Ekonomikas ministrijas (EM) izveidotā darba grupa ieteikusi Finanšu ministrijai (FM) izstrādāt priekšlikumu jaunam dienesta automašīnām nosakāmā nodokļa regulējumu, nosakot konstantu nodokļa maksājumu par darba devēju automašīnām, kas deklarētas izmantošanai privātām vajadzībām, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja EM pārstāve Evita Urpena.
Urpena sacīja, ka šā gada augusta sākumā EM izveidota darba grupa, kurai tika dots uzdevumus līdz šā gada 1.oktobrim pārskatīt dienesta automašīnām nosakāmā nodokļa aprēķināšanas un piemērošanas kārtību, vienoties par visām pusēm pieņemamu risinājumu un sagatavot priekšlikumus grozījumiem attiecīgajos tiesību aktos.
Darba grupas sastāvā tika iekļauti pārstāvji no FM, Tieslietu ministrijas, EM, Valsts ieņēmumu dienesta, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociācijas, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas, Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Grāmatvežu asociācijas un Latvijas Pašvaldību savienības.
"Vairāki darba grupas locekļi norādīja, ka nav pieļaujama situācija, ka nepilnīgā regulējuma un tā skaidrojuma sabiedrībai dēļ komersantiem uzliktu par pienākumu aprēķināt un nomaksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) par labumu, kas gūts, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgām vajadzībām, ar atpakaļejošu datumu, proti, aprēķināt un veikt nodokļa nomaksu arī par laika periodu no šā gada 1.janvāra līdz grozījumu spēkā stāšanās brīdim," sacīja Urpena.
Darba grupas ietvaros tika panākta vienošanās FM iesniegt priekšlikumus grozījumiem likuma "Par PVN" normu piemērošanas kārtībā, lai skaidrotu PVN piemērošanu un aprēķināšanu gadījumos, kad dienesta automašīna tiek izmantota privātām vajadzībām, neiekļaujot regulējumu, kas paredz attiecīgās noteikumu normas piemērot ar atpakaļejošu spēku.
Izvērtējot darba grupas darba rezultātus, ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) pauda neapmierinātību par FM Nodokļu politikas departamenta neieinteresētību un nespēju piedāvāt uzņēmējiem skaidru un saprotamu risinājumu dienesta auto nodokļa jautājumā. Kampars par šo situāciju informējis Ministru prezidentu.
Jau ziņots, ka ekonomikas ministra Arta Kampara (JL) vadītajā darba grupā Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) dalībnieki vienojušies par nepieciešamību aizstāt dienesta auto izmantošanas nodokli ar darbinieka maksājumu par automašīnas lietošanu privātām vajadzībām, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja LDDK pārstāve Agnese Alksne.
"Šim viedoklim piekrita arī Finanšu ministrija (FM) un Valsts ieņēmumu dienests (VID), kas apņēmās izstrādāt sistēmu maksājuma aprēķināšanai un iekasēšanai," skaidro Alksne.
VID sadarbībā ar FM apņēmies līdz 8.septembrim nākt klajā ar vienkāršotu piedāvājumu par dienesta auto lietošanu privātajām vajadzībām.
Jau ziņots, ka šā gada 28.jūnija Ministru kabineta komitejas (MKK) sēdē tika atbalstīti grozījumi noteikumos "Likuma "Par pievienotās vērtības nodokli" normu piemērošanas kārtība", kas cita starpā nosaka kārtību, kādā tā dēvētais "dienesta auto nodoklis" apliekams ar pievienotās vērtības nodokli (PVN). Tāpat MKK lēma pirms normatīvā akta virzīšanas apstiprināšanai valdībā to saskaņot ar LTRK un LDDK.
Darba grupas vienotais priekšlikums nosaka, ka darba ņēmējam būs jāmaksā par faktisko laiku, kad tiks lietots dienesta auto privātām vajadzībām, un šis maksājums nebūs piesaistīts darba algai.
"Tā kā panākta principiāla vienošanās, turpmākā diskusija notiks par nodokļa piemērošanas kārtību un aprēķināšanu," klāsta Alksne.
LDDK ģenerāldirektore Elīna Egle uzskata, ka jaunā sistēma ievērojami samazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, kuru darbinieki izmanto dienesta auto arī privātajām vajadzībām. "Rezultātā uzņēmēji varēs vairāk laika veltīt sava uzņēmuma pamatdarbības nodrošināšanai, nevis nodarboties ar sarežģītas grāmatvedības aprēķiniem, kas neattiecas uz tiešo uzņēmuma darbību."
Arī LTRK valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende pauž cerību, ka esošais nodoklis tiks mainīts, jo uzskata, ka nav godīga sistēma, kurā darbiniekam jāmaksā nemainīgs nodoklis, neatkarīgi no dienesta automašīnas izmantošanas ilguma.
Kā ziņots, valdības komitejas akceptētajā likuma par PVN normu piemērošanas kārtību noteikumu projektā paskaidrots, ka pašpatēriņa darījumos, kad tiek gūts labums, izmantojot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, pašizmaksa ir labuma apmērs. PVN iekļauts minētā labuma apmērā. Noteikumos skaidrots, ka PVN par degvielas iegādi iekļaujams priekšnodoklī, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu, nepārsniedzot izgatavotājrūpnīcas jebkādos informatīvos dokumentos norādīto vidējo degvielas patēriņa normu uz 100 kilometriem.