"Repharm" grupas uzņēmums, AS "Rīgas Farmaceitiskā fabrika", pieņēmusi lēmumu par uzņēmuma SIA "Farma Fund" 100% kapitāla daļu iegādi. SIA "Farma Fund" ir noslēgts līgums par tiesībām 2023.gadā iegādāties kapitāldaļas AS "Olainfarm" līdzīpašniekā SIA "Olmafarm", kā arī "Olainfarm" akcijas.
Lēmums pieņemts pēc skrupulozas apstākļu un "Olainfarm" aktīvu izpētes, un šis lēmums ir likumsakarīgs. Latvijas farmācijas un veselības nozare ir sadrumstalota, un COVID-19 pandēmija ir parādījusi, cik svarīga ir sakārtota, vienota, efektīva veselības nozare un infrastruktūra gan ikdienā, gan krīzes apstākļos. Tādēļ "Repharm" iegulda ražošanas attīstībā.
"Olainfarm" aktīvu iegādes plāns ir stratēģiski nozīmīgs solis "Repharm" grupas kompetenču attīstībā. 2020.gads ir ieviesis korekcijas, kā uz nozari un tās nozīmi raugās gan nozares dalībnieki, gan valsts sektors, gan privātais sektors. Ir skaidrs, ka nozare, tātad arī valsts, nav pilnībā gatava šodienas veselības izaicinājumiem. Ir jābūt izlēmīgākiem.
"Repharm" jaunievēlētā grupas padome aizvadītajā gadā nāca ar priekšlikumu veicināt nozares konsolidāciju. Uzņēmums šobrīd ir pieņēmis lēmumu attīstīt zāļu un medikamentu ražošanas kompetenci, veicināt nacionālo konkurētspēju. Šī lēmuma pirmais solis ir kapitāla daļu iegāde SIA ""Farma Fund", kurš savukārt ir noslēdzis līgumu ar Annu Emīliju Maliginu par to, ka viņa pārdod mantotās "Olainfarm" akcijas un SIA "Olmafarm" daļas SIA "Farma Fund". SIA ""Farma Fund" jau ir veicis daļu no pirkuma maksas samaksas Annai Emīlijai Maliginai un turpinās veikt maksājumus saskaņā ar pielīgto grafiku.
"Nacionāla farmācijas nozare ir valsts drošības jautājums, ko skaidri parāda aktuālā krīzes situācija. Šobrīd Latvijā ražotās zāles vietējā tirgū ir tikai 4% no kopējā pieejamā zāļu apjoma, kas mūs nostāda ļoti riskantā situācijā, gan cīnoties ar veselības izaicinājumiem šodien, gan domājot par tiem nākotnē. Svarīgi, ka nacionālais kapitāls veido valsts veselības nozares mugurkaulu. Šodienas situācija ir jāmaina, mums ir jākļūst daudz konkurētspējīgākiem, neatkarīgākiem," uzsver Juris Bundulis, "Repharm" padomes loceklis.
Veselības un farmācijas nozares vietējā kapitāla, resursu apvienošana, ražošanas, vairumtirdzniecības, veselības pakalpojumu un pacientu aprūpes pilnveidošana būs pamats, lai Latvija nākotnes veselības izaicinājumiem būtu gatava.
Noslēgtais darījums paredz noteiktu pasākumu izpildi no abām darījuma pusēm līdz 2023.gadam un nerada tiesības šobrīd rīkoties ar "Olainfarm" akcijām. AS "Rīgas Farmaceitiskā fabrika" saskaņos attiecīgo darījumu ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un Konkurences padomi, līdzko iestāsies likumdošanā noteikti nosacījumi.
Jau vēstīts, ka Maligins mūžībā aizgāja 2017.gada decembrī 52 gadu vecumā. Maligins tieši un pastarpināti caur "Olmafarm" bija lielākais "Olainfarm" īpašnieks.
"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.
2020.gada deviņos mēnešos "Olainfarm" koncerns strādāja ar 88,893 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,% mazāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,58 miljoni eiro.
Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.
"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.
Tajā pašā laikā "Farma Fund" reģistrēta 2019.gada jūnijā, un tās pamatkapitāls ir 4 006 000 eiro. Līdz 2021.gada februāra sākumam kompānijas nosaukums bija "Zdorovie Europe". Sākotnēji kompānijas īpašnieki bija divas Ukrainas kompānijas - "Pharmaceutical Group "Zdorovya" LTD" (49,93%) un "Pharmaceutical Company "Zdorovya" LTD" (49,93%), kā arī divas Ukrainas privātpersonas.
Savukārt kopš 2020.gada vasaras "Farma Fund" vienīgais īpašnieks ir Uldis Arnicāns, kurš savulaik bija viens no nebanku kreditētāja "4finance" patiesajiem labuma guvējiem. Tajā pašā laikā "Farma Fund" vienīgais valdes loceklis ir nebanku kreditētāja "4finance" izpilddirektors Gvido Endlers.