnē. AS “Balticovo” attīsta atbildīgu ražošanu, investējot ārpus sprosta dētu olu ražošanas palielināšanā, kā arī aprites ekonomikā balstītu, ilgtspējīgu risinājumu ieviešanā.