Eiropas lietu komisija: Mērķis ir Latvijā samazināt nabadzības līmeni un palielināt minimālo algu

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti šonedēļ atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) pārstrādāto pozīciju par priekšlikumu direktīvai saistībā ar minimālās algas kritēriju noteikšanu Eiropas Savienībā (ES), informēja Saeimas Preses dienestā.

Deputāti komisijas sēdē gan norādīja, ka Latvijai šajā jautājumā ES diskusijās joprojām jābūt aktīvākai.

"Pārstrādātā pozīcija par adekvātu minimālo algu ES tagad satur atvērtāku pieeju. Latvijai proaktīvi un konstruktīvi ir jāpiedalās diskusijās par minimālās algas regulējumu ES līmenī, tādējādi radot platformu strādājošo nabadzības riska mazināšanai," uzsver komisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda (AP).

"Mūsu mērķis ir samazināt kopējo nabadzības līmeni, tostarp ar minimālās algas paaugstināšanu," akcentē Tērauda.

Janvārī komisijas deputāti atdeva valdībai pozīciju atpakaļ, liekot atbildīgajiem LM ierēdņiem to pārstrādāt un iesniegt jaunu. Toreiz deputāti nepiekrita ministrijas vērtējumam, ka, iespējams, ar šādu direktīvu tiek pārkāpts subsidiaritātes princips.

Eiropas Komisija (EK) piedāvā dalībvalstīm regulāri pārskatīt noteikto minimālo algu, lai nodrošinātu, ka tā ir pienācīga. EK rosina valstīm veikt pasākumus, lai minimālās algas noteikšanas un pārskatīšanas pamatā būtu skaidri kritēriji. EK arī uzsver sociālo partneru iesaisti minimālās algas noteikšanā, kā arī paredz kontroles un uzraudzības pasākumus un informācijas pieejamības prasības. Vienlaikus EK priekšlikums paredz, ka dalībvalstīm jāsekmē sarunas par koplīgumu slēgšanu.

Minimālo algu apmērs ES dalībvalstīs būtiski atšķiras. Piemēram, augstākā minimālā mēneša alga 2020.gadā bija Luksemburgā - 2142 eiro, bet zemākā bija Bulgārijā - 286 eiro. Latvijā no šī gada minimālā alga ir 500 eiro, Igaunijā - 540, bet Lietuvā - 607, Polijā - 523, Vācijā - 1584 un Francijā - 1539 eiro, deputātus iepriekš informēja LM pārstāvji.

Ekonomika

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais